Wysoki poziom kortyzolu daje się we znaki? W ten sposób możesz go obniżyć
Przebodźcowanie może być poważnym problemem, który objawiać się będzie wysokim poziomem stresu. Zdarzają się sytuacje, w których stres sprawia, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające obniżyć poziom hormonu stresu.
Stres, podobnie jak sen, głód czy poziom cukru jest związane z produkcją hormonów w organizmie. Głównym z nich, który wiąże się ze stresem jest kortyzol. Ten produkowany przez nadnercza w odpowiedzi na stres - zarówno dobry, jak i zły - hormon odgrywa kluczową rolę w reakcji organizmu na stres.
Co więcej, pomaga on regulować również różne funkcje organizmu, jak ciśnienie krwi, poziom cukru, metabolizm, sen czy odporność. Pewna ilość kortyzolu będzie więc całkowicie zdrowa i normalna.
Poziom kortyzolu może rosnąć i opadać w ciągu dnia, kiedy jesteśmy na przykład podekscytowani jakimś wydarzeniem. Jednak jeśli poziom hormonu stresu pozostaje wysoki przez dłuższy czas, możemy doświadczyć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.
Wysoki poziom kortyzolu może być spowodowany przez: stres emocjonalny, długi post, ekstremalne ograniczenie kalorii, niewystarczającą ilość snu, kofeinę na pusty żołądek czy treningi.
Objawy podwyższonego poziomu kortyzolu. Tego wyglądaj
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz poziom kortyzolu jest wysoki, możemy wyglądać pewnych objawów, które mogą na niego wskazywać. Wśród nich wymienia się:
- mgłę mózgową,
- niezdolność do zaśnięcia,
- zmęczenie,
- lęk,
- wahania nastroju,
- bóle głowy,
- drażliwość,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- podwyższony poziom cukru,
- zmiany apetytu,
- osłabienie mięśni.
Jak obniżyć poziom kortyzolu? Te porady mogą nam w tym pomóc
Kiedy już wiemy, jak objawiać się może długotrwały wysoki poziom kortyzolu i co za sobą niesie, warto dowiedzieć się, jak można go zmniejszyć. Pozwolą na to przede wszystkim zmiany w stylu życia.
Pierwszym ze sposobów będzie oczywiście tych. Ćwiczenia fizyczne mogą stanowić krótkotrwałe źródło dobrego stresu dla organizmu. Jak się okazuje, z czasem regularne ćwiczenia mogą pozwolić nam - choć trochę - uodpornić się na stresory życiowe i chronić przed wysokim poziomem kortyzolu.
Na poważnie powinniśmy traktować również sen. Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom kortyzolu, niezwykle ważny będzie odpowiednio długi sen.
Warto również wykonywać ćwiczenia, które pozwolą nam złagodzić stres. U niektórych może działać medytacja, u innych ćwiczenia głębokiego oddychania. Wśród częstych technik znajdują się również: joga, progresywny relaks mięśni czy pisanie pamiętnika.
Dobrze również stosować zrównoważoną dietę. Regularne poziołki pozwolą nam uniknąć wytwarzania nadmiernej ilości kortyzolu. Również ograniczenie kofeiny może pomóc nam obniżyć poziom kortyzolu. Kofeina może sprawić, że początkowo czujemy się dobrze, a później doprowadzić do załamania.