Hemofilia nabyta - przyczyny, objawy i leczenie
Hemofilia nabyta to ciężka skaza krwotoczna, która występuje nie tylko u mężczyzn, lecz także u kobiet. Objawy tej nabytej skazy krwotocznej często występują nagle, bywają burzliwe i mogą zagrażać życiu chorego. Jakie są przyczyny i objawy hemofilii nabytej? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Hemofilia nabyta - przyczyny
- Hemofilia nabyta - objawy
- Hemofilia nabyta - diagnoza
- Hemofilia nabyta - leczenie
- Hemofilia nabyta - rokowania
Hemofilia nabyta (acquired haemophilia– AH) to ciężka skaza krwotoczna, która występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Hemofilię najczęściej diagnozuje się u ludzi starszych, w wieku 60–80 lat. Choroba wykrywana jest u 1 - 1,5 osoby na 1 milion populacji ogólnej.
Hemofilia nabyta - przyczyny
Przyczyną hemofilii nabytej są autoprzeciwciała - określane mianem krążącego antykoagulantu albo inhibitora cz. VIII. - które upośledzają funkcję czynnika krzepnięcia VIII. W hemofilii nabytej, w przeciwieństwie do hemofilii wrodzonej, czynnik ten jest prawidłowo produkowany przez organizm.
Nie wiadomo, dlaczego przeciwciała te się pojawiają, jednak mogą temu sprzyjać niektóre choroby - najczęściej chorobę nowotworową lub schorzenia autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń układowy. Zagrożeni są także chorzy, u których często przetacza się preparaty krwi.
Hemofilia nabyta to także rzadkie powikłanie porodu i połogu.
Hemofilia nabyta - objawy
- wynaczynienia krwi pod skórą, zwykle rozległe, samoistne i pourazowe
- masywne krwawienia z błon śluzowych (m.in. z dróg moczowych i rodnych)
- masywne krwawienia z ran po operacjach chirurgicznych i wyrwaniu zębów
- rozległe i bolesne krwawienia śródmięśniowe, które mogą doprowadzić do uszkodzenia
Pierwszym objawem hemofilii nabytej jest często masywny krwotok
W odróżnieniu od klasycznej hemofilii w przebiegu tej nabytej bardzo rzadko obserwuje się samoistne wylewy krwi do stawów. W AHA dominują krwawienia do tkanek miękkich. Najgroźniejsze są krwawienia śródczaszkowe, ponieważ zwykle nie udaje się ich zatamować.
Hemofilia nabyta - diagnoza
W przypadku podejrzenia hemofilii nabytej wykonuje się badania krwi. Stwierdza się obniżoną aktywność czynnika krzepnięcia VIII i obecność autoprzeciwciał, które upośledzają funkcję czynnika krzepnięcia VIII. Poza tym stwierdza się przedłużony czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT). Z kolei czas protrombinowy i czas krwawienia jest prawidłowy.
Hemofilia nabyta - leczenie
Celem leczenia chorych z hemofilią nabytą jest hamowanie krwawień i eliminacja autoprzeciwciał.
Przy hemofilii nabytej, w przeciwieństwie do wrodzonej, nie podaje się koncentratów czynników krzepnięcia zawierających czynnik VIII, gdyż nasila to produkcję przeciwciał i może pogorszyć stan chorego i nasilić krwawienie. Aby zahamować krwawienia stosuje się rekombinowany czynnik VIII lub koncentrat aktywowanych czynników zespołu protrombiny.
W celu usunięcia autoprzeciwciał w krwiobiegu stosuje się leki immunosupresyjne - najczęściej prednizon i cyklofosfamid.
Hemofilia nabyta - rokowania
Śmiertelność związana bezpośrednio lub pośrednio z powikłaniami krwotocznymi osiąga 10–22 proc.
Porady eksperta