Nadciśnienie i wysoki cukier przez kortyzol? "Te objawy to czerwona flaga"

2024-06-20 12:48

Kortyzol znowu na celowniku. Straszą nim tiktokerzy i mają sporo racji. Wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu, daje przykre i zarazem zaskakujące objawy. Przypominamy, co mówiła o nich dr n. med. Karolina Karabin, ekspertka od stanu zapalnego i stresu, biolog medyczny i diagnosta laboratoryjny.

Nadciśnienie i wysoki cukier przez kortyzol? Te objawy to czerwona flaga
Autor: GettyImages

Niby zdajemy sobie sprawę, że stres to podstępny niszczyciel układy odpornościowego, nerwowego i hormonalnego. Warto jednak spojrzeć w lustro, by upewnić się, że dobrze sobie z nim radzisz. "Kradzież urody", którą może nam zaserwować kortyzol, to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

„Nie stresuj się" nie działa w ogóle. Jak radzić sobie ze stresem i co mają do tego nasze jelita - odpowiada psychiatra.

Kiedy stres staje się szkodliwy dla zdrowia

Problem z wagą, emocjami, ciśnieniem tętniczym czy poziomem cukru we krwi? Popularni dietetycy przypominają na TikToku, że stres i związany z nim hormon kortyzol, może odpowiadać za takie kłopoty.

Wcześniej znana lekarka wyjaśniła szczegółowo, dlaczego tak się dzieje.

Dr Karolina Karabin przypomniała na swoim instagramowym profilu, że reakcja stresowa prowadzi w pierwszym etapie do eustresu, czyli tzw. stresu pozytywnego. Taka reakcja inicjuje już wprawdzie podwyższenie kortyzolu, ale jednocześnie daje nam motywację do działania, zwiększa nawet kreatywność.

O pozytywnym wpływie stresu możemy mówimy jednak tylko w przypadku, gdy jest on krótkotrwały.

Przedłużająca się i niekontrolowana reakcja stresowa (przewlekłe podwyższenie kortyzolu) z czasem powoduje dystres, czyli tzw. stres negatywny. To właśnie on upośledza funkcjonowanie organizmu w wielu wymiarach.

Objawy wysokiego stężenia kortyzolu

Jednym z następstw wysokiego stężenia kortyzolu (a dokładnie glikokortykosteroidów) jest zespół Cushinga. Może być skutkiem obecności guzów przysadki lub nadnerczy, ale także przyjmowania leków sterydowych.

Objawy zespołu Cushinga to przykładowo:

  • przyrost masy ciała i otyłość brzuszna (tzw. otyłość typu cushingoidalnego)
  • chwiejność emocjonalna
  • zaniki mięśni kończyn tułowia
  • hirsutyzm (wystąpienie nadmiernego wzrostu włosów u kobiet, w miejscach, w których zwykle się ich nie obserwuje)
  • częste infekcje
  • nadciśnienie tętnicze
  • podwyższone stężenie glukozy we krwi

Stres - pomocy szukaj nie tylko w gabinecie terapeuty

Charakterystyczna sylwetka - duży brzuch, tkanka tłuszczowa zgromadzona na karku, relatywnie szczupłe ręce i nogi - to może być odległy skutek stresu.

Wyobrażamy sobie, że w wyniku negatywnych emocji skoczy nam ciśnienie tętnicze. Tymczasem skoczyć może też cukier, łatwiej złapiemy infekcję, a u kobiet na brodzie, a nawet piersiach, mogą pokazać się nieestetyczne włoski.

Skutków przewlekłego stresu często nie można już usunąć bezkarnie za pomocą odpoczynku i relaksu. Niejednokrotnie potrzebna jest też opieka endokrynologa, kardiologa i innych specjalistów.