Długowieczność skrywa się w nogach? Oto jak mięśnie wpływają na mózg
Sekretu długowieczności najczęściej upatrujemy w zdrowiej diecie. Warto jednak pamiętać, że masa mięśniowa zaczyna spadać w momencie kiedy kończymy 30 lat. A zatem zadbanie o nią może mieć kluczowe znaczenie dla długości życia. Badacze wskazują na powiązanie siły mięśni choćby z poziomem funkcji poznawczych, co jest ważne pod kątem ryzyka rozwoju demencji.
Badania opublikowane na łamach Sustainability pokazują, że aby cieszyć się długą i zdrową starością należy zadbać również o siłę mięśni nóg. Okazuje się, że sarkopenia, czyli spadek masy mięśniowej wiąże się również z pogorszeniem funkcji poznawczych. Sprawdzamy jak to możliwe, że siła mięśni ma tak duży wpływ na nasz mózg.
Jak mięśnie wpływają na mózg? Sposób na długowieczność
Kontrola ruchowa to jedno z zadań naszego mózgu, choć zdaje się, że często o tym zapominamy. Każdy mięsień składa się z wielu włókien, a te z kolei odbierają informacje od aksonów. Z kolei złącza nerwowo-mięśniowe to rodzaj synaps, które znajdują się pomiędzy neuronem mięśniowym a wspomnianym włóknem.
Na złączu pomiędzy aksonem a włóknem wydziela się acetylocholina. Jej deficyt prowadzi do upośledzenia ruchów. Jednym słowem praca naszych mięśni jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem układu nerwowego, którego kluczowym elementem jest mózg.
Badania wskazujące na to, że siła mięśni nóg i aktywność fizyczna wpływają na funkcjonowanie mózgu, skupiały się zwłaszcza na hipokampie. To ta część kurczy się z wiekiem. Hipokamp stanowi także istotny element w kontekście pamięci i poziomu funkcji poznawczych. Znaczną redukcję w objętości hipokampa obserwuje się choćby w chorobie Alzheimera.
Sekret długowieczności ukryty w mięśniach nóg
Badanie przeprowadzone z udziałem 120 osób o średniej wieku 67 lat wykazało, że trening aerobowy zwiększa rozmiar przedniej części hipokampa. A to z kolei poprawia pamięć przestrzenną. Trening zwiększył objętość hipokampa o 2%, co skutecznie odwróciło jego redukcję, którą obserwowano wraz z wiekiem.
Przykładem ćwiczeń, które pomogą w poprawie zdolności funkcji poznawczych, jest trening, który wzmacnia mięśnie nóg. Poprzez tego rodzaju aktywność wzmacniamy mięśnie, które są powiązane ze zwiększeniem objętości hipokampa.
Na początek warto wdrożyć proste ćwiczenia polegające na siadaniu i wstawaniu z krzesła. Kolejnym bezpiecznym, a zarazem wzmacniającym ćwiczeniem dla nóg jest trzymanie się blatu i unoszenie pięt ku górze. Dzięki temu napinają się nasze mięśnie, zwłaszcza łydek i mózg musi wykonać dodatkową pracę.
Spacery mają wiele zalet, w tyn także wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Niemniej chcąc wzmocnić nogi, należy zwiększać tempo. Siłę mięśni nóg poprawimy, decydując się na marsz. Choć dla wielu osób początkowo może stanowić to spore wyzwanie, to jednak stopniowe zwiększanie tempa każdego dnia wzmocni mięśnie i przygotuje je na większy wysiłek.
Jedno z badań wykazało, że osoby, które cechują się wolnym chodzeniem, są aż trzykrotnie bardziej narażone na ograniczenie aktywności w życiu społecznym. Powodem jest fakt, że osoby, które cechuje powolny chód, mogą mieć problemy z angażowaniem się w społeczne inicjatywy, co z kolei prowadzi do izolacji i poczucia osamotnienia, co również sprzyja rozwojowi demencji.