Co warto wiedzieć o niewydolności serca i dlaczego?

2024-09-05 12:58 Materiał sponsorowany

Niewydolność serca należy do poważnych i niestety częstych problemów układu krążenia. Jest to stan, kiedy serce nie może dostarczać odpowiedniej ilości krwi do organów wewnętrznych, potrzebnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Nie jest możliwe odwrócenie tej sytuacji, co oznacza, że ten stan chorobowy nie jest możliwy do całkowitego wyleczenia. Jednak dzięki właściwemu postępowaniu, zastosowaniu odpowiedniej terapii można spowolnić postęp niewydolności serca i sprawić, aby jakość życia chorej osoby jak najdłużej nie ulegała pogorszeniu.

Echo serca
Autor: Getty Images Badanie echo serca

Niewydolność serca dotyczy ok. 60 milionów ludzi na świecie i stanowi jeden z najczęstszych powodów hospitalizacji zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Niejednokrotnie dotyka osoby z otyłością, cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym, jednak nie jest to regułą, ponieważ jest wiele czynników, które mogą ją wywołać.

Czym jest niewydolność serca?

Zadaniem serca jest pompowanie krwi tak, aby dotarła ona do każdej nawet najmniejszej komórki w ciele człowieka, dostarczyła jej tlenu i niezbędnych substancji odżywczych. W niewydolności serca ten mechanizm jest zaburzony, krew wraz z tlenem nie dociera w wystarczającej ilości do narządów. Wpływa to niekorzystnie na ich funkcjonowanie.

Wczesne rozpoznane i odpowiednie leczenie niewydolności serca pozwala znacząco spowolnić jej rozwój. Jeśli jednak terapia zostanie rozpoczęta zbyt późno lub nie będzie jej wcale, może dojść do uszkodzenia takich narządów jak – nerki, wątroba, a nawet mózg. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować pierwszych objawów i jak najszybciej skonsultować się lekarzem.

Czym spowodowana jest niewydolność serca?

Do rozwoju niewydolności serca może dojść z wielu przyczyn. W grupie ryzyka znajdują się osoby z wadami lub chorobami serca, chorobami immunologicznymi, nadciśnieniem tętniczym. Schorzenie niekiedy pojawia się u osób, które przeszły radio- lub/i chemioterapię. Do rozwoju niewydolności serca może także przyczynić się nadużywanie alkoholu, czy palenie papierosów.

Jakie są objawy niewydolności serca?

Pierwszymi objawami są zazwyczaj szybsze męczenie się oraz osłabienie. Początkowo trudności pojawiają się przy większym wysiłku. Jednak wraz z postępem choroby nawet niewielka aktywność zaczyna być problemem. Osoby z chorym sercem mają duszność, szybko łapią „zadyszkę”. U sporej grupy pacjentów z niewydolnością serca obserwuje się obrzęki kończyn dolnych oraz gromadzenie się płynów w obrębie jamy brzusznej. Często dochodzi do zmian w mięśniu sercowym, pojawiają się także zaburzenia ze strony układu hormonalnego. Niektórzy chorzy skarżą się też na częstsze oddawanie moczu zwłaszcza w nocy. Trzeba mieć świadomość, że samo występowanie takich objawów to za mało, aby postawić diagnozę. Konieczne są jeszcze badania. U osób, które mają symptomy niewydolności serca najczęściej wykonuje się elektrokardiografię (EKG) oraz ultrasonografię serca (ECHO serca). Dodatkowo lekarz może zlecić RTG klatki piersiowej i badania krwi (tzw. profil kardiologiczny, czyli lipidogram, morfologia, pomiar stężenia glukozy, potasu, kinazy kreatynowej (CK) i enzymów ALAT oraz ASPAT). Dopiero na podstawie wyników badań i dokładnego wywiadu lekarz może postawić rozpoznanie.

Leczenie niewydolności serca

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od tego, co wywołało niewydolność serca i jak bardzo jest zaawansowana. W przypadku wad serca wrodzonych lub nabytych niezbędna może być operacja. Dodatkowo stosuje się leczenie farmakologiczne. Zaleca się też przestrzeganie zdrowego stylu życia. Zbilansowana dieta (bogata w warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, chude mięso oraz ryby) oraz regularna aktywność fizyczna zwiększają szanse na to, by spowolnić postęp choroby.

Niezwykle istotnym elementem życia z niewydolnością serca jest również samokontrola pacjenta i na to też uwagę zwraca kampania edukacyjna „Za głosem serca”.

Kampania „Za głosem serca” mówi o tym, co trzeba wiedzieć o niewydolności serca

Mimo, że niewydolność serca ma ponad milion Polaków, to o samym schorzeniu mówi się ciągle niewystarczająco. Kampania „Za głosem serca", rozpoczęta z inicjatywy Boehringer Ingelheim chce to zmienić. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat niewydolności serca i wsparcie osób, które już spotkały się z diagnozą, jak również przypominanie wszystkim o dbaniu o własne zdrowie i monitorowanie jego stanu oraz nakłanianie do działań, które zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby.

W działania edukacyjne zaangażowały się organizacje pacjenckie i fundacje: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani, Fundacja z Sercem do Pacjenta, Fundacja „To się leczy”.

Aplikacja DlaSerca – jak to działa?

W ramach kampanii można poznać też aplikację DlaSerca. Stworzono ją z myślą o osobach chorych i ich bliskich. Dzięki niej zyskują nie tylko stały dostęp do aktualnej wiedzy, ale również mogą w łatwy sposób monitorować parametry istotne w niewydolności serca i dzielić się uwagami z innymi chorymi.

  • Sekcja „Dzienniczek” pozwala zapisywać aktualne wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego, pulsu i masy ciała oraz samopoczucie, nastrój, jakość snu i poziom stresu. Te pozornie błahe zapiski, udostępnione lekarzowi podczas wizyty, przekładają się na lepszą kontrolę choroby, a dzięki temu umożliwiają odpowiednie dobranie efektywnego leczenia.
  • Funkcja „Twój Postęp” umożliwia pacjentkom i pacjentom przegląd zebranych danych oraz sprawdzenie, jakie postępy poczynili lub czy w wynikach pomiarów pojawiły się znaczące zmiany.
  • Na uwagę zasługuje również „Profil użytkownika”. Im więcej informacji na temat swojego zdrowia chora/-y tam zamieści, tym lepiej aplikacja dopasuje się do jej/jego potrzeb. Dodatkowo ta funkcja pozwala ustawić przypomnienie o konieczności zażycia leku.

Ogromną zaletą aplikacji jest również to, że integruje osoby, które zmagają się z niewydolnością serca. Wymiana informacji lub spostrzeżeń na czacie z kimś, kto wie, na czym polega choroba i z czym mierzą się pacjenci, może być wielkim wsparciem. Więcej informacji o tym jak zainstalować aplikację DlaSerca i jakie ma ona funkcjonalności oraz materiały edukacyjne o niewydolności serca, przygotowane przez lekarzy i specjalistów z zakresu nauk o zdrowiu, można znaleźć na www.zaglosemserca.com.

Listen on Spreaker.