Geriatria
Geriatria to dział medycyny, zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób dotykających osoby w podeszłym wieku. Mogą to być zarówno powszechnie występujące dolegliwości, jak i te charakterystyczne dla danej grupy wiekowej. W założeniu geriatria ma ograniczyć korzystanie z wielu różnych lekarzy specjalistów i sprawić, że pacjent będzie mógł uzyskać kompleksową pomoc medyczną w jednej placówce. Dlatego często mówi się, że geriatria wywodzi się bezpośrednio z interny.
Geriatria skupia się na pacjentach w wieku 60+ i posługuje się pojęciem Całkowitej Oceny Geriatrycznej, COG. Jest to rodzaj zbiorczej diagnozy, która łączy w sobie elementy wywiadu z pacjentem, rozpoznanie jego dolegliwości, ale też środowiska w jakim funkcjonuje. Prawidłowo przeprowadzona COG stanowi punkt wyjścia dla dalszych zaleceń medycznych. Zadaniem geriatry jest również dokonanie oceny przyjmowanych przez pacjenta leków pod kątem ich wpływu na organizm, z uwzględnieniem zachodzących w nim fizjologicznych zmian.
Istotne jest, że na oddział geriatrii pacjenta może skierować nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale każdy specjalista, w tym również lekarz prowadzący podczas pobytu w szpitalu.
Warto pamiętać, że geriatria, oprócz typowej pomocy medycznej skupia się na jednostkach chorobowych typowych dla starszych pacjentów. Może to być np. zespół otępienny, czy zespoły bólowo-kostne.
Potrzeba powstania działów geriatrycznych wynika z faktu, że u osób w podeszłym wieku coraz częściej diagnozuje się tzw. choroby wieku starczego. Należy do nich m.in. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i nadciśnienie tętnicze. Wiele zmian zachodzących w ustroju nie ma podłoża chorobowego, ale jest związana z fizjologią. Są to np. spadek przemiany materii i spadek perystaltyki jelitowej, ograniczenie wchłaniania na poziomie jelit, czy stłuszczenie wątroby.
Choć w Polsce ilość wykwalifikowanych geriatrów stale rośnie, nadal jest ich zbyt mało w stosunku do potrzeb społeczeństwa. Aby móc uzyskać tę specjalizację, lekarz w pierwszej kolejności musi uzyskać wcześniejszą specjalizację z zakresu neurologii, chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej lub medycyny rodzinnej.