Związek po pięćdziesiątce: jak zbudować udaną relację?
Związek po pięćdziesiątce to już nic nowego. Osób, decydujących się na budowanie nowej relacji w dojrzałym wieku jest coraz więcej. Przemiany społeczne i kulturowe, których jesteśmy świadkami sprawiają, że dotychczasowe utrudnienia w tej materii tracą na znaczeniu. Przeczytaj, o czym warto pamiętać, decydując się na nowy związek po pięćdziesiątce!
Spis treści
Związek po pięćdziesiątce - w rozumieniu zupełnie nowej relacji, a nie kontynuowania tej rozpoczętej przed laty - w niektórych środowiskach wciąż budzi zdziwienie. Pokutuje przekonanie, że dojrzały wiek nie jest czasem na zakochanie i budowanie wspólnej przyszłości.
Główne czynniki blokujące to obawa przed krytyką i brakiem zrozumienia ze strony otoczenia, uwikłanie emocjonalne w poprzednich związkach, przekonanie, ze nie wypada w pewnym wieku myśleć o romantycznym związku. Bywa też, ze trudności w zbudowaniu związku na tym etapie życia nie wynikają z wieku, jako takiego, tylko cech osobowości, temperamentu i wcześniejszych doświadczeń.
Związek po pięćdziesiątce: dlaczego warto?
Niezależnie od powodów stających na drodze do tworzenia relacji, coraz częściej i z większą akceptacją własna i otoczenia osoby w dojrzałym wieku decydują się na miłość. Nawet najlepsze relacje z przyjaciółmi czy rodziną nie stanowią powodu by odmawiać sobie budowania relacji partnerskiej, w której jest miejsce na wspólne plany, rozrywki, zaufanie, seks i poczucie bezpieczeństwa.
Fakt jest taki, że ludzie żyją coraz dłużej zachowując relatywnie dobrą sprawność. Dlaczego więc w dodatkowych latach życia, które dostaliśmy w prezencie wraz z rozwojem cywilizacji, miałby być pozbawiony bycia w związku i cieszenia się miłością? Osób, które nie pozwalają innym decydować o swoim szczęściu jest coraz więcej i z większa pewnością budują relacje w dojrzałym wieku.
Każdy związek - niezależnie od tego, ile mamy lat decydując się na niego - jest obciążony pewnym ryzykiem niepowodzenia, ale warto wykazać się gotowością na nie i otwartością na drugiego człowieka.
Czytaj też:
Związek kohabitacyjny: na czym polega? Związek kohabitacyjny a konkubinat
Relacja przerywana: na czym polega ten rodzaj związku?
Sapioseksualizm, czyli mózg jest sexy. Test na saopiseksualizm
Budowanie związku w dojrzałym wieku może mieć specyficzne dla tego okresu życia komplikacje. Kiedy spotykają się dwie dorosłe osoby, z dużym bagażem nie zawsze tylko pozytywnych doświadczeń, mające swoje przyzwyczajenia i schematy może stanowić to utrudnienie.
Z drugiej strony fakt, iż mają ustabilizowaną sytuację życiowa, finansową i rodzinną, choćby coraz mniej obowiązków związanych z dorastającymi lub dorosłymi dziećmi, umożliwia przeniesienie relacji na inny poziom, niedostępny dla młodych par skupionych na zakładaniu rodziny, wychowywaniu dzieci czy spłacie kredytu.
Osobom w dojrzałym wieku łatwiej jest cieszyć się wspólnym czasem, w większym stopniu skupiając się na sobie nawzajem, przyjemnościach i rozrywkach.
Związek po pięćdziesiątce: o czym warto pamiętać?
Myśląc o wchodzeniu w nowy związek będąc w dojrzałym wieku warto pamiętać o kilku kwestiach:
- daj sobie prawo do szczęścia i uczucia;
- mów otwarcie, czego oczekujesz od partnera, ale miej gotowość do wysłuchania i konfrontacji z jego oczekiwaniami;
- zachowaj otwartość, oboje macie swoje przyzwyczajenia i historię, więc dajcie sobie czas na dotarcie;
- zdecyduj, z którymi cechami czy zachowaniami partnera spróbujesz się pogodzić, a których nie zamierzamy tolerować;
- wyciągnij wnioski z poprzednich związków, warto nie powielać starych błędów;
- korzystaj ze swojego doświadczenia, traktuj je jak zasób;
- pozwól sobie na doświadczanie bliskość i intymności, udany seks nie zależy od metryki;
- nie gódź się na to, by stereotypy i opinie innych decydowały o twojej relacji.
Porady eksperta