Spódnice dla dojrzałych pań – jak wybierać, by wyglądać korzystnie?
Spódnice damskie są sprzymierzeńcami kobiecej figury, i to w każdym wieku. Kluczowe jest znalezienie własnego stylu, wybieranie z trendów tego, co pasuje do osobowości, a także zwrócenie uwagi na długość i krój pasujące do sylwetki. Panie w wieku 50+ i 60+ mogą zjawiskowo prezentować się w spódnicach.
Spis treści
- Spódnice a typ sylwetki
- Spódnice - jaka długość dla dojrzałych pań?
- Spódnice ołówkowe dla dojrzałych
- Spódnice trapezowe dla pań 50+ i 60+
Spódnice mają długą historię w modzie. Do późnego średniowiecza stanowiły dolną część sukni, łączoną ze stanikiem. Co ciekawe, w modzie chłopskiej i mieszczańskiej najwcześniej się „usamodzielniły” jako oddzielny strój. Zestaw spódnica plus bluzka zdobył zaś popularność dopiero w latach 30. XIX wieku. Mowa jednak o spódnicach dziś traktowanych jako maxi. To XX wiek zaczął je skracać, tak że dziś można wybierać spośród różnych opcji – od mini do maxi. Zarówno z długością, jak i krojem dojrzałe panie powinny postępować świadomie. Poniżej rady, jak to robić!
Spódnice a typ sylwetki
Na początek garść uniwersalnych porad, jak dopasować spódnicę do typu sylwetki. Wskazówki te dotyczą pań w każdym wieku, także seniorek:
Wyróżnia się ona wąskimi ramionami oraz szerszymi biodrami i udami. Należy więc zadbać o odpowiednie proporcje. Jeśli chodzi o spódnice, najlepiej sprawdzają się te trapezowe oraz na planie litery A, ponieważ skutecznie maskują szersze biodra oraz uda. Najlepsze są długości przynajmniej do kolan (mniej widać uda) oraz krój, który podkreśla linię talii. Warto unikać spódnic plisowanych – optycznie mogą bowiem poszerzać biodra oraz uda.
Zwykle towarzyszą jej szerokie biodra, masywny biust oraz słabo zarysowane wcięcie w talii. Idealne są spódnice rozkloszowane z wysokim stanem i z odcięciem w talii. Dojrzałe panie mogą też śmiało sięgać po spódnice asymetryczne – skutecznie odmładzają, a przy okazji odwracają uwagę od mankamentów figury. Czego unikać? Na pewno ostrożnie trzeba dobierać spódnice ołówkowe.
Jej znakiem rozpoznawczym jest proporcjonalna sylwetka z wyraźnym wcięciem w talii, dlatego uznawana jest za figurę idealną. Jej posiadaczki mają spore szczęście, bo właściwie każda spódnica będzie się dobrze prezentować – zarówno ołówkowa, jak i trapezowa czy rozkloszowana. Warto podkreślić linię talii, a także unikać modeli zbyt obcisłych bądź za luźnych. Dojrzałe panie z figurą typu klepsydra mogą też bez obaw zakładać krótsze spódnice.
- Figura typu kolumna
Inaczej nazywana prostokątem albo niezbyt ładnie „chłopczycą”, wyróżnia się zbliżoną szerokością na liniach ramion, talii oraz bioder. Posiadaczki takiej sylwetki dobrze prezentują się w spódnicach ołówkowych, tulipanowych oraz tzw. bombkach. Warto próbować dobrze podkreślić linię talii. Jeśli masz bardzo chude nogi, unikaj spódnic rozkloszowanych, bo nogi mogą wyglądać na jeszcze chudsze i nieproporcjonalne do sylwetki.
Czytaj też: Spodnie damskie dla dojrzałych – alternatywa dla spódnic i sukienek
Spódnice - jaka długość dla dojrzałych pań?
„Najbezpieczniejsze” długości spódnic dla dojrzałych to midi i maxi. Lepiej unikać spódniczek mini – mogą się prezentować za bardzo wyzywająco. Mimo że obyczaje coraz bardziej się liberalizują, to wciąż stylizacja mini bywa źle odbierana.
A jaka jest długość midi? Najczęściej lekko za kolano lub do połowy łydek. Taki krój wraca zresztą do łask wraz z modą na retro. Czasem więc może się okazać, że dobierając spódnicę midi dla siebie, będzie można się nawet przenieść w czas swojej młodości.
Z kolei długość maxi, a więc mniej więcej do kostek, dobrze sprawdza się w przypadku dojrzałych pań, które niekoniecznie chcą eksponować nogi. Warto pamiętać, że spódnica maxi nie musi mieć formalnego charakteru. Wystarczy chociażby wspomnieć modne stroje hippie i boho tej długości. Z kolei lekkie, przewiewne tkaniny pozwolą komfortowo się czuć w spódnicy maxi nawet podczas upałów.
Czytaj też: Żakiety damskie dla dojrzałych – stylizacje biznesowe i wizytowe
Spódnice ołówkowe dla dojrzałych
Spódnice ołówkowe znakomicie dopasowują się do sylwetki. Ponadto sprawdzają się zarówno w stylizacjach formalnych, jak i codziennych. W zasadzie w ich przypadku można nawet skusić się na długość mini, jednak bezpieczniej postawić na wersję kończącą się nad lub pod kolanem. W ten sposób udaje się ładnie podkreślić łydki.
A jak się odmłodzić wizualnie za pomocą takiej spódnicy? Najlepiej stawiając na jasny, pastelowy kolor, asymetryczny krój albo rozcięcie, falbany i plisy. Częstym wyborem jest czarna spódnica ołówkowa, ale tu już pojawia się ryzyko, że wiek będzie za bardzo… podkreślony. Dobrą alternatywą dla czerni jest szarość albo granat.
Czytaj też: Moda plus size dla dojrzałych. Ubrania dla puszystych i zasady ich doboru
Spódnice trapezowe dla pań 50+ i 60+
Spódnice trapezowe stanowią dobrą alternatywę dla ołówkowych. Warto się więc na nie zdecydować, jeśli pasują do typu sylwetki. Jednak dobra wiadomość jest taka, że mało kto wygląda w nich źle! Spódnice trapezowe świetnie maskują niedoskonałości bioder czy ud, wysmuklają sylwetkę i – co ważne w przypadku dojrzałych pań – optycznie odmładzają. Można wybierać spośród spódnic gładkich albo wzorzystych oraz prostych bądź asymetrycznych.
Porady eksperta