Zapalenie wsierdzia w wieku starszym
Infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW) to groźna choroba, która u osób starszych występuje częściej, może powodować wystąpienie innych objawów, odmienne jest także postępowanie i rokowanie u seniorów. Warto dowiedzieć się, jakie dokładnie są to odrębności oraz z czego wynikają.
Spis treści
- Objawy i diagnostyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia
- Diagnostyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia
- Leczenie i profilaktyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia
Infekcyjne zapalenie wsierdzia to choroba rozwijająca się na skutek zakażenia wsierdzia, czyli błony wyściełającej wnętrze serca i zastawek, a także materiałów wszczepionych (np. sztucznych zastawek czy elektrod stymulatorów). Do rozwoju infekcji predysponuje wiele czynników, wśród nich:
- przebycie choroby reumatycznej
- wady zastawkowe
- obecność materiałów obcych
Wszystkie one w różnym mechanizmie stanowią podstawę do "przyczepiania" się bakterii, a to bezpośrednio wywołuje chorobę.
Oczywiście, również zaburzenia odporności zwiększają ryzyko zachorowania.
Jak łatwo się domyślić, występowanie wspomnianych wyżej czynników częściej zdarza się u osób starszych, które są zwykle "bardziej schorowane".
Prowadzi to do sytuacji, w której najwięcej chorych na IZW ma powyżej 70 lat, a ponad połowa przypadków zapalenia wsierdzia występuje po 60. roku życia.
Osoby takie mają zwykle wiele chorób układu krążenia: wady zastawkowe, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu, ich występowanie nierzadko wiąże się z koniecznością wykonania operacji kardiochirurgicznych, wszczepień stymulatorów i wielu innych zabiegów, z których niektóre predysponują do zapalenia wsierdzia.
W ostatnim czasie obserwuje się ponadto większą ilość IZW związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi zastawek, które występują głównie u seniorów, np. szczególnie często występujące zwężenie zastawki aortalnej.
Ponadto zauważono, że inne choroby, niezwiązane z układem krążenia, także zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia wsierdzia, są nimi:
- cukrzyca
- nowotwory układu moczowego
- nowotwory przewodu pokarmowego
Oczywistym jest, że dotykają one przeważnie seniorów.
Objawy i diagnostyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia
Symptomy IZW są bardzo nietypowe i występują w wielu innych chorobach, są to:
- wysoka gorączka
- dreszcze
- długotrwały stan podgorączkowy
- nadmierne pocenie
- ogólne osłabienie
- chudnięcie
- bóle stawów
Oczywiście mogą występować wszystkie lub tylko niektóre z nich. Rzadziej spotykanymi i mniej charakterystycznymi objawami są:
- niedowłady
- zmiana zachowania
- bóle brzucha
- zaburzenia widzenia
- bóle w klatce piersiowej
- zmiany skórne
- często powtarzające się zapalenia płuc
Niekiedy obserwowane są także odchylenia w badaniu lekarskim, np. nowo stwierdzone szmery nad sercem będące przejawem uszkodzenia zastawki.
U osób starszych szczególnie często objawy IZW są niecharakterystyczne, przez co przypisuje się je innym schorzeniom.
U seniorów zapalenie wsierdzia dość często powoduje objawy takie jak depresja, porażenie czy omamy, bardzo rzadko wiąże się je z IZW i przyczyny poszukuje się w schorzeniach neurologicznych.
Czytaj też:Zaburzenia psychiczne u osób starszych
Diagnostyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia
Diagnostyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia obejmuje szereg badań, przede wszystkim echokardiografię - badanie przezklatkowe, a jeśli jest to niezbędne również przezprzełykowe. Wykonanie tego badania jest kluczowe w trafnym postawieniu diagnozy, ale także niezbędne, aby ocenić czy infekcja obejmuje zastawki, czy ich działanie jest uszkodzone przez bakterie oraz jak zaawansowana jest choroba.
W przypadku diagnostyki echokardiograficznej jest ona także utrudniona u osób starszych, wynika to z jednej strony z powszechnie występujących zmian degeneracyjnych zastawek, co utrudnia właściwą interpretację obrazu echokardiograficznego. Kolejnym czynnikiem wpływającym na tę ocenę są choroby płuc czy obecność materiałów wewnątrz serca (zastawek, elektrod).
Kolejnymi badaniami wykonywanymi w przypadku podejrzenia IZW są:
- posiew krwi, w którym można wykryć i zidentyfikować bakterię odpowiedzialną za chorobę, a w związku z tym odpowiednio dobrać antybiotykoterapię
- badania laboratoryjne: markery zapalenia (podwyższone), morfologia krwi obwodowej (przede wszystkim zwiększenie ilości białych krwinek)
- RTG klatki piersiowej w przypadku podejrzenia towarzyszącego zapalenia płuc
- tomografia komputerowa, nie jest niezbędna, ale może potwierdzić zmiany obserwowane w echokardiografii
Leczenie i profilaktyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia
Leczenie infekcyjnego zapalenia wsierdzia opiera się na dożylnym podawaniu antybiotyków, terapia trwa zwykle kilka tygodni, a jej długość zależy od rodzaju patogenu oraz podłoża choroby.
Odpowiednie dobranie leczenia jest szczególnie trudne u osób starszych, wynika to z jednej strony z konieczności zastosowania antybiotyków, na który bakterie są wrażliwe, ale także z uwzględnienia mogącej występować niewydolności nerek czy niewydolności wątroby i wiążącymi się z tym przeciwwskazaniami do stosowania wielu leków.
Kolejną metodą leczenia jest leczenie inwazyjne, zabiegowe. Operację wykonuje się, jeśli uszkodzenie zastawki znacznie upośledza jej funkcję oraz jeśli antybiotykoterapia jest nieskuteczna. W przypadku infekcji związanej z wszczepionym urządzeniem (stymulatorem), najczęściej konieczne jest jego usunięcie.
Znane są czynniki szczególnie silnie zwiększające ryzyko infekcyjnego zapalenia wsierdzia, są to:
- obecność sztucznej zastawki
- przebyte zapalenie wsierdzia
- wrodzona, tak zwana sinicza, wada serca
W takich przypadkach konieczna jest profilaktyczne podawanie antybiotyków przed zabiegami stomatologicznymi.
Infekcyjne zapalenie wsierdzia jest poważną chorobą w każdym wieku. Choroba ta występuje szczególnie często u osób starszych, wynika to z obecności wielu czynników sprzyjających IZW, co jest z kolei związane z występowaniem innych chorób, które do tego stanu predysponują. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym chorobie jest obecność podłoża, czyli tak zwanego materiału obcego w sercu. Niestety, u osób starszych utrudniona jest nie tylko diagnostyka, ale także leczenie. Wszystko to przekłada się na pogorszenie rokowania u seniorów chorujących na IZW.