Wole obojętne tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie
Wole obojętne tarczycy często nie daje żadnych objawów. Główną przyczyną jego pojawienia się jest niedobór jodu w diecie. Sprawdź, jakie mogą być objawy wola obojętnego i dowiedz się, jak przebiega jego leczenie!
Spis treści
- Wole obojętne tarczycy: objawy
- Wole obojętne tarczycy: przyczyny
- Wole obojętne miąższowe: leczenie
- Wole obojętne guzowate: leczenie
- Choroby tarczycy [wideo]
Wole obojętne tarczycy to powiększenie gruczołu tarczowego bez zaburzeń w funkcjonowaniu hormonalnym tarczycy. Wole obojętne tarczycy dotyka cztery razy częściej kobiety.
Wole obojętne tarczycy: objawy
Wole obojętne tarczycy często nie daje żadnych objawów lub są to objawy kosmetyczne. Jednak, gdy dojdzie do dużego rozrostu wola (szczególnie wola o charakterze guzowatym), chory może odczuwać objawy spowodowane uciskiem, takie jak:
- duszności, związanej z uciskiem tchawicy
- zaburzenia połykania (dysfagia), spowodowana zwężeniem przełyku
- chrypa, spowodowana porażeniem nerwu krtaniowego wstecznego i niedowładem struny głosowej
Wole obojętne tarczycy: przyczyny
Wole obojętne tarczycy jest najczęściej spowodowane niedoborem jodu w diecie. Do rozwoju wola obojętnego mogą przyczynić się również:
- predyspozycje genetyczne
- związki wolotwórcze zawarte w niektórych roślinach jadalnych (kapusta, brukselka, kalafior, rzodkiew, orzeszki ziemne) i zanieczyszczeniach przemysłowych (fenole, węglowodory alifatyczne i aromatyczne, związki ołowiu, siarki, rtęci, nadmiar fluoru)
- oporność na hormony tarczycy
- nadmiar jodu
Wole obojętne miąższowe: leczenie
Leczenie wola obojętnego miąższowego zależy od tego, czy podaż jodu jest wystarczająca czy też mamy do czynienia z jego niedoborem.
Przy niedoborze jodu leczenie polega albo na stosowaniu samych preparatów jodu w dawce wskazanej przez lekarza albo na skojarzonym podawaniu preparatów jodu i l-tyroksyny pod kontrolą lekarza.
Jeśli podaż jodu jest wystarczająca, podaje się tylko l-tyroksynę.
O wysokość dawek jodu i l-tyroksyny oraz długości leczenia zawsze decyduje lekarz.
Wole obojętne guzowate: leczenie
Ponieważ wole obojętne guzowate może nie dawać żadnych dolegliwości, zwykle lekarze ograniczają się jedynie do jego obserwacji i corocznych kontrolach. Jeśli występują objawy uciskowe lub kosmetyczne, można zastosować:
- preparaty doustne l-tyroksyny
- radiojod
- operację tarczycy
- wstrzyknięcie etanolu do guza tarczycy.
Polecany artykuł:
Choroby tarczycy [wideo]
Tarczyca jest gruczołem wydzielającym hormony, który ma za zadanie regulować ich poziom tak, by utrzymać równowagę fizjologiczną. Zaburzenia z produkcją hormonów (nagły spadek lub znaczny wzrost) mogą powodować różne choroby tarczycy, m.in. nadczynność i niedoczynność. Posłuchaj dlaczego warto kontrolować swoją tarczycę?