8 grup objawów Hashimoto, które łatwo pomylić z inną chorobą
Choroba Hashimoto, będąca najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, jest schorzeniem o wielu twarzach. Różnorodność obrazu klinicznego sprawia, że postawienie ostatecznego rozpoznania jest czasami trudne nawet dla lekarzy specjalistów. Jakie są objawy choroby Hashimoto i z czym należy różnicować tę jednostkę chorobową?
Spis treści
- Choroba Hashimoto - co to jest?
- Jak działają hormony tarczycy?
- 8 objawów choroby Hashimoto:
- Inne objawy choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto może dawać bardzo różnorodne objawy. Nieregularne miesiączki, obniżenie nastroju czy zaparcia często tłumaczone są nadmiernym stresem. Jednak te z pozoru błahe dolegliwości mogą świadczyć o przewlekłym zapaleniu tarczycy. Aby choroba ta została zdiagnozowana, wymagane są specjalistyczne badania, w tym określenie poziomu hormonów TSH, T4 i T3 oraz badanie na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych. Warto również wykonać USG tarczycy.
Choroba Hashimoto - co to jest?
Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, u którego podstawy leżą zjawiska autoimmunologiczne. W schorzeniu tym dochodzi do nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego (czyli układu odpornościowego), co prowadzi do produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom tarczycy.
Oznacza to, że organizm sam niszczy jeden z najważniejszych gruczołów dokrewnych swojego organizmu - czyli tarczycę. Prowadzi to do zmniejszenia syntezy hormonów tarczycowych, a więc do rozwoju niedoczynności tarczycy.
Choroba Hashimoto istotnie częściej występuje u kobiet. Może również współwystępować z innymi chorobami autoimmunologicznymi, np.:
Jak działają hormony tarczycy?
Hormony tarczycy (tyroksyna, czyli w skrócie T4 i trójjodotyronina - T3) wpływają na wiele tkanek i układów organizmu. Hormony te odpowiadają między innymi za:
- regulowanie metabolizmu tłuszczów, węglowodanów oraz białek,
- zwiększenie zużycia tlenu przez komórki,
- regulację stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi - hormony tarczycy zmniejszają to stężenie,
- przyspieszenie podziałów komórkowych, a także wzrost, różnicowanie i dojrzewanie komórek,
- prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego (m. in. mózgu) u dzieci,
- regulację pracy układu sercowo-naczyniowego - hormony tarczycy zwiększają częstość pracy serca (przyspieszają tętno), zwiększają dynamikę krążenia krwi, zwiększają objętość krwi krążącej, a także rozszerzają naczynia krwionośne w skórze,
- regulację funkcjonowania układu wydalniczego - hormony tarczycy zwiększają ilość produkowanego moczu (a więc zwiększają diurezę), natomiast zmniejszają wydalanie sodu, potasu, wapnia i fosforanów.
To tylko niektóre funkcje, jakie pełnią w organizmie człowieka hormony tarczycy. Różnorodność ich oddziaływań sprawia, że niedobór tych hormonów, towarzyszący chorobie Hashimoto może wiązać się z bardzo zróżnicowanymi objawami klinicznymi.
8 objawów choroby Hashimoto:
Zaburzenia rytmu serca
Zaburzenia rytmu serca pod postacią bradykardii (zwolnienia rytmu serca) oraz bloków serca (czyli zaburzeń przewodzenia między przedsionkami, a komorami) są kojarzone przede wszystkim z:
- chorobami organicznymi serca,
- zaburzeniami jonowymi,
- czy zaburzeniami przewodnictwa w sercu.
Pacjent prezentujący takie objawy kierowany jest zazwyczaj do lekarza kardiologa.
Jednak symptomy te mogą również wynikać z zaburzeń hormonalnych, które towarzyszą chorobie Hashimoto. Dlatego też, jeśli nie można znaleźć przyczyny zaburzeń rytmu serca w samym układzie sercowo-naczyniowym, to warto pomyśleć o kontroli tarczycy.
Zaburzenia miesiączkowania
Nieregularne krwawienia, obfite miesiączki to tylko niektóre zaburzenia miesiączkowania, które mogą wynikać z choroby Hashimoto i zaburzeń gospodarki hormonalnej tarczycy.
Choć z takimi objawami kierujemy się instynktownie do lekarza ginekologa, to warto również pomyśleć o skontrolowaniu hormonów tarczycy.
Tak samo w przypadku zaburzeń owulacji i problemów z płodnością. Problem ten może wynikać z niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto.
Pogorszenie funkcji umysłowych
Zaburzenia pamięci i koncentracji, objawiające się między innymi problemami z nauką, problemami w pracy i gorszym radzeniem sobie z codziennymi obowiązkami również mogą wynikać z niedoboru hormonów tarczycy.
Często myślimy, że objawy te wynikają z przepracowania, niewyspania, czy nadmiernego stresu. Jeśli się przedłużają, to warto pomyśleć o zbadaniu tarczycy.
Obniżenie nastroju
Choroba Hashimoto może również powodować wystąpienie symptomów depresji, do których należy między innymi:
- obniżenie nastroju,
- nieumiejętność odczuwania radości,
- zaburzenia snu,
- brak zainteresowania światem zewnętrznym,
- zaburzenia koncentracji.
Choć objawy te sugerują, że pacjent powinien skontaktować się z lekarzem psychiatrą, to równocześnie warto skontrolować funkcjonowanie swojej tarczycy.
Choroba Hashimoto często wymaga różnicowania z depresją, dlatego warto o tym pamiętać.
Objawy dermatologiczne
Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może również objawiać się problemami ze skórą, włosami i paznokciami. Możemy zaobserwować:
- obrzęk tkanek, szczególnie obrzęk powiek i obrzęk twarzy - obrzęki w chorobie Hashimoto wynikają z odkładania się mukopolisacharydów w tkance podskórnej,
- suchość skóry i łuszczenie się skóry,
- zmiana odcienia skóry - może być on lekko żółtawy, co wynika z zaburzeń przemiany karotenu (prowitaminy witaminy A) do witaminy A,
- wypadanie włosów, pogorszenie ich kondycji, ich łamliwość,
- pogorszenie kondycji paznokci.
Jeśli problemy te nie mijają pomimo prawidłowej pielęgnacji skóry (m. in. jej nawilżania), to warto pomyśleć o zaburzeniach funkcji tarczycy.
Zaparcia
Jednym z objawów niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto są zaparcia. W przypadku występowania zaparć często myślimy, że winą tego jest:
- nieprawidłowa dieta,
- schorzenia jelit takie, takie jak zespół jelita drażliwego, czynnościowe zaburzenia defekacji
- czy też stosowane przewlekle leki (do leków powodujących zaparcia należą m. in. opioidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty żelaza, niektóre leki przeciwpadaczkowe, czy niektóre leki na nadciśnienie).
Przewlekłe zaparcia wcale nie muszą wynikać z chorób przewodu pokarmowego, lecz właśnie z niedoboru hormonów tarczycy.
Niedokrwistość
Anemia (czyli obniżenie stężenia hemoglobiny we krwi) jest najczęściej wiązana z niedoborem żelaza, witaminy B12, czy też niedoborem kwasu foliowego. Należy mieć jednak świadomość, że z niedokrwistością możemy się spotkać również w przebiegu choroby Hashimoto.
Co więcej, objawy choroby Hashimoto mogą imitować anemię (jeśli nie towarzyszy ona temu schorzeniu).
U pacjentów z niedoczynnością tarczycy mogą bowiem pojawić się takie objawy, jak:
- męczliwość,
- ospałość,
- osłabienie,
- czy pogorszenie tolerancji wysiłku.
Chrypka
Kolejnym, ciekawym objawem, który może pojawić się u pacjentów z chorobą Hashimoto jest chrypka. Wynika ona z pogrubienia strun głosowych w przebiegu tego schorzenia.
Objaw ten kojarzymy przede wszystkim z chorobami laryngologicznymi, w szczególności z chorobami krtani. Jeśli badanie laryngologiczne nie wykazuje odchyleń - warto zbadać poziom hormonów tarczycy.
Inne objawy choroby Hashimoto
W artykule nie przedstawiono wszystkich objawów choroby Hashimoto, które mogą prezentować pacjenci.
Inne objawy choroby Hashimoto, niesugerujące bezpośrednio schorzenia tarczycy, to również:
- symptomy okulistyczne (m. in. suchość spojówek, czy też nadwrażliwość na światło),
- a także bóle mięśni i stawów, sugerujące problemy reumatyczne.
Zapalenie autoimmunologiczne tarczycy to choroba o wielu twarzach. Dlatego w przypadkach występowania objawów, których nie da się wytłumaczyć w prosty sposób, warto pamiętać o skontrolowaniu parametrów tarczycowych.
Czytaj też: Dieta w chorobie Hashimoto - zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane
Porady eksperta