Przebarwienia u seniora - jak się ich pozbyć?
Przebarwienia, czyli nieestetyczne plamki na skórze mogą pojawiać się w różnym wieku. Najczęściej jednak są zmorą osób starszych. Jakie są przyczyny powstawania przebarwień? Jak się ich pozbyć? Poznaj domowe sposoby i nie tylko.
Spis treści
- Przebarwienia u seniora - przyczyny
- Przebarwienia u seniora a znamiona
- Przebarwienia u seniora - domowe sposoby
- Przebarwienia u seniora - zabiegi dermatologiczne
Przebarwienia u seniora, czyli ciemne plamki na skórze, pojawiają się głównie pod wpływem słońca. Jego promienie pobudzają do intensywnej pracy melanocyty – komórki produkujące melaninę, brązowy barwnik skóry. Z wiekiem przybywa też samych melanocytów. W miejscach, w których gromadzi się ich najwięcej, powstają nieestetyczne plamki.
Przebarwienia u seniora - przyczyny
Słońce nie jest jedynym winowajcą – najczęściej współwystępują jeszcze inne czynniki, które aktywują wydzielanie melaniny lub uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV. Należą do nich m.in. zaburzenia równowagi hormonalnej, dlatego przebarwienia często pojawiają się podczas ciąży, menopauzy czy doustnej antykoncepcji.
Ryzykowne bywa wystawianie się na słońce w trakcie przyjmowania niektórych leków (np. tetracyklin, salicylanów, leków przeciwmalarycznych).
Czytaj też: LEKI i SŁOŃCE mogą wywołać alergię i oparzenia
Plamy na skórze pozostają także po kontakcie z substancjami światłouczulającymi znajdującymi się np. w kosmetykach (perfumy z alkoholem, kremy z retinolem, kwasami owocowymi, nadtlenkiem benzoilu) czy w roślinach (napar z dziurawca, piołunu, pietruszki).
Czytaj też: Zioła fotouczulające - które zioła uczulają na słońce? [LISTA]
Gdy przebarwienia się pojawią, nie dość, że trudno je usunąć, to jeszcze mają tendencję do nawracania. Dlatego walka z nimi nie jest łatwa, za to długotrwała; ale jeśli będziesz działać systematycznie – odniesiesz zwycięstwo.
Czytaj też: Jak usunąć PRZEBARWIENIA? Plamki, ostudę, przebarwienia
Przebarwienia u seniora a znamiona
Czasem trudno jest prawidłowo ocenić, czym naprawdę jest ciemna plama na skórze. Przebarwienia to jedynie zaburzenia barwnikowe, ale podobnie mogą wyglądać znamiona – zmiany spowodowane niedoborem lub nadmiarem pewnego rodzaju tkanek, które często są zmianami melanocytowymi.
Trzeba z nimi postępować ostrożnie, bo niektóre znamiona mają tendencję do złośliwienia. Zanim więc zdecydujesz się na rozjaśnianie przebarwień, wybierz się do dermatologa. Krótkie, całkowicie bezbolesne badanie wystarczy, by sprawdzić rodzaj zmiany barwnikowej. W dodatku pozwala ocenić jej głębokość – a to warunkuje dobór skutecznej metody usuwania przebarwień. Mogą one bowiem być ograniczone tylko do naskórka, ale mogą też sięgać głębiej, aż do skóry właściwej.
Czytaj też: ZNAMIONA na skórze – barwnikowe, naczyniowe i inne. Które są najgroźniejsze?
Przebarwienia u seniora - domowe sposoby
Domowe sposoby usuwania przebarwień sprawdzą się w przypadku płytkich przebarwień, znajdujących się tylko w naskórku. Przygotuj się jednak na to, że na pewno znacząco rozjaśnisz plamy, ale nie usuniesz ich całkowicie. Kuracja jest żmudna, ponieważ efekty są widoczne najwcześniej po 2-3 miesiącach, lecz ma tę zaletę, że przebiega łagodnie i nie przeszkadza w codziennych obowiązkach. I, co nie mniej ważne: jej koszt jest też znacznie niższy niż profesjonalnych zabiegów.
Wybór kosmetyków depigmentacyjnych jest duży – najczęściej zawierają hydrochinon, witaminę A, C, arbutynę, kwasy owocowe, kwas kojowy, kwas liponowy, kwas azelainowy czy kwas fitowy w niezbyt wysokim stężeniu. Kurację najlepiej zacząć od zrobienia peelingu lub zabiegu domowej dermabrazji. W ten sposób usuniesz martwe komórki naskórka i od razu nieco wyrównasz koloryt skóry. Łatwiej potem będą się też wchłaniać kosmetyki wybielające.
Jeśli plamki są małe, wybierz preparat ze specjalnym aplikatorem, który ułatwia punktowe nakładanie kosmetyku. Gdy plamy są większe, używaj preparatu tak, jakbyś smarowała się zwykłym kremem, ale omijaj okolice oczu, bo kwasy mogą podrażnić delikatną skórę.
Kosmetyki stosowane w takiej kuracji bardzo uwrażliwiają skórę na promienie UV, dlatego musisz zawsze sprawdzić, których można używać na dzień, a których wyłącznie na noc. Pamiętaj też, że w walce z przebarwieniami kluczowe znaczenie ma ochrona przed słońcem. Codziennie nawet w pochmurny dzień, chroń więc skórę preparatem z wysokim filtrem UV (przynajmniej SPF 30).
Przebarwienia u seniora - zabiegi dermatologiczne
Z plamami mieszanymi (melanina zgromadziła się w naskórku i skórze właściwej) lub głębokimi (melanina jest tylko w skórze właściwej) nie masz szans na wygraną, stosując tylko domową kurację. Pozbycie się takich przebarwień wymaga zabiegów dermatologicznych lub tych z zakresu medycyny estetycznej.
Czytaj też: Zabiegi na twarz: 5 najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej
Do zabiegów silnie depigmentujących należą także peelingi chemiczne – kwasami owocowymi z grupy alfa-hydroksylowej (AHA) oraz głębszy peeling na bazie kwasu trójchlorooctowego (TCA). Po zabiegu (zwykle trzeba ich wziąć 3 lub 4) skóra jest zaczerwieniona, a potem zaczyna się mocno złuszczać.
Czytaj też: Kwasy na twarz. Jak dobrać kwas do rodzaju i problemu skóry?
Z usuwaniem przebarwień dobrze radzą sobie także różnego rodzaju zabiegi laserami (m.in. frakcyjny, neodymowo-yagowy). Światło lasera dociera do skupisk komórek barwnikowych w skórze właściwej i je niszczy, nie naruszając innych struktur. Po zabiegu (często wystarcza jeden, jeśli nie, to następny wykonuje się po kilku tygodniach) skóra jest zwykle zaczerwieniona i napięta. Plamy najpierw ciemnieją, po kilku dniach skóra intensywnie się złuszcza.Wszystkie te zabiegi (poza Cosmelanem) bardzo uwrażliwiają skórę na promienie słoneczne, więc podczas całej kuracji trzeba na dzień stosować krem z wysokim protektorem UV.
Miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta