Echoskleroterapia: nowoczesna i bezbolesna metoda walki z żylakami

2012-11-06 9:08

Echoskleroterapia to metoda leczenia żylaków. Jest to rodzaj skleroterapii, w której lek podawany jest do żyły pod kontrolą USG. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalną postać leku, tak zwaną piankę. Echoskleroterapia dynamicznie rozwija się w ciągu ostatnich lat. Staje się coraz bardziej popularną metodą leczenia niewydolnych żył.

Echosklerpterapia: nowoczesna i bezbolesna metoda walki z żylakami
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Echoskleroterapia - metoda na żylaki

Echoskleroterapia to nowoczesna metoda leczenia żylaków. Przed zabiegiem echoskleroterapii przeprowadza się badanie Dopplera. Na jego podstawie lekarz ustala stopień zaawansowania niewydolności żylnej i dokonuje pomiarów wielkości uszkodzonych żył. Dzięki echoskleroterapii, wstrzykując lek w formie spienionej pod kontrolą USG, można skutecznie likwidować uszkodzone żyły, których nie widać gołym okiem. Dotyczy to najczęściej niewydolnych pni żył powierzchownych: żyły odpiszczelowej wielkiej i żyły odstrzałkowej. Dawniej w podobnych przypadkach jedyną metodą leczenia była operacja.

Echoskleroterapia - skuteczna na żylaki

Oprócz eliminacji niewydolnych pni żylnych echoskleroterapia jest także stosowana jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego, a pianka idealnie nadaje się do usuwania nawet dużych żylaków. W przypadku leczenia dużych i nawrotowych żylaków efekty są znacznie lepsze niż przy użyciu środków płynnych. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, bez znieczulenia. Nie jest ono potrzebne, gdyż ukłucia igłą są praktycznie bezbolesne.

Echoskleroterapia - jak przebiega zabieg

Zabieg echoskleroterapii trwa zwykle 20-30 minut. Odbywa się w pozycji leżącej, a używany sprzęt jest jednorazowy. Podczas zabiegu wykonuje się serię iniekcji do niewydolnych naczyń. Spieniona postać leku zawiera mikropęcherzyki powietrza i jako tzw. pianka jest doskonale widoczna w USG. Dzięki temu lekarz, wykonując zabieg, może obserwować ją w nastrzykiwanej żyle. Widząc uszkodzone naczynia, można precyzyjnie podać do nich lek. Po serii ukłuć na nogę zakładana jest pończocha uciskowa, a po zabiegu nie wolno siedzieć. Wskazany jest co najmniej kilkunastominutowy spacer. Zabieg ten nie wyłącza pacjenta z życia zawodowego i z aktywności fizycznej. Echoskleroterapia prowadzi do całkowitego zarośnięcia nastrzykiwanej żyły i zniknięcia żylaków. Pacjenci odczuwają również znaczne zmniejszenie się dolegliwości wynikających z niewydolności żylnej.