5 objawów, że twoje serce słabnie. Kardiochirurg tłumaczy, dlaczego są ważne
Choroby serca nadal stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, choć wielu schorzeniom związanym z układem krążenia można zapobiec. Kiedy serce słabnie, daje o sobie znać. Ale trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. I jak zaleca kardiochirurg: tych sygnałów nie należy ignorować.
Obok nowotworów, cukrzycy, chorób psychicznych i chorób płuc, schorzenia serca stanowią jedno z najważniejszych wyzwań w zakresie zdrowia. Tylko w 2019 r. z powodu chorób układu krążenia zmarło prawie 18 mln osób. Znaczna większość, bo aż 85 proc. tych zgonów było spowodowanych zawałem serca i udarem mózgu.
Według American Heart Association tym nagłym zdarzeniom możemy zapobiec. Wystarczy tylko zwracać uwagę na nasz styl życia. Palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej to gotowy przepis na to, by nasze serce nie domagało.
Objawy, że serce słabnie
Kardiochirurg Jeffrey H. Newman zaznacza, że obok profilaktyki równie ważna wydaje się znajomość oznak, które mogą świadczyć o tym, że z sercem coś dzieje się nie tak. A serce może to sygnalizować na wiele różnych sposobów.
Ekspert wskazuje na 5 ważnych objawów, których nie powinniśmy bagatelizować, czyli:
- duszność – jeden z pierwszych sygnałów, że serce słabnie i nie pracuje wydajnie; może wystąpić wraz z dyskomfortem w klatce piersiowej, ale i bez niego,
- ból w klatce piersiowej – ważny znak, że jesteśmy zagrożeni atakiem serca; chory może skarżyć się na dyskomfort i ucisk w tej okolicy,
- omdlenia – sygnał, który najczęściej towarzyszy spadkowi ciśnienia, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości tlenu do mózgu,
- obrzęki, w szczególności kończyn dolnych – zwiastun, że krew powracająca do serca przez naczynia krwionośne cofa się, a to powoduje gromadzenie się płynu w tkankach,
- szybkie bicie serca przy ograniczonej aktywności.
Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza. Tylko specjalista będzie w stanie określić przyczynę twoich problemów zdrowotnych i zalecić skuteczne leczenie.
Jak dbać o zdrowie serca?
Eksperci z American Heart Association wskazują osiem kluczowych czynników, które skutecznie pomagają obniżyć ryzyko chorób serca. Pierwszym z nich jest to, by zwracać uwagę na to, co jemy. Zdaniem specjalistów nasza dieta powinna obejmować pełnowartościową żywność, być bogata w warzywa i owoce, chude białko, orzechy i oleje takie jak oliwa lub olej rzepakowy.
Kolejnym równie ważnym aspektem jest ruch. Naukowcy podkreślają, że powinniśmy wykonywać 2,5 godziny umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Jeśli palimy papierosy, powinniśmy rzucić. W Stanach Zjednoczonych palenie odpowiada za ok. jedną trzecią wszystkich zgonów z powodu chorób serca. Sen także ma znaczenie dla zdrowia układu krążenia. Osoby dorosłe potrzebują 7-9 h snu każdej nocy. Badania wykazały, że odpowiednia ilość snu sprzyja gojeniu ran, zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych i poprawia pracę mózgu.
Musimy także pamiętać o utrzymaniu prawidłowej wagi, kontroli poziomu cholesterolu i cukru we krwi, a także monitorować poziom ciśnienia tętniczego.