Prawidłowy cholesterol u seniora: 5 sposobów

2019-10-08 12:52

Zbyt wysoki poziom cholesterolu negatywnie wpływa na zdrowie. Może być szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku. Na poziom cholesterolu wpływa nie tylko dieta, ważne są także pozostałe komponenty stylu życia. Sprawdź, co zrobić, by utrzymać poziom cholesterolu w normie.

5 sposobów na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu u seniora
Autor: Getty images

Spis treści

  1. 1. Unormuj masę ciała
  2. 2. Ogranicz picie alkoholu
  3. 3. Rzuć palenie
  4. 4. Naucz się rozładowywać stres
  5. 5. Bądź aktywny fizycznie

1. Unormuj masę ciała

Nadwaga i otyłość to jeden z głównych czynników podnoszących poziom cholesterolu. Często u osób z nadmiarem kilogramów stwierdza się podwyższony poziom cholesterolu frakcji LDL, a obniżony poziom cholesterolu frakcji HDL oraz wysoki poziom trójglicerydów i nadkrzepliwość krwi, co sprzyja powstaniu miażdżycy. Ruch fizyczny i odpowiednia dieta pomogą unormować masę ciała. Warto skonsultować się z dietetykiem – stosowanie na własną rękę rozmaitych cudownych diet może tylko zaszkodzić.

Czytaj też: CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

2. Ogranicz picie alkoholu

Szczególnie ten wysokoprocentowy zawiera sporo kalorii, toteż przewlekłe nadużywanie go prowadzi do nadwagi. U osób z podwyższonym stężeniem trójglicerydów sprzyja jego dalszemu wzrostowi, a tym samym wzrostowi poziomu cholesterolu całkowitego. Opinia, że lampka czerwonego wina (wytrawnego) ma korzystny wpływ na układ krążenia, nie powinna jednak być pretekstem do picia, a zwłaszcza do nadużywania alkoholu.

Czytaj też: Skutki zdrowotne nadużywania alkoholu - odwracalne i nieodwracalne zmiany w organizmie

3. Rzuć palenie

Nałóg ten powoduje obniżenie poziomu frakcji HDL cholesterolu. Ponadto nikotyna i tlenek węgla zawarte w dymie tytoniowym zmniejszają stężenie tlenu zawartego we krwi, uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, przyspieszają proces tworzenia blaszki miażdżycowej.

Czytaj też: Skutki palenia papierosów - w jakie mity wierzą palacze?

4. Naucz się rozładowywać stres

Ten przewlekły, powtarzający się codziennie, nie tylko podnosi poziom cholesterolu, lecz także prowadzi z czasem do nadciśnienia. Trudno w dzisiejszych czasach ustrzec się codziennego narażenia na stres, dlatego warto nauczyć się go rozładowywać i równoważyć. Jednym z najprostszych sposobów jest aktywność fizyczna, która powoduje obniżenie poziomu hormonów stresu. Znakomitym remedium jest joga, która odpręża ciało i wdraża umysł do medytacji, pomagając zyskać dystans do codziennych problemów. Ważne jest też nauczenie się planowania własnych działań, co pozwala uniknąć pośpiechu rodzącego napięcie.

Skutki stresu niweluje życzliwe otoczenie. Warto więc podtrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi, dbać o dobre relacje z sąsiadami, kolegami z pracy, a nade wszystko – pielęgnować swój związek. Dowiedziono, że udana, wieloletnia miłosna relacja chroni przed chorobami, m.in. dzięki działaniu rozładowującemu stres.

Czytaj też: Stres: jak go pokonać? Przyczyny, objawy i skutki stresu

5. Bądź aktywny fizycznie

Ruch jest kluczowy zwłaszcza dla utrzymania korzystnych proporcji frakcji cholesterolu, ponieważ podnosi stężenie frakcji HDL, a tym samym przyczynia się do obniżenia całkowitego poziomu cholesterolu w organizmie. Ważne jest, by uprawiać sport regularnie, co najmniej 3-4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie, chociaż po 30 minut.

Istotny jest wybór – powinny to być ćwiczenia poprawiające wytrzymałość, np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz, jazda na nartach biegowych, nordic walking. Każda aktywność jest lepsza niż żadna, można starać się „wbudować” ją w codzienne czynności, np. rzadziej korzystać z windy, samochodu lub tramwaju.

Rodzaj aktywności trzeba dopasować do aktualnej kondycji i stanu zdrowia. Kto nigdy nie trenował, może zacząć od spokojnych spacerów. Kto chce ćwiczyć intensywniej, powinien skonsultować się z lekarzem – ważne szczególnie dla osób przewlekłe chorych i z nadwagą. Warto ćwiczyć pod opieką trenera wyspecjalizowanego w tego typu terapii.

Miesięcznik "Zdrowie"