Niedosłuch przewodzeniowy u osób starszych
Niedosłuch przewodzeniowy to zaburzenie przewodzenia dźwięku z środowiska zewnętrznego do ucha środkowego. Może występować zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Bardzo często pojawia się również u osób starszych. Jakie są przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego? Jak przebiega leczenie?
Spis treści
- Niedosłuch przewodzeniowy - przyczyny
- Niedosłuch przewodzeniowy - aparat słuchowy
- Niedosłuch przewodzeniowy - protetyka słuchu
Niedosłuch przewodzeniowy to rodzaj niedosłuchu, który wynika z zaburzenia transmisji dźwięków do ucha wewnętrznego. Rozpoznanie niedosłuchu przewodzeniowego nie jest trudne. Najczęściej niedosłuch ujawnia się w codziennych sytuacjach: zbyt głośną mową lub ustawianiem głośności telewizora bardziej niż zwykle.
Niedosłuch przewodzeniowy - przyczyny
Przyczyną niedosłuchu przewodzeniowego może być np. nadmiar woskowiny, perforacja błony bębenkowej, zapalenie ucha środkowego. Zaczyna się od coraz gorszego słyszenia niskich dźwięków. Objawem towarzyszącym bywają szumy uszne. Z czasem zaczynają zanikać także wyższe dźwięki.
Dochodzi do nieodwracalnych zmian. Ale niedosłuch wcześnie wykryty można powstrzymać. Dlatego warto raz w roku robić badanie słuchu, by nie przegapić momentu, kiedy jeszcze nie jest za późno. Nawet przy lekkim niedosłuchu najlepszym rozwiązaniem jest aparat słuchowy. Poprawia on jakość odbieranych dźwięków, ale też – co jest równie ważne – spowalnia degenerację narządu słuchu.
Czytaj też: Zaburzenia słuchu - przyczyny i rodzaje
Niedosłuch przewodzeniowy - aparat słuchowy
Cyfryzacja doprowadziła do wielkiego przełomu technologicznego w protetyce słuchu. Zaczęło się w 1997 r., kiedy skonstruowano pierwszy mikrokomputer do obróbki dźwięku, który w sekundę analizuje jego rodzaj (mowa, muzyka itp.), zawęża lub poszerza strefę słyszenia, wyostrzając to, co istotne, i tłumiąc zbędne tło.
Takie aparaty słuchowe nie tylko wzmacniają dźwięki, dzięki czemu pacjent nie traci kontaktu z otoczeniem. Są też urządzeniami rehabilitacyjnymi – trenują narząd słuchu i pobudzają nerwy słuchowe, chroniąc przed całkowitą głuchotą.
Czytaj też: Jak dobrać aparat słuchowy?
Niedosłuch przewodzeniowy - protetyka słuchu
Po badaniu, które ustala rodzaj ubytku słuchu i je precyzuje, protetyk dobiera odpowiednie urządzenie, biorąc też pod uwagę wymagania estetyczne pacjenta. Wybrany aparat jest następnie programowany komputerowo za pomocą specjalistycznych programów dopasowania. Protetyk „dostraja” aparat na podstawie indywidualnej dla każdego pacjenta krzywej audiometrycznej (wysokość i natężenie dźwięku).
Czytaj też: Implanty ślimakowe: operacja wszczepienia. Jak działa implant ślimakowy?
Z czego zbudowany jest aparat słuchowy?
- Jeden lub kilka mikrofonów – zbierają dźwięki z otoczenia, zamieniają je na sygnał elektryczny i przekazują do wzmacniacza.
- Wzmacniacz – w starszych aparatach analogowych tylko wzmacnia dźwięk, w nowszych, cyfrowych pozwala też odfiltrować niepotrzebne szumy i poprawić jakość dźwięku.
- Słuchawka – podaje oczyszczony oraz odpowiednio wzmocniony dźwięk do ucha.
Miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta