Jak szybko i skutecznie pozbyć się kataru? Musisz poznać te sposoby!

2025-02-24 11:03 Materiał reklamowy

Katar jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu oddechowego. Sam w sobie nie jest objawem niebezpiecznym, czy zagrażającym życiu, ale z pewnością potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie. Jak szybko pozbyć się kataru? Poznaj najlepsze domowe sposoby na katar i zatkany nos — odetchnij pełną piersią!

Pani z katarem
Autor: Orkla Care S.A.

Jak pozbyć się kataru? Kluczowe zasady

Katar to nie choroba, a jedynie uciążliwy objaw. Potrafi jednak solidnie dać się we znaki. Powstaje w wyniku stanu zapalnego błony śluzowej nosa, co prowadzi do nadmiernej produkcji wydzieliny. Choć na ogół nie jest groźny, może skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, utrudniając oddychanie, sen i normalne samopoczucie.

Jak w takim razie skutecznie walczyć z katarem?

  • Dbaj o nawilżenie śluzówki – chodzi tutaj zarówno o nawadnianie wewnętrzne, obejmujące picie odpowiedniej ilości płynów, jak i zewnętrzne, czyli dbanie o to, by powietrze było wystarczająco nawilżone. Długotrwałe wdychanie suchego powietrza prowadzi do przesuszenia błony śluzowej i tym samym — nasila objawy.
  • Pamiętaj o prawidłowej higienie nosa – do wydmuchiwania nosa używaj zawsze czystej chusteczki jednorazowej, wydmuchując delikatnie najpierw jedną, potem drugą dziurkę. Możesz skorzystać z wody morskiej i przepłukać nią nos, co ułatwi pozbycie się wydzieliny.
  • Rozgrzej organizm – ciepła kąpiel czy herbata z imbirem nie tylko wprowadzają w stan błogości, ale również pobudzają krążenie, wzmacniając układ odpornościowy i mobilizując go do walki z infekcją.
  • Wietrz pomieszczenie – prawidłowa temperatura pomieszczenie to ważny element walki z katarem. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka może prowadzić do zaostrzenia jego objawów. Oprócz tego, regularne wietrzenie pomieszczenia wpływa na lepsze dotlenienie organizmu.
dbanie o siebie w chorobie
Autor: Orkla Care S.A.

Domowe sposoby na katar – co naprawdę działa?

Jak szybko pozbyć się kataru? Stosując sprawdzone domowe metody! Pierwszą z nich są zioła – natura zna wiele roślin, pomocnych w stanach przeziębienia i ułatwiających walkę z katarem.

Rumianek, szałwia, mięta, rozmaryn czy tymianek – ziołowe herbatki oraz napary na ich podstawie pomogą ograniczyć dolegliwości związane z katarem i przeziębieniem. A to wszystko za sprawą przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych właściwości tych ziół. Dodatkowo takie napary rozgrzeją i nawodnią organizm, wspierając prawidłowe nawilżenie śluzówki.

Co jeszcze?

  • Rozgrzewająca kąpiel z aromaterapią – ciepła kąpiel wspiera organizm w walce z infekcją, a kilka kropli olejku eterycznego dodanych do miseczki z gorącą wodą obok wanny zadziała jak inhalacja, pomagając udrożnić drogi oddechowe.
  • Inhalacje parowe — to świetna metoda na to, aby zwiększyć płynność wydzieliny oraz złagodzić obrzęk śluzówki nosa, a tym samym przyczynić się do szybszej walki z katarem. Wystarczy naczynie z gorącą wodą i kilka kropli olejku – udrażniająca nos parówka gotowa, teraz pozostało już tylko wdychać.

Stosując olejki do inhalacji, możesz skorzystać z kilku skutecznych rozwiązań na katar. Np. takich jak olejek miętowy, jałowcowy, kajeputowy, sosnowy, goździkowy, rozmarynowy, czy eukaliptusowy. Możesz także wykorzystać skumulowaną siłę 7 składników, w tym 5 różnych olejków eterycznych zamkniętych w buteleczce produktu leczniczego olejku Olbas Oil1.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

Naturalne olejki eteryczne – sposób na katar i zatkany nos

Olejki eteryczne to naturalny sposób na złagodzenie kataru. Zawarte w nich substancje lotne pomagają udrożnić nos, upłynnić wydzielinę oraz złagodzić obrzęk śluzówki. Poszczególne olejki mają również właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, łagodzące podrażnienia i wspierają regenerację śluzówki. Olbas Oil to unikalna kompozycja pięciu olejków eterycznych, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie, przynosząc szybką ulgę w dolegliwościach.

o leku na katar
Autor: Orkla Care S.A.

Znajdziesz w nim:

  • olejek eukaliptusowy – o działaniu dezynfekującym, przeciwdrobnoustrojowym i przeciwzapalnym,
  • olejek kajeputowy – posiadający właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, który dodatkowo poprawia ukrwienie śluzówki i zmniejsza jej obrzęk,
  • olejek z mięty pieprzowej – zawarty w nim mentol obkurcza śluzówkę, działając łagodząco i znieczulająco,
  • olejek goździkowy – znany z właściwości rozgrzewających, znieczulających, przeciwzapalnych i antyseptycznych,
  • olejek jałowcowy – działa przeciwdrobnoustrojowo, rozluźniająco i rozgrzewająco, wpływa stymulująco na krążenie i regenerację tkanek.

Olbas Oil to marka z ponad 30-letnią obecnością na rynku europejskim, oparta na oryginalnej szwajcarskiej recepturze stosowanej od ponad 100 lat. Olejek jest wolny od potencjalnie uczulających czy drażniących substancji, takich jak np. kamfora czy terpentyna.

Dzięki swojej formule możesz stosować go w różnorodny sposób — dodać do inhalacji, skropić nim ubranie, chusteczkę czy pościel. Dzięki temu zapach będzie unosić się w całym pomieszczeniu lub blisko Ciebie, co będzie pozytywnie wpływać na udrożnienie dróg oddechowych i wspomoże szybszą walkę z katarem.

Jak pozbyć się kataru w 5 minut? Sposoby na natychmiastową ulgę

5 minut to stanowczo za mało, by całkowicie pozbyć się kataru – nie da się bowiem w tak krótkim czasie wyleczyć zapalenia błony śluzowej nosa. Jednak czas ten jest wystarczający, by odczuć doraźną ulgę. Jak to zrobić?

  • Masaż zatok – uciskanie zatok przynosowych pomaga zmniejszyć obrzęk błony śluzowej i udrożnić nos.
  • Intensywna inhalacja – parówka z zastosowaniem odpowiednich olejków eterycznych (np. olejku Olbas Oil) szybko odblokuje zatkany nos i pozwoli wziąć głęboki oddech.
  • Aromaterapia – kilka kropli olejku na koszulkę, piżamę, poduszkę, czy do dyfuzora, to również doraźny sposób na odblokowanie nosa i zmniejszenie kataru.
inhalacje
Autor: Orkla Care S.A.

Jak pozbyć się kataru w jedną noc? Sposoby na lepszy sen

Noc to za mało, by całkowicie pozbyć się kataru. Można jednak znacznie zmniejszyć ten uciążliwy objaw, co pozwoli zdecydowanie lepiej się wyspać. Jak to zrobić?

  • Nocna aromaterapia – inhalacja parowa przed snem nie tylko nawilży drogi oddechowe, ale także dzięki olejkom eterycznym pomoże udrożnić nos, zmniejszając obrzęk śluzówki i ilość wydzieliny. Wystarczy dodać kilka kropel olejku np. Olbas Oil do miski z gorącą wodą, nachylić się nad nią i wdychać parę przez kilka minut, aby poczuć ulgę.
  • Odpowiednie ułożenie podczas snu – w stanach zapalnych błony śluzowej nosa i przy katarze warto układać wyżej górną połowę ciała. Pozwala to na swobodne spływanie wydzieliny z zatok i łatwiejsze oczyszczanie ich podczas snu.
  • Skropienie poduszki kilkoma kroplami olejku eterycznego – taka czynność pozwala na stopniowe uwalnianie olejku podczas snu, a to z kolei pomaga udrożnić drogi oddechowe, rozrzedzić wydzielinę oraz ułatwia jej odpływ, przynosząc szybką ulgę i spokojniejszy sen.

Mówi się żartobliwie, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Choć sam w sobie nie jest groźny, potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomagają złagodzić jego objawy i szybciej wrócić do pełnego komfortu.