Jak zbić gorączkę? Oto 6 domowych sposobów na obniżenie temperatury

2024-10-11 15:33

Domowe sposoby na obniżenie gorączki są skuteczne i sprawdzone, ale nie należy po nie sięgać natychmiast przy każdym wzroście temperatury, by nie zakłócać pracy systemu immunologicznego. U dorosłych za gorączkę uznaje się temperaturę powyżej 38 st. C i dopiero taką warto obniżać naturalnymi sposobami. Jakie skuteczne domowe sposoby można zastosować na obniżenie temperatury? Dowiedz się, jakie są domowe sposoby na zbicie gorączki.

Jak zbić gorączkę? Domowe sposoby na obniżenie gorączki
Autor: Getty Images Jak zbić gorączkę? Domowe sposoby na obniżenie gorączki

Spis treści

  1. Domowe sposoby na obniżenie gorączki - zioła
  2. Domowe sposoby na obniżenie gorączki: mleko z miodem i czosnkiem
  3. Domowe sposoby na obniżenie gorączki: herbata z miodem i cytryną
  4. Domowe sposoby na obniżenie gorączki: kąpiele
  5. Domowe sposoby na obniżenie gorączki: okłady
  6. Domowe sposoby na obniżenie gorączki: surowe ziemniaki lub cebula na czoło

Domowe sposoby na obniżenie gorączki często z powodzeniem mogą zastąpić leki z apteki - są skuteczne, a przy tym całkowicie naturalne. W trakcie przeziębienia temperatura ciała jest zazwyczaj podniesiona, najczęściej to tzw. stan podgorączkowy. Świadczy on o tym, że organizm walczy z wirusem. Jeżeli jednak gorączka rośnie, a ty czujesz się coraz gorzej, najlepiej ją obniżyć.

Gorączka u małych dzieci cz. 1

Domowe sposoby na obniżenie gorączki - zioła

Jednym ze skutecznych, a do tego smacznych, domowych sposobów obniżenia gorączki jest zastosowanie przetworów z ziół. Mają one nie tylko działanie przeciwgorączkowe, lecz także wzmacniające, odkażające i wykrztuśne, dzięki czemu pomogą zwalczyć dolegliwości towarzyszące gorączce.

W przebiegu gorączki można zastosować napary z ziół, takich jak:

    Aby przygotować napar, należy łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku. Po około 10 minutach napar należy przecedzić i wypić jeszcze gorący. Po spożyciu najlepiej od razu położyć się do łóżka. Jeśli po wypiciu naparu mocno się spocisz, koniecznie zmień piżamę.

    Przy gorączce pomogą również odwary z ziół, takich jak:

    Aby przygotować odwar, należy łyżkę ziół wsypać do garnuszka z 250 ml zimnej wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie należy gotować ok. 5 minut. Po tym czasie odwar należy przecedzić i wypić jeszcze gorący. Po spożyciu najlepiej od razu położyć się do łóżka.

    W przebiegu gorączki można także stosować sok z owoców bzu, owoców jeżyny czy syrop z pączków sosny.

    Domowe sposoby na obniżenie gorączki: mleko z miodem i czosnkiem

    W obniżeniu gorączki pomoże także wypicie szklanki gorącego mleka z łyżką miodu i rozgniecionym ząbkiem czosnku. Taki napój mocno rozgrzeje i obniży temperaturę ciała, ponieważ czosnek i miód mają właściwości przeciwbakteryjne i stymulują układ odpornościowy.

    Domowe sposoby na obniżenie gorączki: herbata z miodem i cytryną

    Domowy sposób na gorączkę to także gorąca herbata z miodem i cytryną czy sokiem malinowym. Wystarczy zaparzyć czarną herbatę jak zwykle, a gdy przestygnie dodać do niej dwie łyżeczki miodu i dokładnie wymieszać. Na koniec należy wkroić plasterek cytryny. Pamiętaj - nie dodawaj miodu do wrzątku, gdyż to spowoduje, że herbata będzie mętna, a miód starci swoje właściwości lecznicze.

    Domowe sposoby na obniżenie gorączki: kąpiele

    Gorączkę obniży również kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o ok. 2 st. C od temperatury ciała. Pamiętaj tylko, aby w wodzie zanurzać się powoli, co uchroni organizm przed szybką reakcją zwiększającą przepływ krwi, a co za tym idzie przyniesieniem odwrotnego skutku niż oczekiwany - wzrostu temperatury zamiast jej spadku.

    Domowe sposoby na obniżenie gorączki: okłady

    Pomocne mogą się okazać także zimne kompresy na czoło i kark. Mogą to być po prostu mokre ręczniki lub okłady z lodu, jednak te drugie nie mogą być kładzione bezpośrednio na skórę, woreczek z lodem należy owinąć w ściereczkę. Kompresy należy zmieniać co 15 minut, aż temperatura ciała się obniży.

    Okłady można zastosować także na łydki. Wystarczy 2 ręczniki zamoczyć w niezbyt zimnej wodzie, odcisnąć i owinąć dokładnie wokół łydek, aż do kolan. Następnie należy owinąć łydki suchym ręcznikiem ( reszta ciała powinna być przykryta). Okłady należy zmieniać co 10 minut.

    Domowe sposoby na obniżenie gorączki: surowe ziemniaki lub cebula na czoło

    W medycynie naturalnej w celu obniżenia gorączki stosuje się także okłady z surowych ziemniaków lub cebuli na czoło. Należy je przyłożyć na kilka minut.

    Ważne

    Wysoka gorączka - kiedy iść do lekarza?

    Do lekarza idź koniecznie, jeżeli masz gorączkę powyżej 39,5 st. C lub jeżeli temperatura utrzymuje się dłużej niż trzy dni na poziomie 38,5 st. C. Jeżeli wyższej temperaturze towarzyszy silny ból głowy, wysypka, sztywnienie karku, problemy z oddychaniem lub inne niepokojące objawy, nie zwlekaj i udaj się do lekarza natychmiast.