Operacja tarczycy. Kiedy konieczne jest zoperowanie gruczołu tarczycy?
Operacja gruczołu tarczycy może być konieczna gdy masz wole tarczycowe, nadczynność tarczycy czy wyczuwalne guzki. Decyzja o usunięciu chorego gruczołu zawsze poprzedzona jest szeregiem specjalistycznych badań, a zakres jego wycięcia zależy od decyzji lekarza prowadzącego. Jak przebiega usunięcie tarczycy? Jakie mogą wystąpić powikłania?
Spis treści
- Wskazania do operacji tarczycy
- Zakres wycięcia tarczycy
- Jak przebiega operacja tarczycy?
- Powikłania po operacji tarczycy
Operacja tarczycy (strumectomia, tyreidektomia) zwykle jest tylko jednym z etapów leczenia chorób tarczycy. Decyzję o tym, czy jest konieczna, podejmuje lekarz po przeprowadzeniu szeregu specjalistycznych badań (USG, cytologii, ultrasonografii) oraz po rozmowie z pacjentem.
Wskazania do operacji tarczycy
- duże wole (guzowate, miąższowe, zamostkowe) uciskające drogi oddechowe lub powodujące niekorzystny efekt kosmetyczny (nawet przy zachowanej prawidłowej funkcji tarczycy)
- obecność nowotworu złośliwego lub podejrzanych guzków w tarczycy
- powiększanie się wola mimo stosowania odpowiednich leków
- powikłana nadczynność tarczycy znacznego stopnia
Zakres wycięcia tarczycy
Gruczoł tarczycy umiejscowiony jest na szyi, składa się z dwóch płatów (prawego i lewego), połączonych ze sobą cienkim pasmem tkanki gruczołowej. W zależności od decyzji lekarza wycięty może zostać:
- jeden płat
- płat z cieśnią (pasmem tkanki gruczołowej) i fragment drugiego płatu
- cały gruczoł tarczycy
Jak przebiega operacja tarczycy?
Operacja przeprowadzana jest w pełnym znieczuleniu. Pacjent leży na plecach z odchyloną głową. Cały zabieg trwa około dwóch godzin. Przy normalnym gojeniu i powracaniu do zdrowia pobyt w szpitalu zajmuje tydzień. Dla szybszego powrotu do zdrowia zaleca się masaże karku.
Po operacji najważniejsze jest, aby pozostawać pod stałą opieką endokrynologa. Pomoże to uniknąć niechcianych komplikacji. Powikłania jakie mogą wystąpić już po zabiegu to niedoczynność przytarczyc, spowodowana zmniejszeniem rozmiarów gruczołu, albo chrypka (ta jednak najczęściej ustępuje w okresie od 6 do 12 miesięcy). Pozostała po operacji blizna powinna mieć kształt łuku, o długości około 10 cm. Zazwyczaj jest słabo widoczna, gdyż szwy lub klamerki zdejmowane są bardzo szybko – nawet po 2 dniach od operacji.
Powikłania po operacji tarczycy
Powikłania po operacji tarczycy zdarzają się rzadko, jeśli już wystąpią, to są to najczęściej:
- uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego
- uszkodzenie nerwu krtaniowego górnego
- usunięcie przytarczyc
- krwawienie pooperacyjne
- reakcje alergiczne po podaniu leków
- powikłania zapalne
- uszkodzenia sąsiednich narządów
- zator powietrzny
Polecany artykuł:
Porady eksperta