Jak założyć klub seniora?
Klub seniora (inaczej klub emeryta) to miejsce spotkań osób starszych. Oferuje nie tylko towarzystwo w podobnym wieku, ale również ciekawe zajęcia, warsztaty czy wycieczki. Jak założyć klub seniora i kto może to zrobić?
Spis treści
- Klub seniora - gdzie działają kluby seniorów?
- Klub seniora - jak działa?
- Klub seniora - zalety uczęszczania
- Klub seniora - jak założyć klub seniora?
- Czy warto zachęcić seniora do korzystania z zajęć?
Klub seniora nie jest instytucją ani ośrodkiem pomocy dla osób starszych, ale miejscem spotkań osób w podobnym wieku. W klubie seniora odbywają się ciekawe zajęcia, kursy, warsztaty, spotkania ze znanymi osobami, które organizują seniorzy. To miejsce, które może stać się receptą na samotność - umożliwia poznanie ludzi w wieku okołoemerytalnym z bliskiej okolicy. Pozwala również skorzystać z różnych rozrywek, na które na co dzień seniorzy mogą nie mieć pieniędzy.
Klub seniora - gdzie działają kluby seniorów?
Kluby seniora to inicjatywy oddolne, które najczęściej działają przy ośrodkach kultury, spółdzielniach mieszkaniowych czy parafiach. W dużych miastach działa po kilkanaście klubów seniora (zazwyczaj ich zasięg ograniczony jest do terenu dzielnicy, w której jest zlokalizowany dany klub).
Kluby seniora prowadzą również fundacje, Polski Czerwony Krzyż czy Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Klub seniora - jak działa?
Do klubu seniora może zapisać się każdy, kto ma ukończone 55 lub 60 lat. Zazwyczaj uczestnictwo jest bezpłatne, ale w niektórych klubach pobierana jest niewielka składka miesięczna w wysokości kilkunastu złotych. Za te pieniądze kupowane są przekąski na spotkania albo organizowane zajęcia (np. kursy tańca czy warsztaty).
Jeśli klub seniora organizuje wycieczkę do kina, muzeum czy teatru zazwyczaj organizowana jest dodatkowa składka dla osób, które są zainteresowane wyjściem.
Czytaj też: Hobby na emeryturze: 9 pomysłów na kreatywne zajęcia
Klub seniora nie organizuje zajęć rehabilitacyjnych ani żadnych terapii, dlatego, by móc skorzystać z jego oferty, nie trzeba posiadać zaświadczenia od lekarza ani skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Klub seniora - zalety uczęszczania
W klubie seniora można porozmawiać z innymi ludźmi, nawiązać nowe znajomości i wziąć udział w zajęciach czy kursach (np. szycia, gotowania, podstaw internetu). Ogromną zaletą tego miejsca jest to, że daje ono seniorom poczucie przynależności do jakiejś grupy. To pozwala im odpędzić samotność i uczucie wyobcowania.
Kluby seniora pomagają podtrzymywać relacje towarzyskie i umożliwiają nawiązanie nowych znajomości. W tym wieku nie jest to łatwe - seniorzy najczęściej nie mają okazji do tego, żeby wyjść z domu. Czują też barierę psychiczną, boją się, że się zbłaźnią albo nie będą mieli o czym rozmawiać z nieznajomymi sobie ludźmi.
Czytaj też: Nowe przyjaźnie na emeryturze: gdzie i jak ich szukać?
Dlatego tak ważne jest, by zachęcić ich do pierwszego wyjścia z domu. Dobrze jest pójść na pierwsze spotkanie w towarzystwie kogoś bliskiego (członka rodziny, przyjaciela domu, sąsiada), by poczuć się pewniej. Kolejne spotkania będą już łatwiejsze.
Regularne uczęszczanie do domu seniora może wnieść nową energię w życie babci czy dziadka. Uatrakcyjnia ich plan tygodnia i zapewnia coś, czego mogą oczekiwać z przyjemnością. Stanowi też nowy temat do rozmów z sąsiadami czy rodziną i pokazuje, że babcia czy dziadek mają też swoje życie.
Co ważne, poprawa samopoczucia poprawia również ich kondycję fizyczną, co bardzo szybko przekłada się na poprawę stanu zdrowia.
Klub seniora - jak założyć klub seniora?
Klub seniora mogą założyć lokalne ośrodki kultury (np. domy kultury), spółdzielnie mieszkaniowe, rady osiedla, parafie. To wymóg konieczny do tego, by móc ubiegać się o fundusze na działalność placówki.
Klub seniora może funkcjonować również na zasadzie stowarzyszenia czy organizacji i wtedy obowiązują procedury administracyjne właściwe dla danej struktury. Założenie fundacji czy stowarzyszenia jest czasochłonne i wiąże się z poniesieniem pewnego nakładu finansowego, dlatego trzecim rozwiązaniem jest przyłączenie się do istniejącej już fundacji, której profil pasuje do naszej działalności. Jeśli przekonamy jej twórców do swojego pomysłu, wtedy łatwiej będzie pozyskać fundusze czy dotacje na działalność klubu seniora.
Czy warto zachęcić seniora do korzystania z zajęć?
Podsumowując, warto sprawdzić, czy w najbliższej okolicy działa klub seniora. Korzystanie z zajęć może poprawić samopoczucie babci i dziadka i wnieść radość w ich życie. W klubie seniora mogą spotkać dawnych znajomych, nawiązać nowe relacje i nauczyć się cennych umiejętności (np. obsługiwania internetu, gotowania, tańca).
Czytaj też: Jak założyć konto na Facebooku? Samouczek dla seniora