Badanie fT3 - normy. Co oznacza za niskie lub za wysokie fT3?
Wolna trójjodotyronina, w skrócie fT3, jest jednym z hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Hormon ten charakteryzuje się wysoką aktywnością biologiczną i stanowi jeden z parametrów służących do oceny czynności tarczycy. Co oznacza za wysokie lub za niskie stężenie fT3? Sprawdź, kiedy należy wykonać badanie fT3 oraz jak interpretować wyniki.
FT3, czyli wolna trójjodotyronina to hormon tarczycy wytwarzany przez komórki pęcherzyków gruczołu tarczowego. Badanie fT3 wykonuje się zazwyczaj przy podejrzeniu chorób tarczycy. Pozwala ono na oznaczenie stężenia wolnej frakcji trijodotyroniny (fT3).
Spis treści
- Co to jest fT3?
- Badanie fT3 – wskazania
- Badanie fT3 – na czym polega badanie i jak się przygotować?
- Badanie fT3 – normy laboratoryjne
- Badanie fT3 – co oznacza za wysoki lub za niski poziom?
Co to jest fT3?
Trójjodotyronina (T3) jest hormonem produkowanym przez komórki pęcherzykowe tarczycy razem z tyroksyną (T4), od której ma kilkukrotnie wyższą aktywność biologiczną. Dodatkowo T3 powstaje w tkankach obwodowych poprzez enzymatyczne odłączenie od cząsteczki T4 atomu jodu.
T3 we krwi występuje głównie w postaci związanej z białkami osocza np. globuliną. Pozostała część hormonu występują w postaci wolnej trójjodotyroniny, czyli fT3.
Właśnie oznaczanie fT3 we krwi ma znaczenie diagnostyczne w ocenie czynności tarczycy.
Badanie fT3 – wskazania
Wskazaniem do badania fT3 jest podejrzenie niedoczynności tarczycy lub nadczynności tarczycy, najlepiej razem z badaniem wolnej T4 (fT4) i tyreotropiną (TSH). Badanie fT3 stosuje się również w prognozowaniu nawrotu choroby Gravesa-Basedowa lub podejrzeniu nadczynności tarczycy wywołanej amidaronem.
Innym wskazaniem jest podejrzenie T3-tyreotoksykozy, czyli kiedy u pacjenta stwierdza się niski poziom TSH i prawidłowy fT4 przy współwystępowaniu objawów nadczynności tarczycy wartości.
Badanie fT3 – na czym polega badanie i jak się przygotować?
Do wykonania badania fT3 potrzebna jest krew żylna pobrana ze zgięcia łokciowego. Krew pobiera się na tzw. skrzep, czyli z aktywatorem przyspieszającym proces krzepnięcia krwi.
Badanie powinno być wykonane na czczo, najlepiej pomiędzy godziną 6:30 a 9:00.
Badanie fT3 – normy laboratoryjne
Normy laboratoryjne dla fT3 będą zależały m. in. od metody stosowanej w laboratorium. Dla oznaczeń metodą ECLIA zakres normy dla osoby dorosłej to 2,8-7,1 pmol/l.
Jednak wynik badania zawsze należy porównywać do wartości normy umieszczonej na wyniku.
Badanie fT3 – co oznacza za wysoki lub za niski poziom?
Wysoki poziom fT3 może wskazywać na pierwotną lub wtórną nadczynność tarczycy. Niski poziom fT3 może wskazywać na pierwotną lub wtórną niedoczynność tarczycy.
Niski poziom może fT3 obserwuje się również w tzw. zespole niskiego T3, który jest spowodowany chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą), lekami (np. sterydami) lub intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Czytaj też:
- Profil tarczycowy rozszerzony – badania oceniające pracę tarczycy
- Badania tarczycy: dotrzeć do prawdy o tarczycy
- Zaburzenia hormonalne - objawy i rodzaje. Leczenie zaburzeń hormonalnych
Porady eksperta