5-letnia córka Doroty Szelągowskiej poważnie chora. To problem na całe życie

2024-08-08 11:09

Co jakiś czas media wracają do tematu choroby córki Doroty Szelągowskiej. Znana projektantka wyznała kiedyś, że jej 5-letnia obecnie córka była leczona z powodu wrodzonej wady serca w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ogromny rozwój kardiochirurgii i kardiologii interwencyjnej sprawił, że wrodzona wada serca coraz rzadziej oznacza wyrok.

Dorota Szelągowska przeszła mocną metamorfozę! Na tych zdjęciach jest nie poznania
Autor: AKPA

Dorota Szelągowska wkrótce kończy 44 lata. Córka pisarki Katarzyny Grocholi, jest mamą 23-letniego Antoniego i 5-letniej Wandzi. Chociaż znana projektantka wnętrz jest bardzo aktywna w mediach, także społecznościowych, rzadko mówi o swoich dzieciach i nieczęsto można je zobaczyć na zdjęciach. Czasem pojawiają się fotografie dorosłego już Antka.

Jak donoszą media plotkarskie, w jednym z programów Dorota Szelągowska wspomniała o chorobie córki i długotrwałym leczeniu w Centrum Zdrowia Dziecka.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Dorota Szelągowska o chorobie córki

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie to znakomity ośrodek, w którym specjaliści od lat są w stanie zdziałać dosłownie cuda. Polscy lekarze potrafią połatać nawet najbardziej popsute, miniaturowe serduszka.

Nie wiemy, jaki ślad choroba zostawiła u córki projektantki. Rokowania u dzieci są różne w zależności od rodzaju wady, przeprowadzonego leczenia i odpowiedzi na nie młodego organizmu. Generalnie jednak specjaliści podkreślają, że nawet w dorosłości wada wrodzona wymaga kontroli i nadzoru lekarskiego.

Prawie wszystkie wady wrodzone serca są aktualnie leczone poprzez wykonywanie operacji kardiochirurgicznych oraz przezskórnych zabiegów interwencyjnych. W wadach złożonych te dwa różne sposoby leczenia uzupełniają się, a wybór najlepszego możliwego scenariusza leczenia jest podporządkowany konkretnemu pacjentowi.

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?

Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?

Wady serca - leczenie, diagnostyka, prognozy

Informacja o wadzie serca u małego dziecka to zawsze szok dla rodziców, ogromne obciążenie dla rodzica.

Zawsze uśmiechnięta Dorota Szelągowska musi budzić podziw, skoro nawet w takich okolicznościach umiała zachować swój wizerunek osoby pogodnej i życzliwej światu.

Z drugiej strony - wada serca u dziecka dziś to już nie jest koniec świata. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taka diagnoza zazwyczaj była wyrokiem śmierci, nawet przy niezbyt skomplikowanych anomaliach w układzie krążenia.

Dziś zdecydowaną większość dzieci udaje się nie tylko uratować, ale też umożliwić im niemal normalne funkcjonowanie, chociaż nie brakuje ograniczeń w zakresie aktywności fizycznej, wydolności etc. Lekarze przyznają jednak, że dzieci w obliczu choroby niejednokrotnie okazują się bardzo dojrzałe i są bardziej zdyscyplinowanymi pacjentami niż niejeden dorosły.

Wada serca i co dalej?

Najlepszym dowodem na skuteczność leczenia wrodzonych wad serca jest fakt, że w Polsce 80 tys. dorosłych to osoby, które urodziły się z wadą serca. Czyli: dorosłych z wadami serca jest już więcej niż dzieci.

Jak twierdzą specjaliści z CZD, jesteśmy w światową czołówką w leczeniu wad wrodzonych serca dzieci, ale jednak do tyłu w nowej wąskiej specjalizacji w ramach kardiologii, tzw. kardiologii wad wrodzonych serca u dorosłych (ACHD, adult congenital heart disease).

Brakuje nam kardiologów, którzy potrafiliby profesjonalnie zająć się dorosłymi pacjentami z wadami wrodzonymi, brakuje specjalistycznych ośrodków zapewniających pomoc pacjentom w szerszym zakresie niż tylko kardiologia, generalnie zorganizowanego systemu opieki nad dorosłymi pacjentami z wadami wrodzonymi serca. Tymczasem narastająca grupa pacjentów wskazuje jednoznacznie, że trzeba się tym zająć szybko i solidnie.

Są plany, są projekty, wciąż brakuje konkretów i pieniędzy. Trzeba mieć nadzieję, że zanim dzisiejsze ocalone maluchy wejdą w dorosłość to się wreszcie zmieni i będą mogły leczyć się także u nas na poziomie dostępnym w innych krajach UE.

Żałuję, że jestem rodzicem. DROGOWSKAZY
W Polsce ponad 90% badanych młodych ludzi deklaruje chęć założenia rodziny i posiadania dzieci. W naszej kulturze rodzicielstwo uznawane jest za jedno z najważniejszych życiowych doświadczeń a także etap rozwoju. Okazuje się jednak że 13% badanych żałuje decyzji o posiadaniu dzieci. Może się to wywołać poważne konsekwencje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Naukowcy zwracają uwagę że bycie rodzicem nie tylko jest rolą której nie da się wcześniej przetestować, ale także- która zostaje z nami już na zawsze. Czym wywołane jest poczucie rozżalenia i rozczarowania? Skąd się bierze? Jak może wpływać na funkcjonowanie obu stron? Jak wspierać takich rodziców i ich chronić? O tym wszystkim opowiedział w Drogowskazach prof. Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy