Życie PO OPERACJI usunięcia części ŻOŁĄDKA
Jeszcze 15-20 lat temu chirurdzy wycinali część żołądka, żeby leczyć z choroby wrzodowej. Dziś usuwa się żołądek - albo jego część - właściwie tylko w przypadku stwierdzenie nowotworu.
Czasem wystarczy wyciąć tylko część żołądka. Bywa jednak, że trzeba usunąć cały. Po resekcji tak ważnego dla organizmu narządu można żyć całkiem normalnie, choć trzeba stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim pacjent zobowiązany jest do przestrzegania diety. Musi również się oszczędzać, czyli koniec z piciem, paleniem, nieregularnym odżywianiem, wysiłkiem ponad miarę.
Jakiej diety należy przestrzegać po wycięciu części żołądka?
Resekcja żołądka zakłóca funkcjonowanie przewodu pokarmowego - zaburza procesy trawienia, a także wchłaniania. Konieczna jest więc dieta lekkostrawna, ale tak zbilansowana, by organizm dostawał niezbędne składniki. Po usunięciu części żołądka trzeba jeść małe porcje, ale dość często: 5-6 posiłków na dobę. Po okresie rekonwalescencji (zwykle trwa on miesiąc) musimy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka: w ciągu doby 1,5-2 g białka na 1 kg masy ciała. W diecie powinny się znaleźć: mleko, kefir, jogurt, sery twarogowe, jaja, chude mięso (cielęcina, drób bez skórki, królik) i wędliny (drobiowe, gotowana szynka). Dobrym źródłem białka są również chude ryby, np. szczupak, dorsz, sandacz.
Jakie produkty są zabronione po wycięciu części żołądka?
Trzeba ograniczyć w diecie tłuszcze zwierzęce. Należy wyeliminować z jadłospisu fasolę, groch, soczewicę, kapustę, kalafiory, brukselkę, cebulę, czosnek, grzyby, sery ostre i dojrzewające. Zup nie wolno przyrządzać na tłustych wywarach ani zaprawiać zasmażką czy śmietaną. Potrawy należy gotować na wodzie albo parze i piec w folii. Zabronione są dania smażone oraz pieczone tradycyjną metodą. Trzeba na zawsze pożegnać się z ostrymi przyprawami (można je zamienić np. na koper, natkę pietruszki, cynamon i anyżek) oraz takimi napojami jak kawa, kakao, czekolada, alkohol.
Dlaczego po resekcji żołądka po jedzeniu występują wymioty, biegunki, kołacze serce
Po usunięciu żołądka niaktórzy pacjenci cierpią na tzw. zespół typu dumping. Powoduje on przykre objawy ze strony przewodu pokarmowegoi układu krążenia. Są one spowodowane przedostawaniem się nieprzetrawionego jedzenia bezpośrednio do jelita. Żeby nie dopuścić do takiem sytuacji, trzeba jadać 7-8 niewielkich posiłków dziennie. Muszą być lekkostrawne. Dieta powinna również obfitować w białko (ale uwaga: mleko i jego przetwory mogą pogłębiać objawy zespołu dumping). Do jadłospisu warto włączyć takie tłuszcze jak margaryny miękkie, oliwa z oliwek i olejej roślinne, masło. Należy unikać słodyczy: także napojów z dodatkiem cukru, a nawet słodkich owoców, np. winogron. W trakcie i zaraz po posiłku nie można pić (trzeba to robić przed lub między posiłkami). Po jedzeniu warto położyć się na 15/20 minut.
Gdy wytnie się część żołądka reszta funkcjonuje w miarę dobrze. Co się dzieje, gdy trzeba wyciąć cały?
Jeśli choroba nie zbyt zaawansowana, można część jelit przystosować tak, aby przejęła funkcje trawienne.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta