Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce? 4 sprawdzone sposoby
Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce? Dojrzała skóra wymaga innego traktowania niż w latach wcześniejszych - poznaj 4 sprawdzone sposoby dbania o ciało 50+!
Spis treści
- Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce: stawy i mięśnie
- Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce: mocne kości
- Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce: zgrabna figura
- Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce: elastyczna i jędrna skóra
Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce? Niestety często dzieje się tak, że w trosce o zachowanie młodego wyglądu walczymy ze zmarszczkami, a zaniedbujemy ciało. Łatwo to wytłumaczyć pogarszająca się kondycja stawów czy kości nie od razu daje o sobie znać, więc nie budzi niepokoju i nie wymusza zatroszczenia się o nie.
Mankamenty figury czy gorszą kondycję skóry też do pewnego momentu udaje się zakryć ubraniem. Jednak czas robi swoje i im później zaczniesz dbać o ciało, tym będzie ci trudniej.
Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce: stawy i mięśnie
Tempo, w jakim zużywają się stawy, w dużym stopniu zależy od nas. Z wiekiem ściera się chrząstka stawowa, zmniejsza się też produkcja i pogarsza jakość mazi, która powleka powierzchnie stawów. Zgrubieniu ulegają więzadła i stają się mniej elastyczne, co ogranicza ruchomość stawów. Ale ten proces degeneracji znacznie przyśpieszają wszelkie przeciążenia, urazy, nadwaga.
Co ci pomoże zachować sprawność stawów? Przede wszystkim regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, która zwiększa produkcję mazi i poprawia "smarowanie" stawów, ukrwienie i elastyczność tkanek okołostawowych.
Wzmacnia również mięśnie, a dzięki temu łatwiej zachować dobrą postawę ciała. Ważne, by ta aktywność nie niosła z sobą ryzyka urazów. Bezpiecznie możesz więc uprawiać np. marszobiegi, jazdę na rowerze, pływanie. Doskonała jest joga, która pomaga pokonywać przewlekły stres, powodujący długotrwałe napięcie i przeciążenie mięśni.
Kondycję stawów może też poprawić dieta, o ile zadbasz o to, by przynajmniej 2 razy w tygodniu na twoim talerzu znalazła się porcja ryby. Najcenniejsze są ryby morskie, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które spowalniają degenerację chrząstki stawowej, poprawiają ruchomość stawów i łagodzą ich ból.
Ważna jest też codzienna porcja warzyw i owoców, która dostarcza witamin, minerałów, a także antyoksydantów. Poradź się też lekarza, czy nie warto sięgnąć po jakiś preparat wspomagający stawy.
Czytaj też:
Cera dojrzała: charakterystyka i pielęgnacja
Odmładzanie cery po czterdziestce
Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce: mocne kości
Jeśli nie zadbasz o kości, już około czterdziestki zaczną słabnąć i proces ten będzie z roku na rok nabierać tempa. Konsekwencją tego jest osteoporoza i związane z nią ryzyko złamań. Ale równie dokuczliwe są bóle osłabionego kręgosłupa.
Często też dochodzi do kompresyjnych złamań kręgów kręgosłupa, czego następstwem jest łukowate wygięcie pleców (tzw. wdowi garb), nadające sylwetce starczy wygląd. I w tym przypadku, tak jak dla stawów, jak i dla wzmocnienia kości, ratunkiem jest przede wszystkim aktywność fizyczna i rozsądna dieta.
Ruch nie powinien być forsowny, za to regularny, najlepiej 3 razy w tygodniu po 30 minut. Natomiast dieta powinna dostarczać podstawowego budulca kości, czyli wapnia, i witaminy D, która ułatwia jego wchłanianie.
Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce: zgrabna figura
Nadwaga dodaje lat, nadmiernie obciąża stawy i układ krążenia, pozbawia ruchy gracji. Z nadwagą często wiąże się też cellulit i szpecące skórę rozstępy. Warto więc zadać sobie trochę trudu, by zrzucić zbędne kilogramy i móc cieszyć się zgrabną figurą.
Nie obędzie się oczywiście bez zmiany sposobu odżywiania – jeśli masz znaczną nadwagę albo już za sobą nieudane próby odchudzania, najlepiej poproś o pomoc dietetyka. Unikniesz błędów, które zapewne wcześniej popełniałaś, i nauczysz się racjonalnego odżywiania. Dietę powinnaś wesprzeć jakąś aktywnością fizyczną – systematyczny trening pomoże ci spalać tkankę tłuszczową, ładnie rozbuduje mięśnie i wymodeluje sylwetkę.
Żeby wzmocnić w sobie motywację do odchudzania i szybciej zobaczyć jego efekty, pomyśl, czy nie skorzystać z profesjonalnych zabiegów wyszczuplających. Warto zwłaszcza zainwestować w te najtrudniejsze partie ciała – "boczki", brzuch, uda.
Uzupełnieniem twoich wysiłków, ale także źródłem przyjemności powinny być domowe zabiegi pielęgnujące skórę. To dobra okazja, by powalczyć z cellulitem. Żele pod prysznic, peelingi, balsamy i kremy czy bardziej skoncentrowane i silniej działające sera – wybór preparatów antycellulitowych jest bardzo duży.
Wiele firm oferuje całe serie kosmetyków, żeby zawarte w nich substancje uzupełniały się na kolejnych etapach pielęgnacji ciała i wzmacniały skuteczność kuracji. Te substancje to najczęściej wyciągi roślinne, które m.in. podnoszą temperaturę skóry, pobudzają metabolizm w jej dolnych warstwach i ułatwiają rozbijanie komórek tłuszczowych, stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Ich działanie zwiększa masaż – miejsca objęte cellulitem posmaruj wybranym preparatem i energicznie wmasuj go dłonią albo specjalną szczotką z gumowymi wypustkami.
Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce: elastyczna i jędrna skóra
Największy problem stwarza wysuszenie skóry. Z upływem lat praca gruczołów łojowych na tyle bowiem słabnie, że hydrolipidowy płaszcz ochronny robi się coraz cieńszy, miejscami wręcz dziurawy, a to ułatwia szybką ucieczkę wody z naskórka.
Problem jeszcze bardziej się nasila, kiedy zaczyna obniżać się poziom estrogenów w organizmie. Sucha skóra jest szorstka, nieprzyjemna w dotyku i swędzi. Szybko traci elastyczność i łatwo ulega podrażnieniom, ma tendencję do tworzenia się teleangiektazji (poszerzone naczynka krwionośne).
Musisz więc traktować ją bardzo łagodnie – unikać gorących, wysuszających kąpieli, a do mycia używać delikatnych, nawilżających żeli. Jeśli chcesz trochę poleżeć w wannie, wsyp do wody garść soli z Morza Martwego. Sól zmiękczy i oczyści skórę, ale po kąpieli czym prędzej posmaruj ją szczodrze dobrym balsamem.
Wybieraj kosmetyki, które zawierają składniki nawilżające skórę i tworzące na jej powierzchni warstwę zapobiegającą ucieczce wody (wazelinę, panthenol, kwas hialuronowy, glicerynę, skwalen, ceramidy, mocznik).
Porady eksperta