Najlepsze rasy psów dla seniorów

2019-10-04 13:55

Nie każdy pies nadaje się dla babci lub dziadka. Jeśli więc senior - lub jego najbliżsi - podejmują decyzję o przygarnięciu czworonożnego przyjaciela, warto wiedzieć, jakie psy są najlepsze dla osób starszych, a jakich lepiej bezwzględnie unikać.

Najlepsze rasy psów dla seniorów
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wybór psa dla seniora: ważne wskazówki
  2. Najlepsze rasy psów dla starszych ludzi

Starsi ludzie to idealni właściciele psów. Na ogół są spokojni, mają też dużo wolnego czasu, który są w stanie poświęcić czworonożnemu pupilowi. Jednak każdy medal ma dwie strony: niekiedy to właśnie wiek jest przeszkodą, by pozwolić sobie na posiadanie zwierzęta - trudno opiekować się pupilem, gdy doskwiera zdrowie, lub gdy skromna emerytura nie wystarcza, by kupować delikatnemu zwierzęciu zalecaną karmę.

Nie znaczy to jednak, że senior nie powinien mieć psa. Wręcz przeciwnie - zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na ludzi w dojrzałym wieku między innymi dlatego, że kontakt z nimi obniża poziom kortyzolu - hormonu stresu, co dobrze wpływa m.in. na serce.

Czytaj też: Wpływ psa na zdrowie człowieka. Jak zajmować się psem?

Jednak nie każdy pies nadaje się dla osoby, która jest na emeryturze czy rencie. To, że psy są różne, widać na pierwszy rzut oka - jedne mają więcej energii i muszą znaleźć dla niej ujście kilka razy dziennie, inne są bardziej stateczne i do pełni szczęścia potrzebują przede wszystkim długich, codziennych kontaktów z właścicielem.

Wiele ras ma też konkretne wymagania pielęgnacyjne: tracą włosy, potrzebują regularnego czesania lub kąpieli. Są zwierzaki, które wymagają stanowczej ręki i wielu zabiegów wychowawczych, bo inaczej trudno będzie nad nimi zapanować - i takie, które chętnie uznają przywództwo człowieka.

Warto brać to wszystko pod uwagę, szukając psa dla osoby w starszym wieku - zwłaszcza takiej, której stan zdrowia nie pozwala na to, by zaopiekować się żywiołowym zwierzakiem.

Wybór psa dla seniora: ważne wskazówki

Szukając psa dla seniora warto się kierować pewnymi zasadami. Najlepsze psy dla starszych ludzi to psy, które:

  • Mają niewielkie rozmiary

Łatwiej je wziąć na ręce, łatwiej je również utrzymać na smyczy, by nie pobiegły za innym zwierzakiem, przy okazji przewracając właściciela. Trudno sobie wyobrazić, by krucha starsza pani była w stanie dotrzymać kroku psu rasy fila brasiliero, czy owczarkowi niemieckiemu lub też którejś z innych popularnych ras psów dużych, takich jak alaskan malamute czy dog angielski - zdecydowanie lepszym wyborem będzie york, maltańczyk, czy jamnik.

  • Nie tryskają nadmiarem energii

Są rasy, które wymagają codziennej - dużej - dawki spacerów, gdyż bez nich rozsadza je nadmiar energii, którą muszą gdzieś spożytkować, i najczęściej szaleją wtedy w domu. Dlatego starszym ludziom, którzy nie mają siły ani ochoty na codzienne długie spacery, nie poleca się psów ras dalmatyńczyk ani beagle - lepszym wyborem będą psy rasy chow chow czy spaniel.

  • Nie wymagają częstych i kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych

Dbanie o sierść pupila może być kłopotliwe - nie każdy ma siłę, by codziennie czesać psa, a gdy pojawiają się kołtuny, próby rozplątania ich mogą skończyć się pogryzieniem. W dodatku w okresach, kiedy pies tę sierść traci, trzeba częściej sprzątać - a nie każdy senior ma na to siłę.

W pewnym wieku trudno jest włożyć do wanny psa, wykąpać go, a następnie go z niej wyjąć - wiele osób więc z tego rezygnuje, czego efektem są późniejsze problemy z sierścią i ze skórą, wymagające kosztownych zabiegów u psiego fryzjera. Częstego szczotkowania wymagają zwłaszcza mopsy, owczarki niemieckie i golden retrivery. Lepszym wyborem będą psy takie jak pudel, czy nagi pies meksykański.

  • Są uspołecznione

Zastanawiając się nad wyborem psa warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na dorosłe zwierzaki ze schroniska: oczywiście, mają one niejeden - nieraz trudny - bagaż doświadczeń i przyzwyczajenia, ale zarazem nie rozpiera ich nadmiar energii, nie trzeba im poświęcać tyle uwagi, co szczeniętom, a ponieważ pragną miłości człowieka, szybko obdarzą nowego właściciela silnym uczuciem.

Czytaj też: Pies korzystnie wpływa na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie

Najlepsze rasy psów dla starszych ludzi

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne, nad wyborem psa dla seniora warto dobrze się zastanowić - a najlepiej ograniczyć wybór do ras, które przez wielu znawców psów są uznawane za najbardziej odpowiednie dla osób w dojrzałym wieku. Przedstawiamy te najpopularniejsze. 

  • Chichuahua

To jedna z najmniejszych ras na świecie. Są wesołe, żywiołowe (ale bez przesady) i bardzo przyjazne. Typowe psy do towarzystwa - mają niewielką potrzebę ruchu, którą mogą zaspokoić na spacerze (byleby nie trwał zbyt długo) i w domu, w trakcie zabawy z właścicielem.

Są więc idealnym towarzystwem dla starszych domatorów. Mikre rozmiary oraz waga jaką osiągają psy tej rasy - maksymalnie jest to 2-3 kg - sprawia, że w razie potrzeby łatwo wziąć je na ręce i przenieść. Nie potrzebują też specjalnej pielęgnacji - zarówno odmianę krótkowłosą, jak i długowłosą wystarczy czesać raz w tygodniu.

  • Brabantczyk

Pies mały, inteligentny, wrażliwy - również na potrzeby właściciela. Dostosowuje się do warunków, w jakich przebywa - może żyć i w mieście, i na wsi. Łatwo przystosowuje się też do ilości ruchu, jaką jest w stanie zapewnić mu właściciel - może chodzić na długie spacery, ale zadowoli się również krótkimi wyjściami na dwór. Potrzebuje wiele uwagi i długich zabaw z właścicielem. Dla osób starszych lepsza jest gładkowłosa odmiana tej rasy, gdyż wymaga minimalnej pielęgnacji - wystarczy jedno szczotkowanie w tygodniu.

  • Yorkshire Terrier

Inna nazwa - york. Waży nie więcej, niż 3,2 kg, i jest idealnym towarzyszem dla aktywnych starszych ludzi - potrzebuje bowiem, by właściciel poświęcał mu dużo czasu i zapewniał rozrywki (inaczej się nudzi i może stać się nieznośny). By pies tej rasy utrzymał dobrą kondycję, wystarczą mu dwa krótkie spacery dziennie.

Dość wymagająca jest jego pielęgnacja - yorki długowłose trzeba codziennie szczotkować, by nie dopuścić do powstania kołtunów. Dlatego wielu właścicieli decyduje się krótko strzyc sierść swoich pupili. Psy tej rasy nie niszczą rzeczy i łatwo dostosowują się do warunków, jakie zastały.

  • Jamnik

Psy tej rasy są dość uparte, ale zarazem urocze. Przywiązują się do właścicieli, zawsze chcą być blisko i są idealnym towarzystwem dla tych osób starszych, które mają czas i chęci, by odpowiednio go wyszkolić, a także siłę woli, by nie ulegać wszystkim zachciankom pupila.

Jamnikom wystarczą dwa półgodzinne spacery dziennie. Najmniej kłopotliwe w pielęgnacji są jamniki gładkowłose - wystarczy im cotygodniowe szczotkowanie. Jamniki długowłose i szorstkowłose trzeba czesać i szczotkować dwa-trzy razy w tygodniu.

  • Papillon

Inna nazwa to spaniel kontynentalny miniaturowy. Osiąga wagę do 4,5 kg, a ze względu na to, że uwielbia pieszczoty i musi czuć, że jest kochany, będzie idealnym towarzyszem dla osoby starszej, która lubi okazywać uczucia i bawić się ze zwierzętami.

Nie potrzebuje dużo ruchu - wystarczą mu krótkie spacery. Łatwo go również wyszkolić. Ma jedwabistą sierść, którą codziennie wystarczy przez kilka minut czesać szczotką i grzebieniem - to zapobiegnie tworzeniu się kołtunów.

  • Szpic miniaturowy - Pomeranian

Waży nie więcej, niż 3 kg. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, nie ma specjalnych wymagań - wystarczą mu trzy spacery dziennie: resztę energii spożytkuje, bawiąc się w mieszkaniu. Potrzebuje dużo uwagi właściciela, dlatego będzie odpowiedni dla osoby starszej, która rzadko opuszcza dom na dłużej.

Warto jednak pamiętać, że pies tej rasy uwielbia szczekać - by zbytnio nie hałasował, musi być właściwie wyszkolony. Minusem jest to, że szpice miniaturowe mocno linieją i w okresie zrzucania sierści codziennie trzeba odkurzać mieszkanie.

To dobroduszne, uczuciowe psiaki o wadze nie większej, niż 8 kg. Nie nadają się dla wielbicieli długich wędrówek - szybko się męczą, zwłaszcza w upały. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczy je regularnie czesać, gdyż inaczej wszędzie będą zostawiać swoją sierść.

Trzeba też czyścić fałdy na kufie, gdyż inaczej zbierają się w nich resztki pokarmu i wdaje infekcja. Są bardzo inteligentne i mogą się wszystkiego nauczyć, jednak nie zawsze entuzjastycznie reagują na polecenia - często wolą po prostu oddalić się w stronę swojego legowiska i pójść spać.

Czy rozpoznasz rasy psów? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 17
Co to za rasa?
Co to za rasa?