Fitohormony (hormony roślinne) pomocne w łagodzeniu menopauzy
Hormony roślinne (fitohormony) to substancje aktywne, które regulują wzrost i rozwój roślin. Naukowcy udowodnili, że mogą być one także dobrodziejstwem dla kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy.
Spis treści
Według obecnej wiedzy naukowców, fitohormonalna terapia zastępcza (FTZ) jest bezpieczniejsza niż hormonalna terapia zastępcza (HTZ), chociaż jej skuteczność jest słabsza. Sprawdza się podczas mało uciążliwych dolegliwości klimakterium, czasem jest też stosowana jako uzupełnienie HTZ, np. na początku menopauzy.
Hormony roślinne, które wytwarzane są w stożkach wzrostu pędów i korzeni, podobne są do hormonów żeńskich. Dzięki temu terapia hormonami roślinnymi zmniejsza uderzenia gorąca i pomaga zahamować zimne poty. Ponadto FTZ przyczynia się do ochrony serca i kości i – co ważne – łagodzi huśtawkę nastrojów oraz poprawia samopoczucie, które zazwyczaj obniża się podczas klimakterium.
Fitohormonalna Terapia Zastępcza poprawia również koncentrację i pamięć oraz jest skuteczna w profilaktyce miażdżycy. Na efekty trzeba czekać 2-3 miesiące.
Źródła fitohormonów
Naukowcy zauważyli, że w Azji, tam gdzie spożycie soi, rośliny bogatej w fitohormony, jest większe, kobiety mają pięciokrotnie rzadziej dolegliwości związane z menopauzą niż mieszkanki Ameryki Północnej. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły skuteczność fitohormonów w łagodzeniu objawów klimakterium.
Ale nie tylko soja jest dobrym źródłem fitohormonów - sporo ich mają żeń-szeń, granat, jabłka, daktyle, grejpfruty, czereśnie, czosnek i winogrona.
Nie wszystkie kobiety mogą stosować Hormonalną Terapię Zastępczą (HTZ) – przeciwwskazania do jej stosowania to m.in. wirusowe zapalenie wątroby, przebyty niedawno zawał serca, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie czy choroba zakrzepowo-zatorowa przebyta w ostatnich latach.
Są również schorzenia, takie jak jaskra, żylaki, nadciśnienie tętnicze, kamica pęcherzyka żółciowego, zmiany włóknisto-torbielowate piersi, których występowanie nie wyklucza stosowania HTZ, ale przy których wymagana jest ścisła współpraca ginekologa ze specjalistą, który prowadzi leczenie danej choroby.
Ponadto terapia hormonami, według najnowszych badan naukowych, może zwiększać ryzyko powstania raka piersi.
Suplementy diety z fitohormonami
Niestety dieta bogata w soję, żeń-szeń, winogrona, daktyle i granaty nie jest zbyt popularna w Polsce. Ser sojowy tofu kojarzy nam się głównie z wegetarianami i nie wszystkim może odpowiadać ze względu na mdły smak. A w krajach azjatyckich jest to ważny element jadłospisu – Japonki spożywają 200 mg fitohormonów dziennie, Europejki zaś znacznie mniej.
Warto wiedzieć, że kobietom, które miały raka piersi lub trzonu macicy nie zaleca się FTZ.
Dlatego dla kobiet odczuwających dolegliwości związane z klimakterium powstały suplementy diety zawierające hormony roślinne oraz inne składniki, dzięki którym nieprzyjemne dolegliwości są łagodzone.
Należy pamiętać, że chociaż preparaty z fitohormonami są dostępne w aptekach bez recepty, decyzję o przyjmowaniu takich suplementów diety należy skonsultować z ginekologiem, który zleci badania i dobierze dawkę oraz ustali czas trwania kuracji fitohormonalnej.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"