Technologiczne wsparcie dla seniorów – 12 ciekawych urządzeń i rozwiązań
Nowe technologie nakierowane są przede wszystkim na osoby młode. Wiąże się z tym spora miniaturyzacja, której wiele uwagi poświęcają designerzy. Tymczasem osoby starsze, których w miarę upływu lat będzie przybywać, mają spore problemy z korzystaniem ze współczesnych udogodnień. Na szczęście to się zmienia! Rynek technologii dla seniorów rozwija się coraz dynamiczniej i warto to docenić. Oto przykłady ciekawych rozwiązań w sam raz dla osób w jesieni życia.
Spis treści
- 1. Telefony dla seniorów
- 2. System alarmowy Life Alert
- 3. System Evermind – monitoring urządzeń elektrycznych
- 4. Łyżka Liftware – na drżące ręce
- 5. Dozownik leków MedMinder
- 6. Zegarki śledzące stan zdrowia
- 7. Fotoramka PixStar
- 8. EyeReader – lupa w telefonie
- 9. Monitoring GPS
- 10. Roboty sprzątające
- 11. Urządzenia wspomagające zakładanie butów i skarpetek
- 12. Elektryczny otwieracz do słoików
1. Telefony dla seniorów
Współczesne smartfony bywają za trudne w obsłudze dla seniorów oraz zbyt skomplikowane. Dlatego zaczęły powstawać urządzenia skierowane specjalnie do osób starszych. Mają większe klawisze (najlepiej wybierać podświetlane), lepsze głośniki (cenne w przypadku problemów ze słuchem), a na wyświetlaczu – większe czcionki.
Jeżeli telefon ma służyć tylko do podstawowych czynności bez technologicznych gadżetów, taki sprzęt dla seniorów idealnie spełni oczekiwania osoby starszej.
Co jeszcze jest ważne w przypadku takich telefonów? Przede wszystkim proste menu, długi czas pracy na jednym ładowaniu, łatwość zapisywania numerów w książce telefonicznej oraz ich sprawne i proste wyszukiwanie.
Czytaj też: Telefon dla seniora - na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu dla seniora?
2. System alarmowy Life Alert
Systemy alarmowe dla seniorów – zwłaszcza tych mieszkających samotnie – zdobywają coraz większą popularność. Jednym z najpowszechniejszych na Zachodzie jest Life Alert.
W przypadku jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej, takiej jak upadek, atak choroby, pożar czy włamanie, wystarczy tylko wcisnąć jeden przycisk. Pomoc w nagłych wypadkach można uzyskać bardzo szybko, i to całodobowo przez 7 dni w tygodniu.
Operatorzy systemu współpracują z lekarzami, strażą pożarną, mogą też komunikować się z przyjaciółmi albo rodziną seniora. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w czujnik tlenku węgla, ognia i dymu.
3. System Evermind – monitoring urządzeń elektrycznych
System Evermind to proste urządzenie, które podłącza się do gniazdka elektrycznego jako przejściówkę, a do niego – wybrany sprzęt elektryczny.
Rozwiązanie powstało z myślą o seniorach mieszkających samotnie. Pozwala śledzić bieżącą aktywność danej osoby na odległość – sprawdza, czy podłączony do niego sprzęt (np. telewizor, radio, ekspres do kawy) jest regularnie włączany i wyłączany.
Dlatego Evermind warto dopasować do codziennej rutyny seniora. Urządzenie nie potrzebuje dostępu do internetu w domu, a wysyła powiadomienia do zainteresowanej osoby – zwykle kogoś z rodziny.
Ustanie aktywności stanowi w tym wypadku sygnał alarmowy. Oczywiście urządzenie nie jest doskonałe i nie pozwala reagować natychmiast. Niemniej na jego korzyść przemawia ogromna prostota oraz samodzielna praca bez ingerencji seniora.
4. Łyżka Liftware – na drżące ręce
Wielu seniorów cierpi na artretyzm czy chorobę Parkinsona, a to powoduje silne drżenie rąk. Przez to zaś pojawiają się trudności w spożywaniu posiłków, wraz z nimi natomiast – spora frustracja.
Łyżka Liftware powstała po to, by minimalizować efekty związane z drżeniem rąk nawet o 70%. Czujniki w urządzeniu wykrywają drżenie ręki i odpowiednio stabilizują łyżkę – eliminują wstrząśnienia oraz utrzymują stały poziom.
Dzięki temu jedzenie się nie rozlewa ani nie spada z łyżki. Liftware pracuje przez kilka dni na jednym ładowaniu, co stanowi spory jej atut.
Twórcy systemu pracują też nad innymi utensyliami, które miałyby podobne funkcjonalności.
5. Dozownik leków MedMinder
Osoby starsze często muszą przyjmować sporo leków, co niekiedy stanowi spore wyzwanie – jak o tym wszystkim pamiętać?
Przydają się chociażby organizery na leki, w których można wszystko posegregować, ale nie są to rozwiązania doskonałe, bo o niczym nie przypominają.
Nieco inaczej działa dozownik leków MedMinder. Można w nim rozplanować medykamenty w 28 przegródkach na 7 dni. Kiedy przychodzi czas na dany lek, wybrana przegródka zaczyna migać.
Jeśli zaś nie zostanie opróżniona na czas, pojawia się sygnalizacja dźwiękowa. Urządzenie może też wysyłać powiadomienia przypominające SMS-em lub e-mailem.
6. Zegarki śledzące stan zdrowia
Dobre przykłady takich urządzeń to FitBit oraz Apple Watch. Są bardzo proste w obsłudze i współpracują ze smartfonami oraz tabletami.
Co zyskujemy, nosząc je na co dzień? Przede wszystkim stały monitoring zdrowia i aktywności. To ważne zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Urządzenia badają chociażby tętno i ciśnienie krwi.
7. Fotoramka PixStar
Dziadkowie często lubią oglądać zdjęcia swoich wnuków. Bieżące drukowanie wszystkiego lub śledzenie serwisów społecznościowych wymaga jednak zarówno czasu, jak i umiejętności.
O wiele prościej działa fotoramka PixStar. Wystarczy ją tak zaprogramować (mogą to zrobić wcześniej wnuki), by była połączona z danym profilem w mediach społecznościowych.
Skonfigurować ją można z kilkoma profilami. Następnie na bieżąco wyświetla wszystko to, co wpada do serwisu. W ten sposób dziadkowie z łatwością mogą oglądać swoich najbliższych.
Proste urządzenie PixStar obsługuje nie tylko zdjęcia, lecz także filmy. Dziadkowie mogą też w prosty sposób je komentować na ekranie dotykowym.
PixStar współpracuje z najpopularniejszymi serwisami społecznościowymi, w tym z Facebookiem i Instagramem.
Czytaj też:
Facebook 60+. Konto w social mediach dla seniora
Jak założyć konto na Facebooku? Samouczek dla seniora
8. EyeReader – lupa w telefonie
Problemy ze wzrokiem dotykają wielu seniorów. Jak sobie radzić chociażby w restauracji czy na przystanku, kiedy menu albo rozkład jazdy napisane są drobnym drukiem, a w dodatku światło jest słabe?
Przyda się np. specjalna aplikacja na iPhone’y – EyeReader. Jest prosta w obsłudze i działaniu. Obraz z kamery na smartfonie jest powiększany na ekranie, a także podświetlany (w razie potrzeby) za pomocą lampki LED.
Wystarczy też dwa razy nacisnąć palcem obraz, by go zachować. Można również dostosowywać stopień powiększenia do potrzeb.
9. Monitoring GPS
Technologia GPS pozwala na bieżąco sprawdzać, gdzie znajduje się dana osoba. To ważne przede wszystkim w przypadku osób cierpiących na demencję, a chwilowo lub na stałe zostawionych samotnie.
Zainteresowana osoba może więc śledzić miejsca pobytu seniora. Urządzenia GPS do tego służące mają wiele postaci. Mogą być przyczepiane do nadgarstków, ubrań albo też mieć formę aplikacji na smartfon.
10. Roboty sprzątające
Automatyczne roboty odkurzające znajdują się w ofercie coraz liczniejszych producentów AGD. To urządzenia bezprzewodowe, które oczywiście należy wcześniej naładować.
Warto wybierać takie, które jak najdłużej pracują na jednym ładowaniu. Odkurzają i czyszczą one różnorodne posadzki – zarówno te twarde, jak i dywany oraz wykładziny.
Ponadto są wyposażone w specjalne czujniki, które chronią je przed zderzeniem z meblami albo upadkiem ze schodów.
Można nawet samodzielnie zaplanować trasę sprzątania bądź uruchomić urządzenie zdalnie, tak by wysprzątało dom przed naszym powrotem do domu.
Nic zatem dziwnego, że roboty sprzątające zdobywają sporą popularność, i to wśród osób w różnym wieku. Niemniej szczególnie dużą ulgę podczas sprzątania mogą przynieść właśnie seniorom.
Na rynku pojawiają się też już roboty myjące podłogi, czyli działające na zasadzie elektrycznego mopa, a także myjące… okna! Taki sprzęt ma w swojej ofercie np. firma Hobot.
11. Urządzenia wspomagające zakładanie butów i skarpetek
Obie czynności są tylko pozornie proste. Wymagają bowiem mocnego pochylania się i sprawnych rąk, a to już niekoniecznie jest takie łatwe dla niektórych seniorów.
Stąd potrzeba prostych w obsłudze gadżetów, które dostarczą wielką pomoc na co dzień i pozwolą działać samodzielnie.
Dobre przykłady stanowią Carex Sock Aid z długim uchwytem teleskopowym do zakładania skarpetek oraz FootFunnel do butów.
To drugie akcesorium działa prościej niż łyżka butów – chroni buty przed zginaniem się pod naciskiem i pozwala gładko wsunąć stopę do środka. Przyda się też osobom ze sprawną tylko jedną ręką.
12. Elektryczny otwieracz do słoików
Słabsza praca rąk, artretyzm, choroba Parkinsona – otwarcie słoika staje się dużym problemem. Dlatego warto skorzystać z odpowiednich udogodnień, takich jak otwieracz elektryczny uruchamiany tylko za pomocą jednego przycisku.
Na rynku znajdziemy też zresztą specjalne otwieracze do puszek kierowane do seniorów.
Porady eksperta