Najstarsze modelki na świecie, czyli piękno nie zna wieku
Młode i szczupłe - czasem niezdrowo - modelki wciąż dominują na wybiegach. Na szczęście ten trend nieco się zmienia. Prawdziwą furorę robią modelki plus size, a starsze pokolenia śmiało dotrzymują im kroku. Piękno dotyczy każdego wieku, a "seniorki" wśród pań na wybiegach, w sesjach fotograficznych i mediach społecznościowych stanowią na to najlepszy dowód.
Spis treści
- Carmen Dell’Orefice, rocznik 1931
- Maye Musk, rocznik 1948
- Gitte Lee, rocznik 1935
- Amanda Lear, rocznik 1939/1941 (?)
- Veruschka von Lehndorff, rocznik 1939
- Baddie Winkle, rocznik 1928
- Helena Norowicz, rocznik 1934
Legendarne już modelki, jak Cindy Crawford, Naomi Campbell, Kate Moss czy Claudia Schiffer, dotarły niejako do zawodowej "emerytury". Czy to je przystopowało? Zdecydowanie nie - wciąż zobaczymy je na wybiegach, w sesjach czy w produkcjach filmowych i telewizyjnych.
W gronie modelek ze starszych pokoleń spotkamy jednak znacznie więcej silnych osobowości, które na przekór zachwytom nad młodością pokazują, że zarówno ciało, jak i dusza nie muszą się pilnować metryki. Wybraliśmy 7 takich kobiet, które robią karierę w świecie mody, a także - jak przystało na XXI wiek - w mediach społecznościowych.
Carmen Dell’Orefice, rocznik 1931
Zjawiskowa amerykańska modelka do dziś zachwyca świat swoją urodą i formą. Karierę rozpoczęła już w wieku 13 lat. W 1946 roku pojawiła się na okładce biblii mody, czyli amerykańskiego wydania magazynu "Vogue".
Była muzą słynnego malarza surrealisty Salvadora Dalego, spacerowała po wybiegach w Paryżu, Londynie czy Nowym Jorku.
Równie imponująco wygląda lista współpracujących z nią domów mody, m.in. Christian Dior, Moschino, Jean-Paul Gaultier, Thierry Mugler, Missoni, Philipp Plein i Donna Karan. Zdobiła też okładki wielu wydań "Elle", "Marie Claire", "L’Officiel" czy "Harper’s Bazaar". Z prestiżową marką odzieżową Hermès kooperuje zresztą do dziś i jest jedną z czołowych modelek. Motto życiowe? Cieszyć się sobą, ale niczyim kosztem.
Maye Musk, rocznik 1948
Kanadyjka pochodząca z Republiki Południowej Afryki to znakomita modelka, dietetyczka, ale też matka słynnego miliardera Elona Muska. Perfekcyjna figura, krótkie włosy blond i piękny uśmiech to jej znaki rozpoznawcze. Ponadto robi karierę w mediach społecznościowych - jej profil na Instagramie już dawno przekroczył liczbę 200 tysięcy obserwujących.
Warto podkreślić, że ciężko zapracowała na swoją pozycję. Jeszcze w RPA doświadczyła biedy, wychowując przy okazji kilkoro dzieci. Aby wyjść na swoje, imała się różnych zajęć. Karierę modelki rozpoczęła już w wieku 15 lat.
Nie bała się nigdy kontrowersji. Sporo wywołała chociażby okładka "Vanity Fair", na której pojawiła się ze sztucznym brzuchem ciążowym (odtwarzała w ten sposób podobne zdjęcie Demi Moore).
Wystąpiła w licznych kampaniach reklamowych (m.in. linii lotniczych Virgin America), a Beyonce, zachwycona charyzmą Maye Musk, zaprosiła ją do teledysku do utworu "Haunted". Przed Maye Musk zapewne jeszcze wiele nowych wyzwań!
Gitte Lee, rocznik 1935
Modelka i aktorka Birgit Krøncke, znana jako Gitte Lee, to żona aktora Christophera Lee (zm. 2015), od którego przyjęła nazwisko i z którym przeżyła kilkadziesiąt wspólnych lat. Karierę w modzie zaczęła już w 1961 roku. Oprócz tego maluje i zajmuje się aktorstwem (pierwsze filmy już w latach 60.).
Pozowała najlepszym fotografom na świecie, jak choćby Timowi Walkerowi i Juergenowi Tellerowi. Do tej pory pozostaje ikoną stylu, tworząc zjawiskowe stylizacje. A że do tego dochodzi chłodna skandynawska uroda przełamywana od czasu do czasu szerokim uśmiechem, Gitte Lee nieustannie inspiruje, choć przekroczyła wiek 80 lat. Warto podążać za jej przykładem.
Czytaj też:
Beauty boys: kim są? sylwetki najpopularniejszych beauty boys
5 najpopularniejszych beauty influencerów na Instagramie
Cera dojrzała: charakterystyka i pielęgnacja
Amanda Lear, rocznik 1939/1941 (?)
Piosenka "Enigma" przez nią wykonywana wypłynęła na szerokie wody po raz drugi dzięki reklamie jednego z batoników. Widzowie przypomnieli ją sobie również przy okazji utworu "Follow Me" (w oscarowej produkcji "The Dallas Buyers Club").
Piosenkarka i modelka ma bardzo niski głos, a kim właściwie jest, skąd pochodzi i jaka jest jej "oryginalna" płeć - tu panuje sporo niejasności. Nie do końca też wiadomo, kiedy się urodziła - sama zainteresowana podaje zresztą sprzeczne informacje.
Może to być rok 1939 (dane niemieckiego GEMA), ale też 1941, 1946 czy nawet 1950. Niemniej lepiej zapomnieć o tych kontrowersjach oraz skupić się na dokonaniach Amandy Lear, których jest pokaźna ilość.
Już w latach 60. współpracowała z domami mody Chanel, Yves Saint Laurent czy Paco Rabanne. Przyjaźniła się z Salvadorem Dalim i Davidem Bowiem, który zresztą zachęcił ją do rozpoczęcia kariery muzycznej.
Ze względu na nietypową urodę oraz "niejasności" w zakresie płci stała się ikoną LGBT. Do dziś zajmuje się śpiewem, pisaniem tekstów piosenek, ale też aktorstwem i malarstwem.
Veruschka von Lehndorff, rocznik 1939
Vera Gottliebe Anna Gräfin von Lehndorff pochodzi z arystokratycznej rodziny z Prus Wschodnich (dziś obwód kaliningradzki). Postać wielkiego formatu (dosłownie - 183 cm wzrostu) i kobieta renesansu - zajmowała się aktorstwem, modelingiem, fotografią, sztuką.
Swoją karierę modową rozpoczęła we Włoszech w latach 60., gdzie przyjęła pseudonim Veruschka (zdrobnienie od Vera). W 1975 roku pożegnała się z zawodową modą, ale do dziś pojawia się w tym światku. Można ją było zobaczyć na okładkach licznych wydań magazynu "Vogue".
Baddie Winkle, rocznik 1928
Uznawana za najstarszą "szafiarkę" na świecie, nie jest modelką w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Właściwie rozpoznawalność zyskała dopiero w 2014 roku - jej 19-letnia wtedy prawnuczka podzieliła się zdjęciem prababci w mediach społecznościowych. A że Helen Ruth Elam Van Winkle (prawdziwe imiona i nazwisko) uwielbia ekscentryczne kolory i kreatywne stylizacje, urzekając przy tym radością życia, szybko stała się internetową sensacją.
Jej profilem na Instagramie, który ma kilka milionów obserwujących, zachwyciły się chociażby Rihanna i Miley Cyrus.
Rzutka prawnuczka zresztą do dziś pozostaje menedżerem Baddie Winkle. My zaś możemy podziwiać jej urzekające zdjęcia.
Helena Norowicz, rocznik 1934
Również polska scena modelingowa ma się czym poszczycić, jeśli chodzi o długą młodość. Doskonały przykład stanowi Helena Norowicz, znakomita aktorka (absolwentka łódzkiej "filmówki") oraz modelka.
Karierę rozpoczęła jeszcze w latach 50., a ostatnimi czasy pojawiły się nawet w popularnych polskich serialach, takich jak "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej" czy "Barwy szczęścia".
Mimo imponującego wieku pozostaje aktywna zarówno na polu aktorskim (grywa w warszawskich teatrach), jak i modowym. Szerszej publiczności dała się poznać jako ambasadorka - od 2016 roku - cenionej polskiej marki Bohoboco. Na potrzeby promocji perfum Olibanum Gardenia wystąpiła też toples w odważnej sesji.