Marzniesz bardziej niż inni? Możliwe, że odzywa się tarczyca. Lepiej to sprawdzić
Zimne kończyny? Ciało wychłodzone nieadekwatnie do pogody? Ta dolegliwość może mieć wiele przyczyn, ale dość prawdopodobny jest problem z tarczycą. Sprawdź, jak wykluczyć tę przyczynę, a przede wszystkim jakie inne objawy wskazują, że choroba tego gruczołu to możliwy sprawca kłopotów.
To nic dziwnego, że jest ci czasem zimno, zwłaszcza jesienią, zimą czy wiosną. Taki mamy klimat i trzeba ubierać się adekwatnie do pogody, także w domu, kiedy kaloryfery masz przykręcone.
Najszybciej ciepło ucieka przez ręce i stopy, dlatego wymyślono rękawiczki i skarpetki.
Czasem jednak nie da się wychłodzenia ciała wyjaśnić po prostu temperaturą otoczenia. Są osoby, które nawet w gorące dni marzną. Przyczyn jest co najmniej kilka i sprawę na pewno warto skonsultować z lekarzem. Wśród możliwych powodów na pewno warto wymienić niedoczynność tarczycy.
Niedoczynność tarczycy może objawiać się uczuciem zimna
Tarczyca to niepozorny gruczoł położony pod tchawicą. Odgrywa jednak istotną rolę w organizmie: wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet urodę.
Hormony wydzielane przez tarczycę (trójjodotyronina T3 i tyroksyna T4) wpływają na pracę serca, układu nerwowego i pokarmowego, współodpowiadają za kondycję naszych kości i stawów, ale też włosów i skóry.
Tarczyca współdecyduje także o naszym odczuwaniu zimna, gdyż jej hormony wpływają na metabolizm i regulację ciepłoty ciała. Jeśli tarczyca pracuje za słabo i jej hormonów jest za mało, masz niedoczynność tarczycy, która może objawiać się uczuciem zimna.
Ponieważ ocenia się, że w Polsce co piąta osoba, głównie kobiety, może mieć problem z tarczycą, kiedy pojawia się objaw typowy w niedoczynności, trzeba to wyjaśnić.
Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy
Poza charakterystycznym nadmiernym, często przewlekłym, odczuwaniem zimna, wśród charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy wymienia się spowolnienie metabolizmu.
Większość osób zauważa, że nieadekwatnie do diety czy aktywności fizycznej przybiera na wadze, dosłownie "puchnie z powietrza". trzeba jednak pamiętać, że choroby tarczycy to dość skomplikowana materia. Objawy nie muszą być wyraźne i wszystkie naraz. Dotyczy to szczególnie subklinicznej niedoczynności tarczycy.
Inne często spotykane objawy:
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- stany depresyjne,
- zaburzenia pracy serca,
- wypadanie włosów,
- sucha skóra,
- przewlekłe zmęczenie.
Polecany artykuł:
Diagnostyka tarczycy
Pierwszym, przesiewowym badaniem, które zwykle pozwala zorientować się, że jest jakiś problem z tarczycą, to kontrola TSH.
Tyreotropina, w skrócie TSH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, który pobudza wytwarzanie hormonów tarczycy. Zwykle, gdy poziom TSH jest prawidłowy, tarczyca pracuje prawidłowo.
Są jednak wyjątki, dlatego czasem lekarz zleca cały profil tarczycowy i dodatkowo badanie FT3, by upewnić się co do wydzielania trójjodotyroniny i FT4, by skontrolować poziom tyroksyny.
Czasem konieczne jest też wykonanie USG tarczycy oraz badanie przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO), tyreoglobulinie (anty-Tg) oraz receptorowi TSH (anty-TSHR).
Dopiero, gdy te wyniki są prawidłowe, mamy w zasadzie pewność, że z tarczycą nie dzieje się nic złego. Dlaczego zatem jest nam zimno? Warto skonsultować się z lekarzem, by to wyjaśnić.
przyczyną może być choćby niedobór magnezu, ale też źle kontrolowana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, neurologiczne i wiele innych.