Starzenie się włosów: jak mu zapobiegać?
Starzenie się włosów - czy można zapobiec objawom upływającego czasu właśnie na włosach. Tak! Taką szansę stwarzają coraz skuteczniejsze terapie i kosmetyki odmładzające. Przeczytaj, jak sobie radzić ze starzeniem się włosów.
Spis treści
- Starzenie się włosów: codzienna pielęgnacja
- Starzenie się włosów: kuracja wzmacniająca
- Starzenie się włosów: siwienie
Starzenie się włosów - kiedy się zaczyna? Większość z nas w pewnym momencie – czasem już po 30. urodzinach, a czasem dopiero około 50. – zauważa, że włosy stały się słabsze i coraz więcej zostaje ich na grzebieniu.
Siwienie nie jest bowiem jedyną oznaką starzenia się włosów. Z upływem lat obkurczają się mieszki włosowe i cebulki są coraz gorzej odżywiane – im bardziej ubywa hormonów (estrogenów), tym zmiany te są bardziej widoczne.
Włosy stają się cieńsze, mniej "mięsiste" i elastyczne, wyraźnie spada też tempo ich wzrostu – z ok. 1 cm do zaledwie 2-4 mm w ciągu miesiąca. Włosy tracą nie tylko na grubości, ale i na gęstości – stare wypadają, a z osłabionych cebulek nie wyrastają nowe.
Także skóra głowy się zmienia – staje się sucha, gorzej ukrwiona, łatwo ulega podrażnieniom. Oczywiście nie tylko czas i następujące z wiekiem zmiany hormonalne są odpowiedzialne za te niekorzystne zmiany.
Część winy ponoszą wolne rodniki, powstające w następstwie stresu, zaburzeń metabolizmu czy promieniowania UV – niszczą białka, zwłaszcza keratynę będącą głównym budulcem włosów.
Ale również dieta uboga w aminokwasy, minerały i witaminy, a także nieodpowiednia pielęgnacja – zbyt agresywne kosmetyki i zabiegi – przyczyniają się do nadmiernego wysuszenia skóry głowy, niszczenia struktury włosów i pozbawiają je naturalnej ochrony.
Mimo tak wielu zagrożeń możesz bardzo skutecznie bronić swojej czupryny.
Czytaj też:
Siwe włosy - pielęgnacja i farbowanie
Jak dbać o włosy? Kompleksowy poradnik
Starzenie się włosów: codzienna pielęgnacja
To podstawa dbałości o zdrowe włosy i skórę głowy. Zacznij więc od przeglądu kosmetyków, których używasz do codziennej pielęgnacji – wybieraj takie, które zawierają substancje kondycjonujące starzejące się włosy.
Jednym z najcenniejszych jest keratyna, a dokładnie jej hydrolizat – w tej postaci keratyna doskonale wbudowuje się w uszkodzone miejsca osłonki włosów, wypełniającubytki. Utrzymuje też dobry poziom nawilżenia wewnątrz łodygi włosa i na skórze głowy. Dzięki temu włosy są wyraźnie wzmocnione i sprężyste, zwiększa się ich objętość, powraca połysk i zdrowy wygląd.
Poza keratyną w dobrym kosmetyku powinny być antyoksydanty – np. ekstrakty roślinne, witamina C i witamina E – a także kompleksy anti-aging, chroniące przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe. Ważne jest również, by kosmetyk zawierał składniki nawilżające skórę głowy i zapobiegające jej ewentualnym podrażnieniom, np. panthenol, mocznik, kwas hialuronowy.
Częstotliwość mycia włosów nie ma większego wpływu na ich kondycję. Ważne jest natomiast, by podczas mycia delikatnie masować skórę głowy, pobudzając mikrokrążenie. Dzięki temu to, co jest wartościowe w szamponie, ma szansę dotrzeć do mieszków włosowych.
Po umyciu nałóż na włosy odżywkę, przede wszystkim na ich końcówki, które są z reguły najbardziej zniszczone. Pozostaw ją na włosach przez 2-3 minuty (tyle zwykle zaleca producent), co gwarantuje, że odżywcze składniki zdążą wniknąć w łodygę włosa.
Raz, a w przypadku zniszczonych i osłabionych włosów dwa razy w tygodniu połóż jeszcze maskę. Wybieraj takie, które zawierają składniki działające przeciwstarzeniowo, np. olej arganowy.
Starzenie się włosów: kuracja wzmacniająca
Wśród kosmetyków poprawiających kondycję i wygląd starzejących się włosów jest coraz więcej takich, które jeszcze niedawno były stosowane tylko w salonach fryzjerskich, a dziś są dostępne do domowego użytku.
To toniki, sera czy lotiony, a także całe serie kosmetyczne – szampon, odżywka, maska – zawierające takie składniki, które bardzo intensywnie działają na skórę głowy i dostarczają substancji silnie stymulujących mieszki włosowe.
Często jest w nich np. koenzym Q10, pobudzający cebulki włosowe do produkcji keratyny. W produktach wielu firm są opatentowane kompleksy witamin, minerałów i innych związków, które "budzą" cebulki włosowe, hamują wypadanie włosów i zwiększają ich gęstość, a dodatkowo jeszcze grubość.
To prawdziwi cudotwórcy wśród kosmetyków przeznaczonych do regeneracji włosów,ale warunkiem ich skuteczności jest systematyczność i odpowiednio długi czas stosowania (zwykle co najmniej 3-miesięczny).
Zazwyczaj ważne jest także, by po aplikacji kosmetyku wykonać jeszcze masaż, który ułatwi wniknięcie do mieszków włosowych związków zawartych w preparacie.
Starzenie się włosów: siwienie
Pojawienie się pierwszych siwych włosów najczęściej utożsamiane jest ze starzeniem się, choć nie do końca jest to prawda. Na zanikanie melanocytów (komórki produkujące barwnik włosów) duży wpływ ma nie tylko czas, ale również stres i tryb życia, a także promieniowanie UV. Tego procesu powstrzymać się nie da, ale można go znacząco opóźnić, m.in. stosując na co dzień kosmetyki chroniące włosy przed słońcem.
A co zrobić, gdy siwizna się pojawi? Jeśli nie potrafisz jej zaakceptować, możesz włosy farbować lub używać odsiwiaczy. Są farby trwałe, które kryją 100 proc. siwych włosów, lub półtrwałe, czyli "ton w ton", doskonałe dla osób, u których pojawiają się dopiero pojedyncze siwe pasma.
Natomiast odsiwiacze, w odróżnieniu od farb, działają stopniowo, odbudowując pigmenty we włosach. Zawierają tzw. prekursory melaniny, które wnikają do wnętrza włosa i pod wpływem tlenu z powietrza przekształcają się w pigment identyczny z naturalnym.
Siwizna stopniowo staje się mniej widoczna. Odsiwiacze przeznaczone są do włosów o naturalnym odcieniu, od średniego brązu do średniego blondu. W dodatku, jeśli decydujesz się na taki sposób walki z siwizną, musisz liczyć się z tym, że będziesz te kosmetyki stosować stale.
Polecany artykuł:
Porady eksperta