Emerytura pomostowa – czym jest pomostówka i komu przysługuje?
Emerytura pomostowa przeznaczona jest dla osób, które w trakcie swojej kariery zawodowej wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Co to oznacza i komu przysługuje pomostówka?
Spis treści:
- Emerytura pomostowa - komu przysługuje?
- Emerytura pomostowa – potrzebne dokumenty
- Czy można pracować, pobierając emeryturę pomostową?
Ustawa o emeryturach pomostowych weszła w życie w grudniu 2008 roku. To wcześniejsza emerytura, która przysługuje osobom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Emerytura pomostowa - komu przysługuje?
Zgodnie z przepisami, prawo do emerytury pomostowej mają kobiety i mężczyźni, którzy:
- urodzili się po 1948 roku
- mają skończone 55 lat – w przypadku kobiet i 60 – w przypadku mężczyzn.
- wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat (okresy pracy sumuje się, ale nie zalicza się do nich urlopów macierzyńskich, wychowawczych, służby wojskowej, okresów pobierania zasiłku opiekuńczego czy rehabilitacyjnego).
- wykonywali ją co najmniej po 1 dniu przed 1 stycznia 1999 roku oraz po 31 grudnia 2008 roku, czyli po wejściu w życie ustawy
- mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn
- rozwiązali stosunek pracy, czyli nie są nigdzie zatrudnieni.
Istotne jest to, że emerytura przysługuje pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Mimo to składki opłacane są przez pracodawcę na Fundusz Emerytur Pomostowych nawet wówczas, gdy pracownik zatrudniony jest tylko na część etatu.
Praca w szczególnych warunkach to ta, która naraża pracownika na działanie czynników zagrażających zdrowiu, czyli ciężkie prace fizyczne (w kopalniach, hutach itp.), pod ziemią, w powietrzu, na wysypiskach, prace na wodzie i w powietrzu, wymagające kontaktu z azbestem itd.
Prace o szczególnym charakterze to prace wiążące się z odpowiedzialnością i wymagające sprawności psychofizycznej: pilotowanie samolotów, kierowanie pojazdami w transporcie publicznym, praca przy materiałach wybuchowych, praca w ratownictwie medycznym i w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, w zakładach poprawczych, domach dla psychicznie chorych itp. oraz praca personelu medycznego w warunkach ostrego dyżuru.
Dokładna lista zawodów uprawniających do emerytury pomostowej znajduje się na stronie ZUS (https://www.zus.pl/prace-w-szczegolnych-warunkach-lub-o-szczegolnym-charakterze-wymienionej).
Emerytura pomostowa – potrzebne dokumenty
Osoba, której przysługuje emerytura pomostowa i która spełnia wszystkie jej warunki, powinna złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (osobiście lub przez system PUE). Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- świadectwa pracy potwierdzające staż ubezpieczeniowy przed 1 styczniem 1999 r. (jeśli nie ma ustalonego kapitału początkowego),
- dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy.
Czy można pracować, pobierając emeryturę pomostową?
Jeżeli wynagrodzenie za pracę nie przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, osoba, która je pobiera, może otrzymywać pełną emeryturę pomostową. Świadczenie zostanie zawieszone, jeśli wynagrodzenie jest wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub jeśli osoba, która pobiera emeryturę wróci do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze.
Emerytura pomostowa jest waloryzowana co roku.
Polecany artykuł: