Ile trwa grypa? Tak wygląda "oś czasu" choroby
Grypa to ostra choroba wirusowa, która może mieć różny przebieg. Dlatego na pytanie o to, ile trwa grypa, nie ma prostej odpowiedzi. Czas jej trwania ma bowiem ścisły związek ze szczepem wirusa i z indywidualną odpornością, która wynika m.in. ze szczepień. Dlatego u niektórych osób grypa może minąć stosunkowo szybko, a inni z powodu powikłań chorują przez kilka tygodni i część czasu spędzają w szpitalu. Tym niemniej jednak w przypadku tej choroby można określić pewne ramy czasowe.
Spis treści
- Ile trwa grypa? To kwestia indywidualna
- Niektóre objawy grypy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas
- Grypa - ile dni w domu?
Grypa to jedna z najgroźniejszych obecnie chorób wirusowych. Co roku choruje na nią ok. 10 proc. dorosłych i nawet 30 proc. dzieci. Wywołują ją szczepy wirusów grypy typu A lub B, które każdego roku mutują.
Objawy grypy to przede wszystkim:
- nagła, wysoka gorączka
- bóle mięśni i stawów
- zmęczenie
- ból głowy
- kaszel.
Najwięcej osób choruje na grypę jesienią i zimą. W naszym kraju szczyt zachorowań przypada na pierwsze trzy miesiące roku - styczeń, luty i marzec. Jeśli grypa ma łagodny przebieg, chory może leczyć się w domu za pomocą leków dostępnych bez recepty, które łagodzą gorączkę i inne objawy grypy.
Ile trwa grypa? To kwestia indywidualna
Czas trwania grypy, podobnie zresztą jak i innych infekcji, może być bardzo różny. Przyjmuje się, że pierwsze objawy choroby pojawiają się w ciągu 18-72 godzin od chwili kontaktu z wirusem i jeśli nie dojdzie do powikłań, ustępują po około 7 dniach pod warunkiem, że pacjent przyjmuje leki i stosuje się do zaleceń lekarza.
"Oś czasu" grypy zazwyczaj - ale nie zawsze - wygląda tak:
- 1-3 dzień - pojawiają się pierwsze objawy choroby, takie jak wysoka gorączka, ból głowy, suchy kaszel, osłabienie, a także ból mięśni i stawów.
- 4 dzień - u większości chorych właśnie wtedy spada gorączka, normą są za to ból gardła, kaszel, bóle mięśni i ekstremalne zmęczenie.
- 5 dzień - ciągle możesz czuć się źle. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli po dniu przerwy ponownie masz gorączkę.
- 6-7 dzień - objawy powinny stopniowo ustępować, nie oznacza to jednak, że od razu miną. Część osób nadal ma kaszel i odczuwa dyskomfort w klatce piersiowej, część ma zatkany nos.
Przed powikłaniami chroni szczepionka przeciw grypie, dzięki której przebieg choroby jest krótszy i łagodniejszy. Pacjentom zagrożonym skomplikowanym przebiegiem grypy lekarz może również przepisać lek przeciwwirusowy.
Grypa może mieć również znacznie cięższy przebieg - i wtedy czas jej trwania znacząco się wydłuża. Powikłana grypa może trwać nawet 3-4 tygodnie i wymaga hospitalizacji.
Do konsultacji z lekarzem powinny skłonić takie objawy jak drgawki, zawroty głowy, wysoka gorączka (powyżej 38 stopni) utrzymująca się powyżej 3 dni, duszność, ból w klatce piersiowej, silne osłabienie, pogorszenie się stanu ogólnego, ale też silny ból głowy, ucha lub zatok, który nasila się mimo leczenia lub utrzymuje przez ponad 10 dni - mogą one świadczyć o rozwoju powikłań.
Niektóre objawy grypy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas
Ile trwa gorączka przy grypie? Objawy grypy takie jak gorączka czy kaszel mogą utrzymywać się przez pewien czas. Pierwszym objawem grypy jest wysoka gorączka (nawet 39-40 st C), która szybko narasta i utrzymuje się przez około 3-4 dni. Jeśli trwa dłużej i cały czas jest bardzo wysoka, konieczny jest pilny kontakt z lekarzem - zwłaszcza jeśli stan chorego widocznie się pogarsza.
Z kolei objawem, który przy grypie utrzymuje się najdłużej, jest kaszel, który może trwać nawet przez kilka kolejnych tygodni po ustąpieniu ostrych objawów grypy.
Wiele osób przez dłuższy czas po grypie odczuwa również silne osłabienie, które wynika z faktu, że wirus grypy wnika do komórek i doprowadza do ich obumierania. Dlatego rekonwalescencja po grypie wymaga czasu. Skutki choroby można odczuwać przez następnych kilka tygodni, ale takie objawy jak osłabienie i wyczerpanie najbardziej daje się we znaki w ciągu pierwszego tygodnia rekonwalescencji.
Grypa - ile dni w domu?
Grypa nie jest chorobą, którą można "przechodzić". Podstawowym zaleceniem jest to, by przy wystąpieniu jej pierwszych objawów położyć się do łóżka i podnosić się tylko, gdy jest to absolutnie konieczne - to pomoże zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań grypy.
Dopóki nie ustąpią objawy ostrej infekcji, w tym gorączka, chory nie powinien wychodzić z domu - przyjmuje się, że pierwszy tydzień niepowikłanej infekcji najlepiej spędzić w łóżku. Jeśli to konieczne, z domu można wyjść najwcześniej po upływie 24 godzin od chwili ustąpienia gorączki.
Ponieważ jest to bardzo zaraźliwa choroba, należy też w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi domownikami. Chory dorosły zaraża innych od jednego dnia przed wystąpieniem objawów do 5-7 dni po zachorowaniu.
Polecany artykuł: