Domowe metody na hemoroidy - 6 skutecznych sposobów
Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem lekarza przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Hemoroidy rozwijają się powoli, więc im wcześniej zaczniesz je leczyć, tym większe są szanse, że unikniesz zabiegu chirurgicznego. Naturalne sposoby są najbardziej skuteczne, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy, w zaawansowanych stadiach jedynie wspomagają leczenie hemoroidów. Zapoznaj się ze szczegółami.
Spis treści
- Domowe sposoby na hemoroidy - nasiadówki
- Domowe sposoby na hemoroidy - ciepłe kąpiele
- Domowe sposoby na hemoroidy - okłady
- Domowe sposoby na hemoroidy - przemywanie
- Domowe sposoby na hemoroidy - ziołowa herbata
- Domowe sposoby na hemoroidy - tabletki, czopki, maści
Domowe sposoby na hemoroidy będą skuteczne, jeśli zaczniesz je stosować już przy pierwszych objawach choroby. Jednym z pierwszych sygnałów choroby jest świąd w okolicy odbytu, któremu może towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry (wynik drapania) oraz sączenie się wydzieliny sprzyjającej odczynom zapalnym i alergicznym (odczuwamy wilgoć w okolicy odbytu).
Gdy pojawi się niewielkie krwawienie z odbytu, najczęściej podczas wypróżniania (ślad na papierze toaletowym), to ostatni dzwonek, by pójść do lekarza.
Domowe sposoby na hemoroidy - nasiadówki
Ulgę przynoszą najwyżej 10-minutowe. Nalej do wanny letniej wody (do 40°C), na ok. 10 cm, dodaj wywar z kory dębu, rumianku albo nadmanganian potasu i usiądź z podkurczonymi nogami. Można też przygotować ziołową mieszankę: po łyżeczce ziela rdestu, szałwii, kory kasztanowca i dębu zalej 2 litrami zimnej wody i gotuj na wolnym ogniu 10 minut, przecedź i wlej do wanny. W przypadku ostrego nasilenia choroby ulgę przynoszą stosowane przez kilka sekund nasiadówki z zimnej wody oraz naprzemienne polewanie zimną wodą ud i kolan.
Domowe sposoby na hemoroidy - ciepłe kąpiele
Z dodatkiem kilku kropli olejku o właściwościach przeciwzapalnych i uspokajających (lawendowego, z jagód jałowca, rozmarynowego, cytrynowego) łagodzą ból, wspomagają przepływ krwi, zmniejszając obrzęk.
Domowe sposoby na hemoroidy - okłady
Okłady z zawiniętej w chusteczkę kostki lodu przykładanej do odbytu przez kilka minut złagodzi ból. Można też ratować się sokiem z ugotowanej cebuli z 2 kroplami oliwy. Tampon nasączony miksturą przykłada się do bolącego miejsca.
Jednym z najprostszych sposobów hamowania niewielkiego krwawienia oraz łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości jest też przykładanie wilgotnej torebki herbaty – zawarta w liściach tanina ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające.
- Unikaj zaparć, sprzyjających hemoroidom.
- Jadaj jak najwięcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, ale nie przesadzaj z nasionami, bo mogą mechanicznie drażnić odbyt, zwiększając swędzenie i pieczenie.
- Ogranicz produkty wzdymające, np. strączkowe, a także czekoladę, mocną herbatę, kawę, alkohol wysokoprocentowy i czerwone wino, tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy.
- Codziennie pij co najmniej 2 litry płynów.
- Równie ważny jak dieta jest systematyczny wysiłek fizyczny – codzienny spacer albo gimnastyka.
Domowe sposoby na hemoroidy - przemywanie
Przemywanie chorych miejsc wacikiem albo chusteczką higieniczną nasączoną wyciągiem z rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu czy kory dębu (mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przyśpieszają gojenie) złagodzi podrażnienia błony śluzowej, świąd i pieczenie.
Domowe sposoby na hemoroidy - ziołowa herbata
W sprzedaży są gotowe mieszanki stosowane na hemoroidy, ale można przygotować własną – z piołunu, pokrzywy, podbiału, skrzypu lub czarnego bzu i babki lancetowatej. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką gorącej wody i parz 10 minut. Herbatę przecedź, dodaj wyciśnięty ząbek czosnku.
Domowe sposoby na hemoroidy - tabletki, czopki, maści
Pomagają zmniejszyć dolegliwości i opóźniają rozwój guzków. Mają różne działanie: znieczulające, przeciwbakteryjne, szybko likwidują stan zapalny, hamują krwawienie i zmniejszają obrzęki. Poprawiają przepływ krwi, uszczelniają i wzmacniają naczynia.
Podstawowym składnikiem większości preparatów są wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, arniki, nagietka, przetwory z pączków topoli, balsam peruwiański. Zwykle leki te składają się z kilku rozmaitych substancji, co zwiększa efekt terapeutyczny i spektrum działania.
Diosmina zmniejsza napięcie ścian żył, hamując krwawienie, i zapobiega zastojowi krwi w układzie żylnym. Hydrokortyzon tak jak wyciąg z nagietka, kasztanowca czy arniki działa przeciwzapalnie. Cynchokaina łagodzi ból i uczucie świądu, neomycyna leczy zakażenia.
Preparaty z zawiesiną bakterii i produktów przemiany materii wzmagają odpowiedź immunologiczną skóry i błony śluzowej, prowadząc do zmniejszenia guzków. Gdy okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej stosować maść, jeśli dolegliwości są łagodne – czopki.
Polecany artykuł:
Porady eksperta