Podają dzieciom czosnek na przeziębienia. Wkładają go w nieodpowiednie miejsce
Gdy zaczyna się jesień, a dzieci wracają do szkół i przedszkoli, lawinowo rośnie liczba zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Na infekcje, przeziębienia i złe samopoczucie pomocny może być czosnek. Ostatnio coraz więcej rodziców ulega modzie na podawanie czosnku w nietypowy sposób – i robią to źle.
Naturalne leczenie infekcji u dzieci
Na forach i grupach parentingowych wraz z nadejściem jesieni tematy związane z infekcjami u dzieci biją rekordy popularności. Naturalne sposoby leczenia przeziębień są bardzo ważne, ponieważ infekcje wirusowe powinny być leczone objawowo.
Szczęśliwie wiele osób już odchodzi od nadużywania antybiotyków, które w przypadku wirusów i tak nie mają zastosowania. Antybiotyki można stosować w uzasadnionych przypadkach na infekcje bakteryjne, po konsultacji medycznej. Ich nadużywanie może powodować oporność bakterii na leczenie.
Niestety trend odchodzenia od farmaceutyków może mieć też swoją ciemną stronę. Część osób odrzuca medyczne ustalenia, ulegając modom i przesądom. Jedną z takich praktyk jest leczenie czosnkiem, umieszczanym... nie tam, gdzie potrzeba.
Czosnek na stopie na przeziębienie - hit czy mit?
Rodzice serwują dzieciom okłady na stopy, umieszczając czosnek w skarpetkach lub bandażach. Monika Działowska, pediatrka cytowana przez Radio ZET zwróciła uwagę, że bandaż nasączony czosnkiem z dodatkiem oleju rycynowego lub olejku z czarnuszki czy po prostu oliwy, to nie jest dobry sposób na „wyciągnięcie” przeziębienia z organizmu.
– To trochę tak, jakby ten bandaż zamoczyć w antybiotyku, zamiast podać doustnie. Myślicie, że zadziała? Już pomijam, że wirusówek nie leczymy antybiotykiem. Czosnek doustny ma korzystne działanie w różnych infekcjach, ale nie sądzę, by miał jakiekolwiek działanie w takiej “bandażowej” formie – wyjaśniła pediatrka.
Infekcje u dzieci - naturalne zapobieganie i leczenie
Najważniejsze w jesiennych infekcjach jest zapobieganie, a to możliwe dzięki zdrowym nawykom, takim jak sen, zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu niezależnie od pogody, odzież dopasowana do temperatury otoczenia – czyli nieprzegrzewanie dziecka i niezakładanie mitycznej czapeczki przy pierwszym chłodniejszym wietrze.
Czosnek może być pomocny, ale w diecie dziecka i pod warunkiem, że jest dobrze tolerowany przez dziecięcy organizm. Zaleca się, aby wprowadzać czosnek nie wcześniej niż po 1. lub nawet 2, r.ż. obserwując czy nie powoduje dolegliwości takich jak np. bóle brzucha, ponieważ jest ciężkostrawny dla małych dzieci.