Duża różnica między ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym [Porada eksperta]
Chciałabym zapytać o amplitudę ciśnienia. Przyjmuje się, że prawidłowa wynosi od 30 do 50 mmHg. Co dzieje się w sercu, gdy wartości te są przekroczone, nawet znacznie? Jakie stwarza to niebezpieczeństwo dla samego serca i dla organizmu? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, gdyż nigdzie nie udało mi się jej znaleźć, a pytany lekarz kardiolog wyjaśnił tylko: "to takie zawiłe, trzeba by studia skończyć...". Bardzo się cieszę, że udało mi się znaleźć kontakt do Pani. Wierzę, że z racji wykonywanego zawodu jest Pani właściwą osobą w tym temacie i zechce Pani krótko i prosto wyjaśnić tę skomplikowaną rzecz laikowi.
Zgadzam się z kardiologiem, że sprawa, o którą pani pyta jest dość skomplikowana.
Przede wszystkim należy upewnić się czy ma miejsce faktycznie zwiększona amplituda, czy jest to tylko wynik pomiaru – być może nie do końca prawidłowo wykonanego. Realnych przyczyn zwiększone amplitudy ciśnienia krwi w życiu codziennym nie ma tak wiele – praktycznie może ona pojawić się u osób w starszym wieku gdy rośnie ciśnienie skurczowe oraz obniża się ciśnienie rozkurczowe. Druga przyczyna, możliwa do spotkania u osoby młodej, to tzw. krążenie hiperkinetyczne (stan, w którym krew szybciej krąży) – może to być stan samoistny, niekiedy przyczyną jest nadczynność tarczycy. Trzecia przyczyną może być wada zastawek aorty w postaci ich niedomykalności. Jest to jednak bardzo rzadko występujące schorzenie, które można pominąć w praktycznych rozważaniach.
Tak więc w zależności od tego, jaka jest przyczyna mogą być różne objawy oraz konsekwencje dla organizmu. Generalnie przy nasilonej różnicy ciśnień mogą wystąpić objawy takie jak zawroty głowy, uczucie zbliżającego się omdlenia, osłabienie. Częstsza natomiast sytuacją jest stwierdzanie w pomiarach większej różnicy w ciśnieniu skurczowym i rozkurczowym, która jest spowodowana błędami pomiarowymi wynikającymi z niewłaściwej techniki pomiaru lub niewłaściwego sprzętu użytego do pomiaru.
Niewłaściwa technika pomiaru w przypadku ciśnienia rozkurczowego polega na zbyt silnym uciśnięciu tętnicy ramiennej słuchawką co powoduje fałszywe zaniżenie ciśnienia krwi. W przypadku aparatów automatycznych problem nieprawidłowego odczytu ciśnienia rozkurczowego może być związany z wzorem, który jest używany do wyliczania ciśnienia rozkurczowego przez aparat. Aparaty elektroniczne w istocie mierzą tylko ciśnienie skurczowe, a rozkurczowe jest wyliczane z specjalnego wzoru. Nie wszystkie wzory są dostatecznie dokładne i z tego faktu może wynikać niedokładność wyniku, który wyświetla się na ekranie. Wreszcie wyczerpujące się baterie mogą powodować niedokładny pomiar.
Ponieważ nie wspomina pani o kogo chodzi i w jakich okolicznościach stwierdzana jest zwiększona amplituda ciśnienia krwi, nie mogę odnieść się do konkretnego przypadku. Pozdrawiam.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta