DHEA: właściwości i zastosowanie hormonu młodości

2014-11-19 13:12

DHEA (dehydroepiandrosteron) to naturalny hormon steroidowy produkowany z cholesterolu przez nadnercza (warstwę siateczkowatą kory nadnerczy). Jaką funkcję w organizmie spełnia DHEA? Kiedy można go suplementować? Sprawdź, jaka jest norma DHEA we krwi.

czterdziestolatka
Autor: Thinkstockphotos.com Jaką funkcję w organizmie spełnia DHEA? Kiedy można go suplementować? Sprawdź, jaka jest norma DHEA we krwi.

DHEA (dehydroepiandrosteron) to niezwykle ważny hormon produkowany przez korę nadnerczy. Ma on za zadanie stymulować produkcję testosteronu i estrogenów, czyli hormonów płciowych, ale też bardzo korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną. Wysoki poziom DHEA to oznaka młodości. Jego stężenie we krwi zmienia się bowiem w zależności od wieku. Najwięcej mamy go między 20. a 30. rokiem życia. Potem jego ilość maleje.

Spis treści

  1. DHEA: niedobór
  2. DHEA: podwyższenie ilości DHEA we krwi
  3. Jakie korzyści niesie DHEA?
  4. Kiedy suplementować DHEA? Norma DHEA

DHEA: niedobór

Wpływ na spadek DHEA w organizmie ma również długo utrzymujący się stres. Dzieje się tak, ponieważ w sytuacji zagrożenia, kumulującego się napięcia, nadnercza zajęte są głównie produkcją kortyzolu – potocznie nazywanego hormonem stresu – i nie dostarczają wystarczającej ilości DHEA.

Niedobór DHEA sprawia, że gorzej reagujemy na stres:

U niektórych mogą pojawić się napady paniki.

DHEA: podwyższenie ilości DHEA we krwi

Podwyższenie ilości DHEA we krwi ma działanie przeciwdepresyjne. Badania wykazały, że podawanie preparatów z DHEA pomaga cierpiącym na depresję. Pacjenci odczuwają poprawę samopoczucia nawet w pierwszym tygodniu leczenia. DHEA wpływa bowiem na te same receptory w mózgu, na które oddziałują leki przeciwlękowe (benzodiazepiny), stosowane w leczeniu depresji.

Jakie korzyści niesie DHEA?

Inne korzyści wypływające z uzupełniania niedoboru DHEA, to przypływ energii, witalność, poprawa sprawności seksualnej.

Niektóre badania wskazują również na to, że hormon ten korzystnie wpływa na gęstość kości, ułatwia walkę z nadwagą (poprawia umięśnienie, co powoduje szybsze spalanie kalorii), wzmacnia skórę i włosy.

Kiedy suplementować DHEA? Norma DHEA

Zanim sięgniesz po suplementy z DHEA, zrób badania, by upewnić się, czy rzeczywiście w twoim organizmie jest za mało DHEA. By oddać krew do badania nie musisz być na czczo, ale badanie poziomu DHEA powinno wykonywać się rano, bo hormon ten największą aktywność wykazuje w godzinach porannych.

Jeśli badanie ma na celu oznaczenie DHEA-SO4, możesz wykonać badanie o dowolnej porze dnia, ponieważ hormon ten wykazuje stałe stężenie dobowe w surowicy krwi. Jego poziom określa się na podstawie analizy krwi. Norma DHEA w surowicy krwi zdrowego człowieka wynosi od 7 do 31 nmol/l (200-900 ng/dl). Norma DHEA-SO4 waha się od 2 do 12 µmol/l (75-470 µg/dl) i różni się nieco w zależności od płci.

Część specjalistów uważa, że uzupełnianie DHEA może być korzystne, gdy dotykają cię:

Jest jednak za mało naukowo potwierdzonych danych, żeby zalecać stosowanie DHEA na szerszą skalę, poza wyspecjalizowanymi ośrodkami endokrynologicznymi.

Czytaj też:

miesięcznik "Zdrowie"