Hemoroidy po porodzie - przyczyny, objawy, leczenie

2022-01-12 15:33

Hemoroidy często występują w ciąży i po porodzie, co wynika ze zmian zachodzących w organizmie kobiety w tym wyjątkowym dla niej czasie. Hemoroidy to stosunkowo powszechna i uciążliwa dolegliwość. Czym tak właściwie są hemoroidy? Jakie są ich objawy i jak możemy sobie z nimi radzić?

Młoda kobieta siedzi na sedesie i trzyma się rękami za głowę.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak powstają hemoroidy?
  2. Hemoroidy po porodzie - stopnie zaawansowania choroby
  3. Hemoroidy - przyczyny
  4. Hemoroidy po porodzie - objawy
  5. Hemoroidy - rozpoznanie choroby hemoroidalnej
  6. Hemoroidy po porodzie - domowe sposoby
  7. Hemoroidy po porodzie - leczenie farmakologiczne hemoroidów
  8. Hemoroidy po porodzie - leczenie zabiegowe hemoroidów
  9. Hemoroidy po porodzie - zapobieganie hemoroidom

Hemoroidy po porodzie mogą być wynikiem zmian hormonalnych podczas ciąży. Mowa tu przede wszystkim o wzroście progesteronu, który przyczynia się do rozciągania naczyń żylnych. Przyczyną powstawania hemoroidów w ciąży może być także powiększenie macicy, uciskającej na naczynia żylne w jamie brzusznej. W ten sposób wzrasta ciśnienie, czego skutkiem są powstające hemoroidy. 

Krwawienie z odbytu to mogą być hemoroidy. Czy są groźne?

Jak powstają hemoroidy?

Mówiąc o hemoroidach, na początku należy wyjaśnić sobie, czym są guzki krwawnicze. Guzki krwawnicze to struktury, które występują w warunkach fizjologicznych w odbycie. Są to naczynia żylne, które mają kształt poduszkowaty.

Struktury te pozwalają na kontrolowanie oddawania gazów i stolca. Można więc powiedzieć, że pełnią rolę uszczelniającą i uzupełniają działanie zwieraczy odbytu.

Pod wpływem pewnych czynników guzki krwawnicze ulegają nadmiernemu poszerzeniu, co prowadzi do powstania hemoroidów, czyli poszerzonych guzków krwawniczych.

Hemoroidy po porodzie - stopnie zaawansowania choroby

Hemoroidy mogą charakteryzować się zmiennym stopniem powiększenia, co sprawia, że wyróżniamy cztery stopnie tego schorzenia:

  • stopień pierwszy - w tym przypadku powiększone guzki krwawnicze nie wypadają podczas defekacji poza odbyt,
  • stopień drugi - w tym stopniu dochodzi do wypadania guzków krwawniczych podczas defekacji (wypróżniania), ale samoistnie się cofają,
  • stopień trzeci - w tej sytuacji hemoroidy wypadają, ale nie wracają samoistnie - wymagają ręcznego odprowadzenia,
  • stopień czwarty - w tym przypadku powiększone guzki krwawnicze nie dają się już ręcznie odprowadzić.

Stopnie zaawansowania są wykorzystywane podczas kwalifikacji do leczenia zabiegowego, które najczęściej stosuje się w przypadku III i IV stopnia choroby hemoroidalnej.

Hemoroidy - przyczyny

Poszerzenie guzków krwawniczych i powstawanie hemoroidów wynika ze wzrostu ciśnienia i zastoju krwi w odbytniczych splotach żylnych. Do przyczyn takiego stanu należy między innymi:

  • ciąża - powiększająca się macica uciska naczynia żylne jamy brzusznej, co predysponuje do zwiększania ciśnienia w tych naczyniach i pojawienia się hemoroidów. Co więcej, progesteron, którego stężenie rośnie podczas ciąży, jest hormonem, sprzyjającym rozciąganiu się ścian naczyń żylnych,
  • przewlekłe zaparcia - zaparcia istotnie częściej występują podczas ciąży, co jest kolejnym czynnikiem, predysponującym do pojawienia się poszerzonych guzków krwawniczych w tym czasie,
  • intensywny wysiłek fizyczny - zwiększa ciśnienie panujące wewnątrz jamy brzusznej,
  • siedzący tryb życia - sprzyja istotnie zwolnieniu perystaltyki jelitowej, co powoduje zaparcia,
  • otyłość.

Ciąża jest częstą przyczyną pojawienia się hemoroidów. Mogą one zanikać po porodzie, jednak w niektórych przypadkach problem ten pozostaje również po szczęśliwym rozwiązaniu.

Hemoroidy po porodzie - objawy

Jakie symptomy dają hemoroidy? Pacjentki z hemoroidami zgłaszają najczęściej:

  • dyskomfort i ból w okolicy odbytu,
  • wrażenie niecałkowitego wypróżnienia,
  • świąd odbytu,
  • krwawienie z odbytu - w przypadku hemoroidów krwawienie to typowo występuje podczas defekacji, szczególnie gdy stolec jest twardy. Krwawienie w przebiegu choroby hemoroidalnej charakteryzuje się obecnością świeżej, żywoczerwonej krwi. W przypadku krwawienia z odbytu, zdecydowanie warto zgłosić się do lekarza, gdyż objawem tym mogą manifestować się również inne, znacznie poważniejsze schorzenia przewodu pokarmowego,
  • wyciekanie śluzu z odbytu,
  • wypadanie hemoroidów (dochodzi do tego najczęściej w trakcie defekacji).

Hemoroidy - rozpoznanie choroby hemoroidalnej

Podstawą rozpoznania hemoroidów jest przede wszystkim badanie fizykalne. Lekarz poprzez oglądanie i badanie per rectum (czyli palcem przez odbyt) jest w stanie stwierdzić obecność hemoroidów.

W celu diagnostyki choroby hemoroidalnej wykorzystuje się również badanie, nazywane anoskopią. Anoskopia pozwala na oglądanie końcowego odcinka jelita grubego, czyli odbytnicy i kanału odbytu.

Podczas anoskopii do odbytnicy wprowadzany jest aparat - anoskop, który ma postać sztywnej rury. Anoskop wprowadza się na głębokość około 10 cm. Badanie to jest procedurą niebolesną dla pacjenta.

Hemoroidy po porodzie - domowe sposoby

Jak radzić sobie z hemoroidami za pomocą domowych sposobów?

Polecane metody, które możemy zastosować w domu, to między innymi:

  • nasiadówki z ciepłej wody - czyli kąpiele nasiadowe, które polegają na zanurzeniu pośladków na kilkanaście minut w ciepłej wodzie. Ciepła woda pozwala na rozluźnienie mięśni i obniżenia ciśnienia, panującego w naczyniach żylnych,
  • nasiadówki z kory dębu - kąpiele nasiadowe wykonuje się również z dodatkiem naparu z kory dębu. Właściwości lecznicze tego naparu są znane już od bardzo dawna. Napar z kory dębu zawiera garbniki, które posiadają m.in. właściwości przeciwzapalne i uszczelniające naczynia, dzięki czemu zmniejszają nasilenie objawów choroby hemoroidalnej,
  • nasiadówki z oczaru wirginijskiego - nasiadówki z dodatkiem naparu z tej rośliny pozwalają na zmniejszenie dolegliwości w przebiegu hemoroidów. Substancje zawarte w oczarze wirginijskim wpływają na uszczelnienie naczyń krwionośnych i mają właściwości przeciwzapalne.

Nasiadówki działają objawowo. W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby hemoroidalnej konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, a czasami nawet zabiegowego.

Hemoroidy po porodzie - leczenie farmakologiczne hemoroidów

Po porodzie można stosować m.in. kremy i czopki, zawierające substancje miejscowo znieczulające (np. lidokainę) oraz związki, które wzmacniają naczynia krwionośne (taką substancją jest np. tribenozyd).

W okresie ciąży i karmienia piersią warto skonsultować z lekarzem w celu zasięgnięcia informacji, jakie preparaty są dozwolone w tym okresie.

Hemoroidy po porodzie - leczenie zabiegowe hemoroidów

W zaawansowanych przypadkach konieczne bywa leczenie zabiegowe. Dotyczy to przede wszystkim hemoroidów w III i IV stadium.

Popularny jest zabieg Barrona, który polega na gumkowaniu hemoroidów. Na powiększony guzek krwawniczy zakłada się gumkę, która powoduje niedokrwienie nadmiaru tkanki i jej martwicę. Po czasie powiększony guzek krwawniczy odpada.

Zabieg Barrona jest bezpieczną i małoinwazyjną metodą leczenia choroby hemoroidalnej. Leczeniem zabiegowym hemoroidów zajmują się lekarze chirurdzy.

Hemoroidy, które pojawiają się w ciąży, zazwyczaj zmniejszają się i zanikają po porodzie. Dlatego też kobietom w ciąży rzadko zalecane jest leczenie zabiegowe.

Jednak w niektórych przypadkach problem z hemoroidami pozostaje. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia odpowiedniego postępowania.

Hemoroidy po porodzie - zapobieganie hemoroidom

W czasie ciąży, jak i po porodzie bardzo ważne jest zapobieganie powstawania hemoroidów. Jak można niwelować ryzyko pojawienia się choroby hemoroidalnej?

Warto przede wszystkim:

  • spożywać dużą ilość płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej - odpowiednie nawodnienie zapobiega zaparciom, które są istotnym czynnikiem ryzyka pojawienia się hemoroidów,
  • wprowadzić do swojej diety większą ilość pokarmów bogatych w błonnik. Mowa tutaj m.in. o warzywach i owocach, a także pokarmach bogatych w zboża. Błonnik poprawia funkcjonowanie naszych jelit i zapobiega zaparciom,
  • pamiętać o aktywności fizycznej.Wystarczą regularne spacery, by poprawić perystaltykę jelit i zapobiegać zaparciom, którym sprzyja siedzący tryb życia,
  • unikać silnego parcia podczas defekacji. Silne parcie zwiększa ciśnienia w naczyniach i może predysponować do powiększania się guzków krwawniczych.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle