Co na kaszel? Leki z apteki, które łagodzą kaszel
Leki z apteki, które łagodzą kaszel mogą hamować odruch kaszlowy lub wspomagać wykrztuszanie wydzieliny. To, jaki lek z apteki wybrać, zależy od tego, jaki rodzaj kaszlu ci dokucza. Sprawdź, co brać na kaszel, aby się go pozbyć?
Spis treści
- Leki na kaszel a rodzaj kaszlu
- Leki na kaszel suchy: syropy, zioła, homeopatia
- Leki na kaszel mokry: tabletki i syropy mukolityczne
- Co warto wiedzieć o syropach na kaszel?
- Co zażywać, gdy kaszel jest uciążliwy?
- Rodzaje kaszlu [WIDEO]
Co na kaszel? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wszystko bowiem zależy od tego, o jaki kaszel pytamy. Leki z apteki, które łagodzą kaszel mogą go hamować lub stymulować do wykrztuszania wydzieliny. Zobacz, jakie leki z apteki wybrać na kaszel suchy, a jakie na mokry?
Leki na kaszel a rodzaj kaszlu
Kaszel to nasz sojusznik w walce z przeziębieniem. Podczas kasłania z organizmu są usuwane, próbujące nas zainfekować drobnoustroje, dlatego nie jest wskazane tłumienie kaszlu za wszelką cenę.
Jeśli infekcja na początkowym etapie powoduje kaszel suchy, to możemy go hamować, zwłaszcza w nocy, gdy ataki kaszlu są meczące. Jednak potem warto wspomagać organizm syropami przyspieszającymi produkcje wydzieliny.
Chodzi o to, żeby kaszel jak najszybciej zamienił się w kaszel mokry. Wtedy konieczne jest wspomaganie wykrztuszania, by jak najszybciej pozbyć się wydzieliny, w której mogą bytować drobnoustroje.
Leki na kaszel suchy: syropy, zioła, homeopatia
Przy kaszlu suchym przede wszystkim trzeba zadbać o nawilżenie błon śluzowych, zarówno pijąc sporo płynów (ale nie herbaty, które je wysusza) jak i nawilżając powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Warto sięgnąć po syropy na suchy kaszel z dekstrometorfanem, wyciągiem z tymianku, a także syropy homeopatyczne (np. z wyciągiem z drosery) i domowy syrop z cebuli, który przygotowuje się z plastrów cebuli zasypanych cukrem.
Lekarze i farmaceuci polecają także domowe syropy na kaszel, np. syrop sosnowy i preparaty z propolisem (kitem pszczelim). Na noc, by ataki suchego kaszlu nie uniemożliwiały spania, można zastosować syrop z dekstrometorfanem lub kodeiną.
Leki na kaszel mokry: tabletki i syropy mukolityczne
W przypadku kaszlu mokrego trzeba rozrzedzać wydzielinę z gardła i oskrzeli oraz ułatwiać jej odkrztuszanie. Czas na zastosowanie leków mukolitycznych, które często mają również działanie przeciwzapalne. Zmniejszają gęstość i lepkość wydzieliny oraz poprawiają działanie rzęsek transportujących wydzielinę ku jamie ustnej.
Mukolityki oczyszczają oskrzela i przez to łagodzą kaszel. Trzeba jednak pamiętać, by tabletek i syropów mukolitycznych nie zażywać po godzinie 17.00. oraz, że podczas brania takich leków należy dostarczyć sobie przynajmniej 2 litry płynów dziennie.
Leki mukolityczne zawierają: ambroksol, bromheksydyną, karbocysteinę i acetylocysteinę. Na mokry kaszel stosuje się także leki, które wzmagają wydzielanie śluzu oskrzelowego, by skuteczniej usunąć wirusy i ich pozostałości. Należą do nich syropy z wyciągami z pierwiosnka, babki lancetowatej, lukrecji i bluszczu.
Co warto wiedzieć o syropach na kaszel?
- Syropy wytwarza się, rozpuszczając na zimno lub gorąco cukry albo alkohole wielowodorotlenowe w wodzie, wyciągach roślinnych, sokach, esencjach owocowych. Do syropów dodaje się też substancje smakowe, zapachowe i konserwujące.
- Nie należy ich popijać wodą ani herbatą, ale po ich zażyciu trzeba umyć zęby, bo zawarty w nich cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy.
- Podając syropy, często stosuje się tzw. domowe miary. Można przyjąć, że łyżeczka do herbaty mieści ok. 5 ml syropu, a łyżka stołowa ok. 10 ml.
- Dzieciom chorym na fenyloketonurię nie wolno podawać syropów zawierających aspartam (sztuczny cukier).
- Syropów wykrztuśnych, zmuszających do odkasływania, nie należy podawać na noc (najpóźniej o godz. 17-18), bo kaszel będzie przerywał sen.
- Rodzice nastolatków powinni zwrócić uwagę, czy ich dzieci nie nadużywają syropów zawierających dekstrometofran. To środek pobudzający - jego częste zażywanie może być wstępem do uzależnienia od silniejszych substancji.
Polecany artykuł:
Co zażywać, gdy kaszel jest uciążliwy?
Czasem, przy meczącym kaszlu, który wywołuje uciążliwe ataki, stosuje się preparaty hamujące odruch kaszlowy. Najczęściej lekarze ordynują leki zawierające kodeinę i dekstrometorfan. Nie wszyscy jednak mogą te substancje przyjmować.
Wchodzą one bowiem w interakcje z lekami uspokajającymi i nasennymi (benzodiazepiny), z neuroleptykami oraz lekami przeciwdepresyjnymi. Wtedy trzeba sięgnąć po preparaty roślinne: syrop prawoślazowy, siemię lniane czy ziołową mieszankę, a z leków syntetycznych - lewodropropizynę.
Czytaj także: Kaszel w ciąży - jak sobie radzić z kaszlem w ciąży?
Kaszel mokry a suchy. Jak rozpoznać i jak leczyć?
Rodzaje kaszlu [WIDEO]
Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, jest odruchem mającym na celu oczyszczenie drzewa oddechowego z czegoś co w nim zalega. Jest więc ważnym elementem obrony organizmu. Dla lekarza bardzo ważna jest informacja o tym jakiego typu kaszel nam dolega. W zależności od rodzaju kaszlu inne też będzie jego leczenie.
Porady eksperta