Zabiegi na zęby: jak o nie dbać po pięćdziesiątce?

2019-10-10 8:11

Zabiegi na zęby pozwolą zadbać ci o nie w dojrzałym wieku. Jeśli więc masz związane z zębami kompleksy, skorzystaj z pomocy dentysty. Korekta uśmiechu nie tylko doda ci pewności siebie, ale także odmłodzi o kilka lat!

Zabiegi na zęby: jak dbać o zęby po pięćdziesiątce?
Autor: gettyimages.com W dojrzałym wieku też możesz mieć piękne zęby!

Spis treści

  1. Zabiegi na zęby: licówki
  2. Zabiegi na zęby: profesjonalne czyszczenie
  3. Zabiegi na zęby: wybielanie
  4. Zabiegi na zęby: domowe rozjaśnianie

Zabiegi na zęby pozwolą Ci na dłużej zachować pełny uśmiech. Sprawdź, z jakich możliwości możesz skorzystać!

Zabiegi na zęby: licówki

Jeśli przednie zęby mają nieestetyczne bruzdy, niewielkie pęknięcia czy starte brzegi, można poprawić ich wygląd, zakładając licówki. To cienkie (0,2-1 mm grubości) płytki z porcelany, które przykleja się na zewnętrzną powierzchnię zębów, co pozwala ukryć ich defekty estetyczne.

Za pomocą licówek można także skorygować kształt zębów (wydłużyć je, poszerzyć) czy zlikwidować szpary między nimi. Porcelanowe licówki zakłada się na pojedyncze zęby lub całe ich grupy wymagające korekty albo dla utrzymania ciągłości estetycznej uśmiechu.

Przedtem trzeba wyleczyć zęby i je wybielić. Zwykle potrzebne są 2-4 wizyty, by uzyskać wymarzony wygląd, bo konieczne jest zrobienie wycisków, przygotowanie tzw. wax up-u, czyli makiety nowego uśmiechu, licówek tymczasowych, a następnie tych stałych.

Przykleja się je do oszlifowanych zębów (czasem wystarczy tylko zmatowienie szkliwa) za pomocą cementu, który jest utwardzany przy użyciu specjalnej lampy. Po założeniu licówek przez dobę nie wolno jeść barwiących produktów (wiśnie, sos sojowy, ciemne soki owocowe, cola), a potem unikać odgryzania bardzo twardych kawałków jedzenia.

Licówki utrzymują się na zębach nawet kilkanaście lat – wiele zależy od jakości szkliwa, zgryzu, higieny zębów, a także szkodliwych nawyków (np. obgryzanie ołówków).

Zabiegi na zęby: prostowanie zębów

Gdy są krzywe, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą utrudniać leczenie próchnicy i zwiększać ryzyko chorób przyzębia. Bywają również przyczyną m.in. bólu głowy czy zmian zwyrodnieniowych w stawie skroniowo-żuchwowym.

Aparat sprawdzi się w prostowaniu zębów pochylonych i stłoczonych, w zamykaniu luk między zębami lub w przygotowaniu miejsca pod implanty. Korekcja zgryzu odmładza twarz, bo po leczeniu korzystnie zmienia się jej kształt, a skóra ma lepszą podporę, dzięki czemu wolniej tworzą się zmarszczki.

Przed założeniem aparatu trzeba usunąć kamień i wyleczyć zęby, a następnie u ortodonty ustalić plan leczenia. Wybór rodzaju aparatu (stały czy ruchomy) zależy od wady zgryzu. Stały (klasyczny lub samoligaturujący) może być umieszczony po zewnętrznej stronie zębów albo od strony języka (lingwalny).

Leczenie trwa od kilku miesięcy do ponad 2 lat. Konieczne są regularne wizyty kontrolne, by lekarz mógł ocenić postępy kuracji i regulować siłę, z jaką aparat działa na zęby. Po zdjęciu aparatu przez całe życie nosi się aparat retencyjny (stały lub wyjmowany), który ma utrwalić nowy układ zębów.

Zabiegi na zęby: profesjonalne czyszczenie

Często już samo usunięcie nieestetycznego osadu i kamienia nazębnego wystarczy, by rozjaśnić uśmiech. Warto więc zgłosić się do dentysty na skaling i piaskowanie. Uzupełnieniem zabiegów jest polerowanie szkliwa, co chroni je przed szybkim osadzaniem się nowego nalotu.

Po oczyszczeniu zębów trzeba przyjrzeć się plombom – te założone klika lat temu mogły się przebarwić, zaś amalgamatowe (z zawartością rtęci) zmieniają kolor szkliwa oraz budzą wątpliwości estetyczne i zdrowotne. Dlatego warto je wymienić, aby zęby miały jednolity odcień.

Czytaj też:

Aparat ortodontyczny: rodzaje, zakładanie i higiena

Kiedy jest ci potrzebny ortodonta?

Stomatolog: jakie badania wykonuje?

Zabiegi na zęby: wybielanie

Marcelina: Na początek umówiłam się na wizytę konsultacyjną, podczas której pani stomatolog sprawdziła, czy mam zdrowe zęby i dziąsła, a higienistka oczyściła zęby z osadu i kamienia. Uprzedzono mnie, że środek wybielający nie działa na plomby, więc gdybym miała je w strefie uśmiechu, musiałabym je wymienić (podobnie jest z koronami i licówkami, na szczęście ich nie mam).

Podczas kolejnej wizyty można już było wykonać zabieg. Najpierw higienistka posmarowała mi usta natłuszczającą pomadką, założyła przyrząd (retraktor), który stabilizuje rozwarcie jamy ustnej, zabezpieczyła dziąsła specjalnym preparatem, osłoniła też skórę wokół ust i włożyła okulary.

Następnie na przednią powierzchnię zębów nałożyła żel wybielający z nadtlenkiem wodoru (o stężeniu dobranym przez lekarza) i naświetlała je specjalną lampą, która przyśpiesza działanie preparatu. Taką sesję powtórzyła jeszcze 3 razy (co 15 minut).

Zabieg nie był bolesny, jedynie zęby były trochę nadwrażliwe jeszcze przez kilka dni. Uprzedzono mnie, że to normalna reakcja. Po wybielaniu pani stomatolog dała mi komplet nakładek wraz z żelem o niższym stężeniu nadtlenku wodoru do stosowania na noc przez kilka tygodni, by przedłużyć i ustabilizować efekt zabiegu.

Zaleciła również, bym przez 3 dni stosowała "białą dietę", bez napojów i jedzenia, które mogłyby zabarwić szkliwo. Zęby wyglądają fantastycznie, mam nadzieję, że ten efekt utrzyma się ok. 2 lat.

Zabiegi na zęby: domowe rozjaśnianie

Najprostszym sposobem usuwania niewielkich przebarwień z zębów jest używanie past wybielających. Zawierają one substancje ścierne, które mechanicznie usuwają osad, oraz specjalne enzymy rozjaśniające. Warto wybrać pastę dopasowaną do rodzaju przebarwień (po kawie i herbacie, nikotynie), wówczas ich usuwanie będzie skuteczniejsze.

Na opakowaniu szukaj informacji o wskaźniku ścieralności (RDA) – w pastach wybielających zwykle przekracza 80, a może mieć nawet 194. Z tego powodu nie zawsze nadają się one do codziennego stosowania, bo mogą uszkodzić szkliwo. Dlatego najlepiej pastę wybielającą stosować na zmianę ze zwykłą.

Dostępne są również pasty wybielające i jednocześnie działające ochronnie przy nadwrażliwości zębów czy problemach z dziąsłami.

Oprócz pasty wybielającej warto używać też specjalnej szczoteczki, która w środku główki ma gumowe wypustki do usuwania przebarwień i polerowania powierzchni zębów.

Dobrym uzupełnieniem pielęgnacji jest wybielający płyn do płukania jamy ustnej, który pomaga usuwać przebarwienia i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.