Grypa i przeziębienie
Grypa to choroba zakaźna wywołana przez ortomyksowirusy grypy. Patogeny z tego rodzaju atakują przede wszystkim układ oddechowy. W społeczeństwach grypa występuje okresowo, ale jej ostry przebieg i łatwość rozprzestrzeniania się sprawia, że jest przyczyną lokalnych epidemii. Przeziębienie jest związane z zapaleniem błony śluzowej gardła lub zatok najczęściej powodowanym przez rinowirusy. Zarówno grypa, jak i przeziębienie co roku atakują miliony osób.
Tekst sponsorowany
Wyróżnia się trzy rodzaje wirusa grypy, A, B i C. Wszystkie z nich mogą występować u ludzi, niektóre także u zwierząt. Wynika to z bardzo dużej zmienności genetycznej patogenu, który dopasowuje się do zmieniających się warunków.
W Polsce grypa i przeziębienie występuje głównie w sezonach przejściowych – zimowo-wiosennym oraz jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz panują warunki atmosferyczne sprzyjające rozwojowi wirusa.
Na grypę można chorować wielokrotnie w ciągu życia, a nabyta wskutek przechorowania odporność jest krótkotrwała. Na grypę i przeziębienie szczególnie narażone są osoby, których układ immunologiczny jest osłabiony, albo te stykające się z dużą ilością osób. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się dzieci i młodzież, kobiety w ciąży, pracownicy służby zdrowia oraz osoby w podeszłym wieku. Na przebieg zachorowania powinni uważać również pacjenci po przeszczepach, cukrzycy, a także osoby zarażone wirusem HIV.
Grypą i przeziębieniem bardzo łatwo się zarazić. Wirus roznosi się drogą kropelkową, zatem wystarczy przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą, która jest zarażona i kicha lub kaszle.
Czas w jakim wirus w organizmie chorego jest groźny dla otoczenia zależy od wielu czynników, ale najczęściej waha się od kilku dni, w przypadku osób dorosłych, do kilkunastu w przypadku dzieci. Do typowych objawów grypy i przeziębienia można zaliczyć wysoką gorączkę, ból głowy, mięśni i stawów, kaszel, ból gardła, a w krańcowych przypadkach duszności. Ignorowanie objawów zarażenia może prowadzić do pojawienia się powikłań pogrypowych, jak zapalenie płuc lub oskrzeli, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.