Temperatura może wpływać na koncentrację. To ważne szczególnie wśród seniorów

2025-01-18 8:05

Odpowiednia temperatura może mieć duże znaczenie w wydajności pracy mózgu osób starszych. Takie wnioski wyciągnęli badacze po całorocznym badaniu, które pojawiło się niedawno w czasopiśmie Journal of Gerontology. Niewielka zmiana może sprawić ogromną różnicę.

Czy temperatura może wpływać na koncentracje. To ważne szczególnie wśród seniorów
Autor: fot. Getty Images Czy temperatura może wpływać na koncentracje. To ważne szczególnie wśród seniorów

Eksperci z Instytutu Badań nad Starzeniem się Hindy i Arthura Marcusa przeprowadzili badanie, które potrwało rok. W tym czasie monitorowali oni temperaturę, jaka panowała w domu seniorów oraz to, jak dobrze byli oni w stanie się skoncentrować. Dzięki temu udało im się ustalić zakres temperatur, który będzie optymalny dla koncentracji u seniorów.

Temperatura konta koncentracja. Naukowcy przeprowadzili badanie

W tym celu monitorowali oni 47 osób powyżej 65 roku życia mieszających w mieszkaniach komunalnych. Śledzili oni domowe temperatury uczestników oraz zgłaszaną przez nich zdolność koncentracji. A wszystko to za pomocą ankiet przeprowadzanych dwa razy dziennie za pomocą smartfonów.

W ankietach musieli oni odpowiadać o ocenę komfortu jeśli chodzi o temperaturę. Skala zaczynała się od "bardzo zimno" a kończyła na "bardzo gorąco". Seniorzy zgłaszali również czy mają problemy z koncentracją.

Wyniki wykazały, że istnieje wyraźny związek pomiędzy koncentracją a temperaturą. Koncentracja w określonym zakresie była optymalna. Jednak kiedy temperatura rosła lub malała, koncentracja wyraźnie się pogarszała.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Poradnik Zdrowie: Sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Optymalna temperatura dla seniorów. Tak skupią się najlepiej

Naukowcom udało się wykazać, że optymalnym zakresem temperatury dla funkcjonowania poznawczego jest od 20 stopni Celsjusza do 24 stopni Celsjusza. Temperatury wahały się powyżej i poniżej tego zakresu, jednak wówczas uczestnicy zgłaszali niemal dwukrotnie częściej trudności z koncentracją.

Wyniki te oparte są na wcześniejszych badaniach, które wykazały, że wśród osób starszych sen jest bardziej efektywny w spokojnieszy gdy temperatura otoczenia w nocy wnosi od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, choć i zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura sprawiała problemy z koncentracją, to jak się okazuje seniorzy byli wrażliwsi na niskie temperatury. Wyniki wykazały, że kiedy uczestnikom było zbyt zimno to wykazywali większe upośledzenie funkcji poznawczych.

Ten wniosek pokazuje jak ważne jest ogrzewanie miejsc zamieszkania seniorów w miesiącach zimowych, by zapewnić im lepsze podtrzymywanie zdrowia mózgu.

Naukowcy zauważyli, że związek pomiędzy klimatem a przetwarzaniem umysłowym zmienia się wraz z wiekiem, kiedy to ciało staje się mniej zdolne do regulacji temperatury. Może być to spowodowane faktem, że z wiekiem tracimy izolujący ciepło tłuszcz. 

Zobacz także: Jak się skoncentrować? 7 wskazówek od ekspertów