HEMOROIDY to skutek niewłaściwej diety, nadwagi i braku ruchu
Hemoroidy są chorobą cywilizacyjną i mogą dokuczać każdemu niezależnie od wieku. Żylaki odbytu to nieprzyjemne i bolesne schorzenie. A winne są zwykle zła dieta i niezdrowy styl życia. Co zatem robić, by uniknąć tej uciążliwej dolegliwości?
Spis treści
- Hemoroidy - zepsuty mechanizm
- Aby nie mieć hemoroidów, utrzymuj dobrą wagę
- Właściwie się odżywiaj, aby uniknąć hemoroidów
- Nie przesiaduj na sedesie
- Żyj aktywnie
- Dbaj o higienę
- Unikaj seksu analnego
- Czym są hemoroidy
Każdy człowiek ma z reguły trzy guzki krwawnicze, potocznie nazywane hemoroidami, które wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią. Pełnią one bardzo ważną rolę – uszczelniają kanał odbytu, pozwalają też panować nad oddawaniem gazów. Kiedy pojawia się impuls nerwowy, że czas na wypróżnienie, guzki krwawnicze opróżniają się z krwi (cofa się ona do naczyń krwionośnych), otwierając kanał odbytu. Tym naturalnym odruchem sterują nerwy układu autonomicznego, który działa bez udziału świadomości. Na szczęście zewnętrzny zwieracz odbytu jest kontrolowany przez część układu nerwowego zależnego od woli. Dzięki temu możesz powstrzymać na pewien czas konieczność wypróżnienia.
Hemoroidy - zepsuty mechanizm
Zdrowe guzki są niewidoczne, ale chore znacznie się powiększają i nieleczone zaczynają wysuwać się na zewnątrz. Bywa, że wypełniają się one krwią ponad miarę. Są przez to zbyt rozciągnięte i nie opróżniają się do końca z krwi przed oddaniem stolca. Zalega ona w naczyniach krew i jest jedną z przyczyn rozwoju stanu zapalnego, czyli schorzenia, które popularnie nazywamy hemoroidami. Stan zapalny guzków krwawniczych to powszechna dolegliwość. Niestety, większość ludzi ciągle uznaje ją za wstydliwą przypadłość, a nie chorobę wymagającą profesjonalnego leczenia. Pomaganie sobie na własną rękę często pogarsza sytuację i może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Hemoroidy muszą być leczone przez specjalistę. By nie dopuścić do takich kłopotów przestrzegaj 6 ważnych zasad:
Aby nie mieć hemoroidów, utrzymuj dobrą wagę
Otyłość jest bowiem jedną z przyczyn zapalenia guzków krwawniczych. Osoby z nadwagą zwykle unikają ruchu, gimnastyki i zwykle można im wytknąć wiele błędów dietetycznych. Jeśli nie możesz sobie poradzić z nadwagą, skorzystaj z pomocy lekarza, dietetyka lub specjalistów z poradni metabolicznej. Pozbywanie się zbędnych kilogramów wymaga cierpliwości, bo tkanka tłuszczowa nie zniknie w żaden cudowny sposób.
Właściwie się odżywiaj, aby uniknąć hemoroidów
Odpowiednio dobrana dieta zapobiega powstawaniu zaparć, które sprzyjają hemoroidom. W codziennym jadłospisie postaw na błonnik, np. razowe pieczywo, chleb pełnoziarnisty (zamiast białego, pszennego), różnego rodzaju kasze, płatki owsiane, otręby, a także kefir, maślanka, jogurt, twaróg. Jedz dużo warzyw i owoców. Proporcje na talerzu powinny się kształtować jak 3:1:1, czyli np. 3 porcje surówki, 1 porcja kaszy i 1 porcja mięsa. Słodycze zastąp owocami. Unikaj czekolady, kakao, czarnej herbaty, kawy, alkoholu, orzechów, potraw wzdymających oraz zawierających dużą ilość tłuszczu zwierzęcego, ostrych przypraw. Jeśli masz rodzinne skłonności do choroby hemoroidalnej, jadaj częściej, ale mniejsze porcje. Wówczas przewód pokarmowy będzie mniej obciążony, co korzystnie wpłynie na pracę jelit. Każdego dnia wypijaj 2–3 litry płynów, najlepiej niegazowaną wodę mineralną, ziołowe czy owocowe herbatki oraz świeże soki. To pomaga uniknąć zaparć.
Nie przesiaduj na sedesie
Długie „posiedzenia” sprzyjają wysuwaniu się guzków krwawniczych z odbytu. Nie przedłużaj wizyty w WC. Niekorzystnie na hemoroidy wpływają również przeciążenia tłoczni brzusznej, czyli zbyt silne napinanie mięśni brzucha podczas wypróżnienia. Jeśli robisz to zbyt często, żyły znajdujące się w okolicy odbytu rozciągają się, są mniej elastyczne, przez co zalega w nich coraz więcej krwi.
Żyj aktywnie
Wysiłek fizyczny powinien być regularny, ale niezbyt intensywny. Codzienna gimnastyka, spacer przed snem, lekkie biegi czy pływanie poprawiają funkcjonowanie jelit. Nie jest natomiast wskazana wyczynowa jazda na rowerze ani wielogodzinna jazda na koniu. Jeśli twoja praca wymaga wielogodzinnego siedzenia, pamiętaj o ćwiczeniu mięśni odbytu. Co jakiś czas zaciskaj je mocno, przytrzymaj przez kilka sekund (tak jak przy powstrzymywaniu parcia) i rozluźnij. Nie obawiaj się, nikt nie zauważy takiej gimnastyki. Od czasu do czasu wstań od biurka, przejdź kilka kroków, możesz zrobić kilka przysiadów lub rozciągnąć całe ciało. Odpoczywaj na leżąco - dzięki temu ucisk na mięśnie odbytu będzie mniejszy.
Dbaj o higienę
Przemywanie okolic odbytu po wypróżnieniu zmniejsza ryzyko infekcji. Właściwą czystość skóry pozwala zachowasz, stosując płyny do higieny intymnej lub specjalne chusteczki, nasączone wyciągiem z rumianku, nagietka czy kory dębu. Przy najmniejszym nawet podrażnieniu skóry okolicę odbytu osuszaj miękkim ręcznikiem jednorazowym albo wacikiem. Papier toaletowy, szczególnie barwiony lub zawierający substancje zapachowe może dodatkowo podrażniać skórę. Bielizna powinna być z czystej bawełny, bo chłonie dobrze pot i jest przewiewna. Jeśli zatem masz jakiekolwiek dolegliwości w okolicy odbytu, zrezygnuj z bielizny z tworzyw sztucznych i nie noś stringów.
Unikaj seksu analnego
Zbliżenia seksualne, w których dochodzi do penetracji odbytu, mogą powodować uszkodzenia guzków krwawniczych. Konsekwencją seksu analnego mogą być również uszkodzenia zwieraczy, nietrzymanie stolca, szczeliny odbytu i wreszcie choroby zakaźne, np. AIDS.
Czym są hemoroidy
Hemoroidy to poszerzenie naczyń żylnych w odbytnicy, w końcowym odcinku odbytu. Te naczynia żylne ma każdy z nas. Jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy pojawia się zwiększone ciśnienie w układzie właśnie tych naczyń żylnych, kiedy dochodzi do zastoju krwi w tej okolicy lub do nieprawidłowości w budowie naczyń. Co jest przyczyną powstawania hemoroidów? Czy można zapobiegać ich pojawianiu się? Na te pytania odpowiada nasz ekspert - chirurg Jacek Waligóra ze Szpitala Medicover w Warszawie.
miesięcznik "Zdrowie"