Zioła na przeziębienie dla dzieci i dorosłych [PRZEPISY]
Zioła na przeziębienie to naturalne specyfiki, dzięki którym szybko można zwalczyć infekcję. Zioła na przeziębienie to zioła napotne, przeciwgorączkowe, które łagodzą katar i uporczywy kaszel. Sprawdź, jakie zioła stosować, by wyleczyć domowymi sposobami przeziębienie i wypróbuj przepisy na lecznicze napary.
Spis treści
- Zioła na przeziębienie - czarny bez
- Zioła na przeziębienie - lipa
- Zioła na przeziębienie - biedrzeniec, podbiał i dziewanna
- Zioła na przeziębienie - fiołek trójbarwny
Zioła na przeziębienie to naturalne, domowe i skuteczne środki w walce z infekcją, dlatego można je stosować u dzieci i dorosłych. Gdy leje się z nosa, kichamy, a obrzęknięta śluzówka utrudnia oddychanie, można sięgnąć po zioła na przeziębienie. Nie wolno tylko lekceważyć pierwszych objawów, by banalna infekcja nie rozwinęła się w znacznie poważniejszą chorobę.
Zioła na przeziębienie - czarny bez
Łyżkę suszonych kwiatów czarnego bzu wsyp do szklanki, zalej wrzącą wodą, przykryj i odstaw na 15 minut. Następnie przecedź. Ciepłym naparem płucz bolące gardło.
Napar z czarnego bzu możesz wykorzystać także na inhalację. Wystarczy, że po 15 minutach przenia naparu podgrzejesz go w garnku, nie gotując. Potem zdejmij z ognia i ustaw się nad garnkiem tak, aby można było wdychać ulatniającą się parę. Nakryj głowę ręcznikiem tak, aby osłaniał on również garnek z naparem.
Zioła na przeziębienie - lipa
Czubatą łyżkę suszonego kwiatu lipy wsyp do szklanki i zalej wrzątkiem. Odstaw pod przykryciem na 10 minut, a potem przecedź. Tak przygotowany napar pij 3 razy dziennie po pół szklanki. Napar można posłodzić miodem.
Zioła na przeziębienie - biedrzeniec, podbiał i dziewanna
Wymieszaj 2 łyżki suszonego korzenia biedrzeńca, łyżkę suszonych kwiatów podbiału i łyżkę suszonego kwiatu dziewanny. Czubatą łyżkę mieszanki ziół wsyp do garnuszka, zalej szklanką wrzątku i gotuj 5 minut na małym ogniu. Potem odcedź i przelej do termosu. Pij po pół szklanki co 2 godziny.
Zioła na przeziębienie - fiołek trójbarwny
Łyżkę suszonego ziela fiołka trójbarwnego zalej wsyp do szklanki, zalej wrzącą wodą, przykryj i pozostaw na 15 minut w cieple. Potem należy przecedzić i osłodzić miodem albo cukrem. Miksturę należy przelać do termosu i pić po trochu w ciągu całego dnia.
Fiołek trójbarwny jest skuteczny także w połączeniu z innymi ziołami:
- lipą i czarnym bzem - po łyżce suszonych kwiatów lipy, suszonych kwiatów bzu czarnego i suszonego ziela fiołka trójbarwnego zalać 2 szklankami wrzątku. Mieszankę należy parzyć 15 parzyć 15 minut, a potem przecedzić i wlać do termosu. Napar pić po pół szklanki co 2 godziny.
- rumiankiem i malinami - po łyżce suszonego ziela fiołka, suszonych kwiatów rumianku i suszonych malin zalać 2 szklankami wrzącej wody i gotować 10 minut na małym ogniu. Potem przecedzić. Tak przygotowany wywar należy pić po pół szklanki co dwie godziny
Bibliografia: Czerni A., Zioła żywią, zioła leczą, Wyd. WARTA, Warszawa 1990
Porady eksperta