6 nawyków, które zwiększają ryzyko zawału serca. Nie popełniaj tych błędów
Zawał serca to niedokrwienie mięśnia sercowego, które w konsekwencji prowadzi do jego martwicy. Choroby układu sercowo–naczyniowego są jedną z częstszych przyczyn zgonów. Choć na część czynników zwiększających ryzyko zawału serca nie mamy wpływu, to wiele z nich jest zależnych od nas, dlatego warto nie popełniać podstawowych błędów. Oto 6 nawyków, które szkodzą naszemu sercu.
Spis treści
Nawyki zwiększające ryzyko zawału serca
Zła dieta
Nieodpowiednia dieta zwiększa ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca. Nie od dziś wiadome jest, że jesteśmy tym, co jemy. Żywienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego szczególną uwagę powinniśmy przywiązać do codziennego menu.
Niekorzystny wpływ na serce mają przepełnione konserwantami produkty przetworzone i tłuste fast foody. Na większe ryzyko zawału serca narażone są osoby spożywające duże ilości soli, która ukryta jest np. konserwach czy słonych przekąskach.
Kolejnym założeniem zdrowej diety dla serca jest zmniejszenie spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, które zawierają duże ilości cholesterolu.
Słone wędliny, tłuste i smażone mięsa zdecydowanie lepiej jest zastąpić pieczoną rybą – warto wybierać odmiany bogate w zdrowe tłuszcze omega 3. Spożywanie zbyt małej ilości warzyw i owoców również ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i przyczynia się do rozwoju różnego rodzaju chorób, w tym zwiększa ryzyko zawału serca.
Przejadanie się i otyłość
W kwestii żywieniowej, tak jak w każdej innej, należy zachować zdrowy rozsądek. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że z roku na rok przybywa osób zmagających się z nadwagą lub otyłością. Spożywanie zbyt dużej ilości niezdrowych pokarmów znacząco zwiększa ryzyko zawału serca.
Ponadto nadwaga i otyłość mają znaczący wpływ na rozwój cukrzycy, będącej czynnikiem ryzyka w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego.
Niedostateczna aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna ma duży wpływ na prawidłową pracę serca, a niebezpiecznym nawykiem zwiększającym ryzyko zawału serca jest siedzący tryb życia i unikanie sportu.
Brak ruchu może doprowadzić do otyłości, rozwoju cukrzycy, a w konsekwencji do chorób układu krążenia. Dlatego też tak ważne są regularne ćwiczenia, najlepiej aerobowe, które poprawiają wymianę tlenową w organizmie.
Umiarkowany wysiłek fizyczny – nawet spacer, pływanie czy jazda na rowerze - minimum trzy razy w tygodniu po 30 minut, rekomendowane są wszystkim.
Palenie tytoniu
Jednym z bardziej szkodliwych nawyków zwiększających ryzyko zawału serca jest palenie tytoniu. Niemniej jednak wciąż wiele osób nie rezygnuje z nałogu. Substancje chemiczne ukryte w tytoniu uszkadzają naczynia krwionośne i prowadzą do rozwoju miażdżycy tętnic.
Ponadto zawarty w dymie papierosowym tlenek węgla ma większe powinowactwo do hemoglobiny w porównaniu do tlenu, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego we krwi.
Nadmiar nikotyny w organizmie aż dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału. Z kolei palacze wypalający paczkę papierosów dziennie aż czterokrotnie bardziej narażeni są na ryzyko zawału.
Stres
Stres, pośpiech i niezdrowy styl życia zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca. Niestety we współczesnym świecie nie trudno o nadmiar nerwowych sytuacji, podczas których w organizmie wzrasta ilość adrenaliny i kortyzolu.
Tym samym następuje wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechu i nasilenie napięcia mięśniowego.
Stres i zbyt mała ilość snu sprzyjają rozwojowi choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć się radzić sobie z nerwowymi sytuacjami i znaleźć swój własny sposób na wyciszenie.
Spożywanie alkoholu
Przewlekłe i wieloletnie nadużywanie alkoholu, przyczynia się do:
- ciągłego wzrostu częstości akcji serca,
- podwyższonego ciśnienia krwi,
- osłabienia mięśnia sercowego,
- co z kolei może prowadzić do zawału serca.
Choć lampka czerwonego wina w wielu przypadkach pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, to mimo wszystko nadmiar alkoholu nie jest wskazany.
Zobacz też:
- Objawy chorób serca
- Czy wiesz jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze? Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę
Porady eksperta