Dopamina: rola w organizmie. Objawy niedoboru i nadmiaru dopaminy
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym i uwalnianym przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za energię, samopoczucie, motywuje do działania. Sprawdź, co wpływa na poziom dopaminy i jak uzupełnić jej niedobór?
Spis treści
- Dopamina - rola w układzie nerwowym
- Hipoteza dopaminowa schizofrenii
- Niedobór dopaminy a choroba Parkinsona
- Nadmiar dopaminy a pląsawica
- Dopamina a uzależnienia
- Rola dopaminy jako ketocholaminy
- Synteza dopaminy w nadnerczach
- Działanie dopaminy zależne od dawki
- Wskazania do stosowania dopaminy
Dopamina to organiczny związek chemiczny pełniący wiele różnych funkcji w organizmie człowieka, w zależności od miejsca w którym jest aktywna.
Wpływa między innymi na ciśnienie tętnicze krwi, regulację napięcia mięśniowego, pracę gruczołów endokrynnych, a nawet odczuwanie emocji.
Razem z adrenaliną i noradrenaliną, stanowią główne katecholaminy produkowane przez rdzeń nadnerczy.
Dopamina odgrywa także istotny wpływ na układ hormonalny człowieka, szczególnie regulację wydzielania prolaktyny przez przysadkę mózgową, a także jest ważnym neuroprzekaźnikiem, głównie w pozapiramidowym układzie nerwowym.
Zmiany aktywności, a także ilości neuronów dopaminowych w mózgu mogą doprowadzić do wielu poważnych schorzeń neurologicznych jak choroba Parkinsona, pląsawica, czy schizofrenia, zaburzeń psychicznych z objawami wytwórczymi, uzależnień oraz zaburzeń hormonalnych.
Dopamina - rola w układzie nerwowym
Do głównych neuroprzekaźników w układzie nerwowym człowieka należą acetylocholina, serotonina, dopamina i noradrenalina.
Wytwarzanie są one w ciałach neuronów, które grupują się w różnych częściach mózgowia i wysyłają odpowiednie informacje do kory mózgowej i rdzenia kręgowego.
Dopamina stanowi główny neuroprzekaźnik w poniższych składowych układu nerwowego człowieka:
- pozapiramidowy układ nerwowy
Największe zgrupowanie neuronów dopaminowych znajduje się w istocie czarnej w śródmózgowiu, która jest elementem pozapiramidowego układu nerwowego. Odpowiada on za wyzwalanie ruchów dowolnych i regulację napięcia mięśni szkieletowych.
Chorzy z zaburzeniami w obrębie tej składowej układu nerwowego skarżą się na patologiczne zmiany napięcia mięśniowego (sztywność w parkinsonizmie, obniżenie napięcia w pląsawicy), występowanie ruchów mimowolnych (drżenie spoczynkowe w parkinsonizmie, ruchy pląsawicze, atetotyczne, balistyczne, dystoniczne) oraz trudności w koordynacji ruchów.
- układ limbiczny
Mniejsze skupisko neuronów, których neuroprzekaźnikiem jest dopamina, znajduje się w obszarze nakrywki w śródmózgowiu. Stąd impulsy nerwowe przesyłane są do struktur układu limbicznego, odpowiedzialnego za regulację zachowań emocjonalnych człowieka i procesy zapamiętywania.
Dowiedziono, że dopamina jest zaangażowana w działanie tzw. systemu nagrody, a aktywność neuronów dopaminowych wzrasta w czasie oczekiwania na czynności sprawiające człowiekowi przyjemność, takie jak rozrywka, zakupy, hazard czy jedzenie.
Z tego powodu wielu naukowców potocznie nazywa dopaminę neuroprzekaźnikiem szczęścia, a zaburzenia aktywności neuronów w których neuroprzekaźnikiem jest właśnie dopamina leżą u podstaw narkomanii i uzależnień od czynników psychoaktywnych.
Kolejne zgrupowanie neuronów dopaminowych znajduje się w jądrach podwzgórza i odpowiada za przekazywanie sygnałów do przysadki mózgowej. Ma to ścisły związek z regulacją wytwarzania hormonu prolaktyny, którego syntezę dopamina hamuje.
Hipoteza dopaminowa schizofrenii
Schizofrenia to przewlekła choroba, która należy do grupy zaburzeń psychotycznych. W polskim społeczeństwie z tą chorobą zmaga się 1% populacji, a kobiety i mężczyźni chorują jednakowo często.
Cechą charakterystyczną osób cierpiących z powodu schizofrenii jest nieadekwatna i bezkrytyczna ocena własnej osoby, otoczenia i sytuacji.
Schizofrenicy często co innego myślą, robią i czują, są zagubieni i zaczynają się izolować od świata zewnętrznego.
Najczęściej pierwsze objawy schorzenia pojawiają się u osób młodych, zwłaszcza poniżej 30 roku życia.
Wielu naukowców twierdzi, że u podstawy schizofrenii leży nadczynność przekaźnictwa dopaminergicznego w ośrodkowym układzie nerwowym człowieka.
To z tego powodu, leczenie farmakologiczne choroby opiera się na podawaniu pacjentom neuroleptyków.
Są to leki przeciwpsychotyczne, których działanie związane jest głównie z blokowaniem receptorów dopaminergicznych w ośrodkowym układzie nerwowym.
Niedobór dopaminy a choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyna jej występowania nie została w sposób jednoznaczny poznana, przypuszcza się, że ma podłoże genetyczne.
Udowodniono, że u podstawy choroby leżą zmiany zwyrodnieniowe komórek istoty czarnej śródmózgowia.
Neurony tworzące ten element mózgowia produkują dopaminę, to właśnie jej niedobór jest odpowiedzialny za występowanie objawów ze strony pozapiramidowego układu nerwowego u pacjentów.
Warto wspomnieć, że układ dopaminowy wykazuje niezwykłe zdolności kompensowania utraty komórek nerwowych.
Objawy Parkinsonizmu pojawiają się dopiero, kiedy obumrze aż 80% neuronów, a pozostała ich część nie jest już w stanie wydzielać odpowiedniej ilości neuroprzekaźnika.
Do charakterystycznych objawów choroby Parkinsona należą zaburzenia koordynacji ruchów dowolnych, problemy z utrzymaniem równowagi, spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zaburzenia pisania, niewyraźna mowa oraz typowe drżenie spoczynkowe.
Leczenie chorych opiera się na zwiększeniu stężenia dopaminy przez jej substytucję i hamowanie jej rozkładu przy pomocy specjalistycznych leków.
Nadmiar dopaminy a pląsawica
Pląsawica to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która może być spowodowana przez pierwotną chorobę układu nerwowego, uraz, stosowanie niektórych leków bądź narażenie na substancje toksyczne i ich wpływ na poszczególne struktury mózgu.
Pląsawica charakteryzuje się występowaniem nieskoordynowanych ruchów ciała, które przypominają taniec.
Chory cierpi z powodu zmniejszonego napięcia mięśni szkieletowych, skarży się na uciążliwe drżenia kończyn górnych i dolnych oraz występowanie ruchów mimowolnych.
Przypuszcza się, że przyczyną takich zaburzeń w obrębie pozapiramidowego układu nerwowego jest nadmierna aktywność neuronów, w których neuroprzekaźnikiem jest dopamina.
Leczenie pacjentów polega więc na blokowaniu receptorów dopaminergicznych w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez stosowanie specjalistycznych leków.
Dopamina a uzależnienia
Naukowcy uważają, że u podstawy neurobiologicznych mechanizmów uzależnienia leżą zaburzenia aktywności neuronów dopaminergicznych w ośrodkowym układzie nerwowym, które tworzą układ nagrody (ang. reward system).
Substancje psychoaktywne, jak alkohol, nikotyna, kanabinoidy, kokaina, czy amfetamina, zwiększają ilość dopaminy uwalnianej z zakończeń neuronów i tym samym pobudzają mezolimbiczny układ nagrody.
Zwiększona ilość tego neuroprzekaźnika jest odczuwana jako przyjemność, pobudzenie, satysfakcja, a także euforia.
Z czasem, trzeba przyjmować coraz to większe dawki substancji, aby osiągnąć ten sam efekt pobudzenia jak wcześniej i zaspokoić stale wzrastające potrzeby organizmu, co doprowadza do silnego uzależnienia.
Rola dopaminy jako ketocholaminy
Dopamina nie pełni roli jedynie neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, jest także jedną z trzech amin katecholowych, obok adrenaliny i noradrenaliny, syntetyzowaną przez rdzeń nadnerczy.
Wywiera wpływ zarówno na ośrodkowy jak i obwodowy układ nerwowy, poprzez działanie na receptory dopaminowe D1, D2 oraz receptory adenergiczne alfa1 i beta1.
Synteza dopaminy w nadnerczach
SCHEMAT Fenyloalanina → Tyrozyna → DOPA → DopaminaDopamina syntetyzowana jest w rdzeniu nadnerczy z aminokwasu tyrozyny pod wpływem dwóch enzymów, hydroksylazy tyrozyny oraz dekarboksylazy dopa.
Doskonałym źródłem tyrozyny jest białko pochodzenia zwierzęcego, zawarte w mięsie, rybach oraz nabiale.
Rola dopaminy w układzie endokrynnym
Dopamina a prolaktyna
Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową . Fizjologicznie, wytwarzana jest w niewielkich ilościach podczas snu, wysiłku fizycznego, stresu psychicznego i fizycznego oraz stosunku płciowego. Synteza i wydzielanie prolaktyny znacząco wzrasta u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dopamina jest hormonem produkowanym przez podwzgórze, który hamuje uwalnianie prolaktyny.
Tyrozyna co prawda powstaje w pewnej ilości w organizmie człowieka pod wpływem przemian biochemicznych innego aminokwasu, jakim jest fenyloalanina, jednakże większość tyrozyny pochodzi za spożywanych pokarmów.
Dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowej, zróżnicowanej i zbilansowanej diety, bogatej w składniki odżywcze.
Działanie dopaminy zależne od dawki
Efekt leczniczy dopaminy zależy od zastosowanej dawki. Podaje się ją wyłącznie dożylnie po uprzednim rozcieńczeniu w roztworze 5% glukozy, bądź roztworze soli fizjologicznej.
- 0,5-2 µg/ kg mc/ min - efektem stosowania dopaminy w niewielkich dawkach jest rozszerzenie naczyń nerkowych i trzewnych w organizmie człowieka. Powoduje to zwiększenie przepływu krwi przez nerki, zwiększenie przesączania kłębuszkowego i wydalanie większej ilości moczu.
- 2-10 µg/ kg mc/ min - działanie przez receptory adrenergiczne alfa 1 i beta 1, które znajdują się w sercu. Stosowanie dopaminy w takiej dawce skutkuje przyspieszeniem czynności serca, zwiększeniem siły skurczu mięśnia sercowego oraz zwiększeniem pojemności minutowej serca. W konsekwencji doprowadza to do wzrostu skurczowego ciśnienia tętniczego krwi i poprawy przepływu przez naczynia wieńcowe, zaopatrujące mięsień sercowy w krew.
- > 10 µg/ kg mc/ min - działanie przez receptory adrenergiczne alfa 1, które znajdują się w ścianie naczyń krwionośnych. Stosowanie dopaminy w takiej dawce powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Doprowadza to do wzrostu zarówno skurczowego jak i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszenia przepływu krwi przez nerki.
Wskazania do stosowania dopaminy
Dopaminę stosuje się u pacjentów we wstrząsie, czyli w stanie zagrożenia życia, w którym zapotrzebowanie tkanek na tlen i substancje odżywcze jest wyższe niż ich podaż.
Nieprawidłowe, zbyt późne włączenie leczenia może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, a nawet zgonu chorego.
Zaburzenia hemodynamiczne wymagające zastosowania preparatów dopaminy występują między innymi we wstrząsie kardiogennym, pourazowym, a także septycznym.
Obserwować pod kątem zaburzeń krążenia i ewentualnego włączenia do leczenia dopaminy należy także pacjentów po ciężkich operacjach kardiochirurgicznych oraz w stanie dekompensacji przewlekłej zastoinowej niewydolności serca.
miesięcznik "Zdrowie"