Jak radzić sobie z grypą? Lekarze zdradzili skuteczne patenty, które sami stosują
Sezon infekcji w pełni. W obliczu lawiny różnych chorób wielu z nas zmaga się z objawami grypopodobnymi. The Wall Street Journal postanowił zapytać ekspertów – otolaryngologa, pediatrę, lekarza rodzinnego – o to, jak radzą sobie z uciążliwymi objawami podczas choroby. Po te wypróbowane sposoby wykorzystywane przez ekspertów możemy sięgać, by skrócić czas walki z infekcją i zminimalizować symptomy choroby.
Polacy obecnie przechodzą serie chorób sezonowych. Młodszych i starszych atakuje przede wszystkim grypa, wirus RSV i COVID-19. Uciążliwe objawy takie jak kaszel, katar, ból gardła i osłabienie, doskwierają obecnie wielu z nas. Oto najważniejsze patenty stosowane przez lekarzy, które sami stosują, gdy zmagają się z infekcją.
Jak szybko wyleczyć się z grypy?
Otolaryngolog Marc G. Dubin przyznaje, że łapie infekcje dróg oddechowych raz lub dwa razy w roku. - Jesteśmy jakby na twarzach wszystkich, którzy kichają i kaszlą przez cały dzień- wyjaśnia ekspert. Jego dewizą w walce z przeziębieniem lub grypą jest stosowanie leków, które niwelują objawy, z jakimi się zmaga. Jeśli ma kaszel, dr Dubin sięga po preparaty z aktywnymi składnikami gwajafenezyny, czyli środka wykrztuśnego, który pomaga rozluźnić śluz, a także leki przeciwkaszlowe.
Dr Marc G. Dubin stara się w trakcie infekcji unikać leków zawierających difenhydraminę, która może sprawić, że śluz stanie się gęstszy, a przez to trudniej będzie go odkrztusić. Ekspert zaznacza również, że ogranicza czas przyjmowania leku do minimum, aby uniknąć skutków ubocznych. Z kolei lekarz rodzinny Sterling Ransone w przypadku przekrwienia błony śluzowej nosa stosuje środki doustne z pseudoefedryną, które zmniejszają przekrwienie, ale przyjmuje je tylko przez kilka dni.
To dlatego, że pseudoefedryna może spowodować znaczący wzrost ciśnienia, jeśli przyjmujemy ją zbyt długo, dlatego środki w aerozolu przyjmowane przez długi czas, mogą nasilać nieprzyjemne objawy, a nie je zwalczać.
Skuteczne rady lekarzy, która pomogą na grypę
Dr Ransone ma także bardzo skuteczny patent. Wszystkie leki wrzuca do plastikowego pojemnika, który aktualizuje na początku listopada każdego roku. Wtedy, gdy zachoruje, nie musi wychodzić i potencjalnie zarażać innych. Pediatra Gary Kirkilas stara się unikać dostępnych bez recepty leków na przeziębienie i tych obniżających gorączkę. Robi to dlatego, że te środki działają na objawy, ale nie zmieniają przebiegu choroby.
Jeśli dr Kirkilas boli gardło, używa chloraseptycznego sprayu przed jedzeniem i zaśnięciem. - Kupuje ci to około 15 minut ulgi w bólu – tłumaczy ekspertka.
Lekarze, prócz wymienionych leków, zalecają także środki zaradcze takie jak:
- irygacje nosa,
- jedzenie ulubionych pokarmów, w tym popularnego rosołu, który dostarcza płynów, elektrolitów i ma właściwości przeciwzapalne,
- tabletki na bazie naturalnych składników, np. tabletki z czarnego bzu,
- odpoczynek i sen.
Jeśli jeszcze nie zachorowaliśmy, warto również być na bieżąco ze szczepieniami, ponieważ to najskuteczniejsza forma ochrony przed zachorowaniem. Pamiętaj, że jeśli walczysz z chorobą, ale nie widzisz poprawy, a do tego masz duszność, silne bóle głowy lub ucha, wysoką gorączkę, koniecznie udaj się do lekarza