Domowe inhalacje na katar i przeziębienie

2022-02-10 16:19

Domowe inhalacje mogą pomóc zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa. Zobacz, jak samodzielnie przygotować domową inhalację, która załagodzi katar i pomoże szybciej wyleczyć jesienne przeziębienie.

Domowe inhalacje na katar i przeziębienie
Autor: Getty Images Inhalacje pomogą przynieść ulgę przy katarze i uczuciu zatkanego nosa.

Spis treści

  1. Domowa inhalacja ziołami
  2. Jak zrobić domową inhalację?
  3. Inhalacja na katar i przeziębienie olejkami eterycznymi
  4. Inhalacja na katar i przeziębienie - sól
  5. Domowe inhalacje - zachowaj umiar

Inhalacja to dobry domowy sposób na katar i zatkany nos towarzyszące przeziębieniu. Inhalacje z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych, których drobiny w postaci aerozolu łatwo rozprzestrzeniają się w nosie, można samodzielnie przygotować i przeprowadzić w domu. To bardzo prosty i skuteczny sposób na katar i przeziębienie.

Poradnik zdrowie - przeziębienie

Domowa inhalacja ziołami

Aby przygotować domową inhalację, wystarczy kupić w aptece lub sklepie zielarskim paczkowane suszone zioła albo dodać aromatyczne przyprawy kuchenne, które mamy pod ręką. Znakomicie nadadzą się do tego:

Jak zrobić domową inhalację?

W domu należy przygotować niewielką miskę i czysty ręcznik. Zakupione zioła bądź przyprawy wrzucamy do miski i zalewamy wrzątkiem. Zamiast suszonych ziół do gorącej wody możemy też dodać 15 kropli wybranego olejku eterycznego.

Następnie przykrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską, ale nie za nisko, by się nie poparzyć. Przez kilka minut wdychamy spokojnie parę nosem i wydychamy ustami. Takie inhalacje działają odkażająco, powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a w konsekwencji udrożnienie nosa. Przy okazji pomagają również złagodzić podrażnienia skóry spowodowane częstym używaniem chusteczek do nosa.

Uwaga! Na takie inhalacje z użyciem gorącej pary wodnej powinny jednak uważać osoby mające bardzo wrażliwą skórę i te o cerze naczynkowej.

Czytaj też: Wydzielina z zatok - jak się jej pozbyć domowymi sposobami?

Inhalacja na katar i przeziębienie olejkami eterycznymi

Inhalacja olejkiem tymiankowym

Jest wskazana przy katarze, kaszlu, przeziębieniu, zapaleniu migdałków, zatkanych zatokach. Do gorącej wody wkrapiamy kilka kropli olejku i głęboko wdychamy opary przez kilka minut. Olejku tymiankowego nie powinny stosować kobiety w ciąży i osoby z nadciśnieniem.

Przy uporczywym kaszlu zaleca się inhalację: 3 krople olejku tymiankowego, 1 kropla olejku manuka, 1 kropla olejku anyżowego. Aby inhalacja okazała się skuteczna, trzeba powtórzyć ją minimum przez 5 kolejnych dni.

Inhalacja olejkiem eukaliptusowym

Jest powszechnie stosowana w leczeniu przeziębienia, kataru, kaszlu, anginy, zapalenia zatok. Ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Olejek eukaliptusowy udrażnia kanały nosowe i ułatwia odkrztuszanie. Olejek wykazuje też właściwości napotne i przeciwgorączkowe.

Zaletą olejku eukaliptusowego jest też działanie dezynfekujące. Rozpylony w powietrzu zabija bakterie i oczyszcza je.

Inhalacja olejkiem z drzewa herbacianego

Pomaga przy zapaleniu gardła i uciążliwym kaszlu. Do gorącej wody dodajemy kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i wdychamy opary przez około 5 min. Nie powinny go stosować małe dzieci, kobiety w ciąży, alergicy.

Inhalacja olejkiem sosnowym

Sprawdza się w leczeniu kataru, zapalenia zatok, bólu gardła i grypy. Działa wykrztuśnie i antyseptycznie. Udrożnia górne drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Inhalacje olejkiem sosnowym zaleca się do trzech razy dziennie, aż do wyleczenia z choroby.

Działanie olejku sosnowego wzmacnia olejek eukaliptusowy, a ich właściwości się uzupełniają. Przygotowując domową inhalację, możesz dodać po kilka kropli obu olejków.

Czytaj też: Olejek złodziei - na co pomaga ta tajemnicza mikstura?

    Inhalacja na katar i przeziębienie - sól

    Inhalacja z soli

    Sól polecana jest głównie na katar. Inhalacja z soli jest bardzo prosta w przygotowaniu. Wystarczy wsypać do miski łyżkę soli kamiennej lub morskiej, zalać gorącą wodą i wdychać pod przykryciem z ręcznika nie dłużej niż 10-15 min lub do ostygnięcia wody. Nie można jednak przesadzić z ilością soli - zbyt duża dawka podrażnia śluzówki. Dzięki inhalacji rozrzedzają się wydzieliny błon śluzowych, a drogi oddechowe w łatwy sposób zostają oczyszczone.

    Żeby uniknąć kataru i kaszlu lub profilaktycznie - inhalację z soli można powtarzać 1-2 razy dziennie.

    Inhalacja z soli fizjologicznej

    Gdy problem z katarem dotyka dzieci - mamy często wybierają naturalną metodę inhalowania solą fizjologiczną. Do przygotowania takiej inhalacji niezbędne jest specjalne urządzenie - nebulizator (do kupienia w aptece).

    Specjalny pojemnik zamienia wlaną do niego sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę. Maseczkę inhalującą przykłada się do dziecięcego noska. Już po kilku zabiegach okazuje się, że dziecko lżej oddycha, a infekcja trwa krócej niż zazwyczaj.

    Zbyt suche powietrze podrażnia śluzówkę, sprzyjając infekcjom. Inhalacja solą fizjologiczną nawilży nos od wewnątrz i zapobiegnie namnażaniu się bakterii, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by takie inhalacje z soli fizjologicznej robili sobie także dorośli.

    Inhalacja na katar i przeziębienie - amol

    Czosnek i cytryna? Nie tylko! Poznaj też inne domowe sposoby na katar!

    Amol to jeden z tych leków ziołowych, którego popularność nigdy nie maleje. Można nim nacierać, połykać, dodawać do kąpieli i... wdychać! Jednym ze sposobów wykorzystania amolu jest właśnie inhalacja. Parówki z amolem stosuje się przy przeziębieniu, zwalczaniu bólu gardła, gorączce. Lek ten znakomicie przeczyszcza zatkane katarem zatoki dzięki zawartości olejków eterycznych i wysokoprocentowego alkoholu.

    Jak przygotować inhalację? Łyżeczkę amolu wlewamy na 1 litr gorącej wody i wdychamy pod przykryciem z ręcznika.

    Uwaga! Amolu nie powinny stosować osoby uczulone na którykolwiek z tych składników: olejek melisy indyjskiej, goździk, kora cynamonowa, cytryna, mięta pieprzowa, lawenda, mentol, alkohol etylowy 70%.

    Czytaj też: Jeżówka (echinacea) na przeziębienie i nie tylko

    Domowe inhalacje - zachowaj umiar

    Jeżeli nie mamy pod ręką ziół, szybkim sposobem na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu, a co za tym idzie ułatwienie oddychania, jest również rozwieszenie na kaloryferach wilgotnych ręczników. Uwaga! Jeżeli z trudem znosisz gorącą parę podczas inhalacji możesz od czasu do czasu schłodzić twarz wodą.

    Pamiętaj, że inhalacji nie wolno wykonywać częściej niż 3 razy dziennie, a po jej wykonaniu zalecane jest pół godziny odpoczynku. Rozwagę należy zachować wykorzystując do parówek olejki eteryczne - ich nadmiar może być szkodliwy, a w niektórych wypadkach wręcz trujący.

    Sonda
    Stosujesz domowe sposoby na przeziębienie?