Ciche objawy miażdżycy, które łatwo przegapić

2021-11-23 12:01

Miażdżyca to obecnie jedna z najczęstszych chorób w polskim społeczeństwie. Jej rozwój jest wynikiem współdziałania różnych czynników, głównie nieprawidłowej diety i małej aktywności fizycznej. Przez długi czas nie daje istotnych dolegliwości, co utrudnia diagnozę. Zazwyczaj pojawiają się jednak ciche objawy, których można nie zauważyć lub niesłusznie przypisać je wiekowi i zmęczeniu.

Ciche objawy miażdżycy, które łatwo przegapić
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ciche objawy miażdżycy

Miażdżyca należy do schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Jest to uogólniona obecność złogów cholesterolu, w postaci blaszek miażdżycowych w obrębie naczyń przebiegających przez różne narządy i części ciała. Należy do schorzeń przewlekłych, długo rozwijających się. Zaczątki zmian miażdżycowych stwierdzane są już u dzieci i młodzieży. Przez to, że przez długi czas jest bezobjawowa lub skąpobjawowa bywa ignorowana. Należy jednak pamiętać, że nie leczona może prowadzić do poważnych następstw.

Zmiany miażdżycowe prowadzą często bowiem do zawału serca, udaru mózgu, przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych czy jelit. Można im jednak zapobiegać. W tym celu należy przestrzegać zasad zdrowego żywienia i uprawiać regularnie sport. Nie powinno się palić papierosów, ponieważ przyspieszają one rozwój miażdżycy. Ważne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu. Odpowiednio wcześnie wykryta miażdżyca i zbyt wysoki poziomu cholesterolu mogą być leczone. Oto najczęstsze pierwsze objawy miażdżycy.

Kontrola poziomu cholesterolu

Ciche objawy miażdżycy

Łatwe męczenie się

Jest to jeden z częstszych pierwszych objawów miażdżycy. Bywa tłumaczony wiekiem czy brakiem wytrenowania. Może jednak wynikać z obecności blaszek cholesterolowych w tętnicach wieńcowych, zaopatrujących mięsień sercowy w tlen. Zmniejszają one dostępność krwi dla serca, co obniża jego wydolność.

Wówczas u takiej osoby po pokonaniu określonej odległości w szybkim tempie czy po wejściu po schodach pojawia się duszność i uczucie zmęczenia.

Jeżeli dojdzie do tego ból, to stanowić to może przyczynek do rozpoznania dusznicy bolesnej i choroby wieńcowej serca.

Zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją

Kolejny ważny objaw to problemy z utrzymaniem koncentracji, zapamiętaniem nowych informacji i pojawiające się zawroty głowy. Mogą to być objawy miażdżycy w obrębie tętnic np. tętnic szyjnych, zaopatrujących mózg w krew.

Niedokrwiony mózg gorzej pracuję, co przekłada się na gorsze zdolności zapamiętywania i skupienia się. Przy dużych zmianach miażdżycowych pojawiają się zawroty głowy. Są one częste zwłaszcza przy odchyleniu głowy, np. podczas wieszania firanek i wynikają z ucisku tętnic potylicznych.

Zmniejsza to znacznie dopływ tlenu i wywołuję zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Ból nóg po wysiłku

Ból nóg, pojawiający się po wysiłku to również jeden z powszechnych objawów miażdżycy. Przyjmuje on często postać rozpierającego bólu w łydkach. Charakterystyczne jest jego nawracanie, po pokonaniu określonego dystansu.

Jest to tzw. chromanie przestankowe. Chory musi wówczas na chwile przystanąć, żeby odpocząć i wtedy ból znika.

Objaw ten wynika z miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Stale zmniejszony dopływ krwi powoduje łatwiejsze męczenie się mięśni i ich bolesność.

Zanik owłosienia na nogach i rękach

Jednym z trudniejszych do zauważenia objawów i do powiązania go z miażdżycą, jest utrata owłosienia na kończynach dolnych i górnych. Stwierdza się go zwłaszcza w obrębie palców rąk i stóp oraz na przedramionach i podudziach.

Wynika on, podobnie jak ból nóg, z miażdżycy tętnic. Zmniejszony dopływ krwi z substancjami odżywczymi nie wystarcza do odżywienia mieszków włosowych. Reagują one na ten przewlekły stan zamieraniem, co doprowadza do wypadania włosów.

Zmiany na skórze

Nieco rzadszym, ale czasem obserwowanym objawem miażdżycy są zmiany na skórze. Wynikają one również z wysokiego poziomu cholesterolu, czyli czynnika przyczyniającego się w znacznym stopniu do miażdżycy. 

Najczęściej pojawiają się żółtaki w obrębie powiek górnych. Są to małe żółte zgrubienia, w postaci grudek. Czasem pojawiają się one w zgięciach łokciowych, pod piersiami oraz na ścięgnach nadgarstka i na ścięgnie Achillesa.

W bardziej zaawansowanych stanach występują przebarwienia skóry, w postaci brunatnych plam oraz owrzodzenia, zwłaszcza na podudziach.

Oprócz tego, z powodu niedokrwienia skóra robi się często blada. Dochodzi też do cierpnięcia i marznięcia nóg.

Tętno w obrębie grzbietu stopy czy przy kostce może być gorzej wyczuwalne przez zmniejszony przepływ krwi przez naczynia.

Ból brzucha po jedzeniu, brak apetytu

Ból brzucha pojawiający się po jedzeniu i ogólny brak apetytu to kolejne potencjalne objawy miażdżycy, które rzadko są z nią kojarzone. Jeżeli jednak blaszki miażdżycowe rozwiną się w obrębie tętnic zaopatrujących w krew jelito cienkie i jelito grube to takie objawy mogą się pojawić.

Wynikają one z niewystarczającego dopływu krwi i przewlekłego niedokrwienia jelit.

W takich warunkach pracują one gorzej. Pojawia się ból brzucha, zazwyczaj po około 30 minutach od posiłku. Przewlekły ból zniechęca do jedzenia. To, wraz ze zmniejszonym przyswajaniem pokarmu często prowadzi do utraty masy ciała i wychudzenia.

Problemy z erekcją

Kolejnym problemem wiążącym się z miażdżycą są zaburzenia erekcji. Jest to dość częsty problem wśród mężczyzn. Bywa tłumaczony zapracowaniem i zmęczeniem. Impotencja jednak może być również wynikiem powstawania blaszek miażdżycowych.

Stan erekcji związany jest z napływem krwi przez tętnice do ciał jamisty w obrębie penisa. Jeżeli w obrębie tych tętnic rozwija się miażdżyca, to tak jak w innych narządach, dopływ krwi jest zaburzony. Utrudniać to może pojawienie się i utrzymanie wzwodu.

Miażdżyca często prowadzi do pozornie niekojarzonych z nią dolegliwości, które mogą być mylnie odbierane jako objawy innych chorób lub zmiany związane ze starzeniem się. Jednak te, na pierwszy rzut oka niecharakterystyczne objawy, mogą mieć podłoże w rozwijającej się miażdżycy.

Warto wówczas wybrać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Wskazane jest również regularne oznaczanie poziomu cholesterolu. Jego podniesione wartości są bezsprzecznie czynnikiem ryzyka przyspieszonej miażdżycy. Dbanie o zdrowy styl życia może zapobiec rozwojowi miażdżycy i zapewnić dobre zdrowie.

Czy grozi ci miażdżyca?

Pytanie 1 z 9
Cukrzyca jest potwierdzona badaniami poziomu cukru we krwi
Zdjęcie