Czy masz słabe krążenie? Chirurg naczyniowy podpowiada, jak to sprawdzić
Profesor Alun H. Davies jest cenionym specjalistą chirurgii naczyniowej z Kliniki Chirurgii i Onkologii przy prestiżowym Imperial College London. W niezwykle przystępny sposób tłumaczy, kiedy warto zainteresować się swoim krążeniem i jakie objawy wskazują, że faktycznie możesz mieć problem.
Potocznie często mówimy, że mamy "słabe krążenie" i nawet wskazujemy konkretne objawy. Jak to wygląda z punktu widzenia specjalisty? Prof. Davies wskazuje na 6 kluczowych sygnałów, których nie należy lekceważyć. Przynajmniej jeden z nich brzmi nieprawdopodobnie i wygląda na błahostkę, a jednak tak nie jest. Też tak masz? To czas działać.
1. Żadnych włosków na nogach
Zupełnie gładkie nogi bez depilacji? Brzmi jak marzenie, a tymczasem to niepokojący objaw. Może oznaczać, że do tych obszarów nie dociera wystarczająca ilość krwi, co powoduje obumieranie mieszków włosowych z powodu braku składników odżywczych.
Gładkie zazwyczaj nie są całe nogi, a niedokrwiony obszar, np. do wysokości nad kostką. Dr Davis nazywa to "linią skarpetki" i ostrzega, że taki brak dopływu krwi do nóg może szybko prowadzić do uszkodzenia ich unerwienia i innych tkanek. To grozi nawet gangreną (zgorzelą gazową) i amputacją kończyny, a zaczyna się pozornie niewinnie.
2. Owrzodzenia nóg
Nawet drobne ranki, które nie goją się w ciągu dwóch tygodni, mogą oznaczać problemy krążeniowe.
Owrzodzenia zwykle rozwijają się po wewnętrznej stronie nogi, na odcinku między kolanem a kostką. Mogą, chociaż nie muszą, powodować ból, swędzenie i obrzęk dotkniętej nogi.
Wokół owrzodzenia może również pojawić się odbarwiona lub stwardniała skóra, z której czasem wydobywa się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
Prof. Davies apeluje, by nie lekceważyć żadnych nawracających lub niegojących się ran. Sprzyja im cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i otyłość. Wszystkie te stany trzeba leczyć i wiążą się z zaburzeniami krążenia.
3. Zimne stopy i dłonie oraz mrowienia kończyn
Wychłodzenie kończyn to chyba najbardziej znany objaw problemów z krążeniem krwi. Zdarza się też, że dłonie i stopy, do których krew nie dociera prawidłowo, zmieniają zabarwienie - są nienaturalnie blade, a czasem niemal niebieskie, fioletowe.
Przy zaburzeniach można też odczuwać drętwienie lub mrowienie w kończynach oraz ból łydek podczas chodzenia.
4. Błyszcząca, napięta skóra
O tym symptomie chorobowym słyszało chyba zdecydowanie mniej osób. Nienaturalnie błyszcząca i napięta skóra to może oznaczać, że nie dociera do niej odpowiednia ilość krwi, a w rezultacie - tlenu i substancji odżywczych.
- Chociaż objawy te mogą nie wydawać się od razu niepokojące, ograniczony przepływ krwi może być spowodowany zagrażającą życiu zablokowaną tętnicą - ostrzega profesor Alun Davies.
Zablokowanie tętnic to po prostu miażdżyca, spowodowana gromadzeniem się tłuszczu w tętnicach. Może prowadzić do choroby serca, zawału serca lub udaru mózgu. Niestety, czasem niełatwo stwierdzić, czy objawy, o których mówi profesor, to sygnał czegoś poważnego, czy "taka uroda".
5. Dolegliwości żołądkowe
Nieprawidłowe krążenie wpływa na wszystkie części ciała, w tym na kluczowe narządy wewnętrzne.
Kto by podejrzewał, że ból brzucha, biegunka czy krew w kale, mogą być nim spowodowane? Eksperci podkreślają, ze to akurat zdarza się bardzo rzadko, ale jest możliwe. Tak czy owak - kłopoty trawienne trzeba wyjaśnić z lekarzem.
- Jak wszystkie ważne narządy, do prawidłowego funkcjonowania żołądek potrzebuje dopływu krwi bogatej w tlen. Niewydolność narządów, wynikająca z ograniczonego przepływu krwi, może prowadzić do problemów trawiennych i spowolnienia metabolizmu - twierdzi chirurg naczyniowy.
6. Kłopoty z pamięcią, zaburzenia równowagi
Te objawy zazwyczaj budzą w nas niepokój, ale nie wiążemy ich raczej z układem krążenia. Gdy pojawiają się zawroty głowy i inne zaburzenia równowagi oraz nasilone zapominanie, obawiamy się raczej uszkodzenia mózgu, guza, chorób demencyjnych.
Tymczasem to może też być sygnał, że do mózgu nie dociera wystarczająca ilość krwi.
Co można na to poradzić? Niemal zawsze przy problemach z krążeniem lekiem pierwszego rzutu jest aktywność fizyczna. Zawsze możesz ją też stosować profilaktycznie. Przy nasilonych objawach dawkowanie zwykle trzeba już konsultować z lekarzem, by znaleźć równowagę między ograniczeniami chorego organizmu, a jego potrzebami, ale niewątpliwie ruch daje szansę na poprawę twojego stanu w każdej sytuacji.