Żółta kupa nie musi zaraz oznaczać choroby. Ale trzeba to sprawdzić
Będziemy to powtarzać do znudzenia; kolor kupy ma znaczenie. Zaglądajcie do sedesów - to wygodna i szybka okazja do wyłapania wielu problemów ze zdrowiem. Czy zabarwienie stolca na żółty kolor musi oznaczać problem ze zdrowiem? Wcale nie, ale może tak być, dlatego nim się uspokoisz, że to nic takiego, musisz się o tym upewnić.
Od bardzo jasnych brązów po ciemne - norma zabarwienia twojego stolca jest dość szeroka. Zarazem: żółty z pewnością nie jest odcieniem brązu i taki kolor nie mieści się w palecie prawidłowych kolorów kupy. Jeśli twój kał jest w takim kolorze, sprawa wymaga wyjaśnienia i znalezienia przyczyny, szczególnie gdy problem utrzymuje się dłużej lub powraca.
Żółty kał - o czym świadczy
Odcienie kupy od jasnego żółtego po pomarańczowy nie są naturalne, ale wcale nie muszą oznaczać zaraz choroby. To częsty skutek diety bogatej w barwnik karoten, który jest typowy dla marchwi (stąd inna nazwa - karotka), dyni i innych żółtych produktów.
Zastanów się nad tym, co jesz. Jeśli nie znajdujesz wyjaśnienia, sprawą dziwnych stolców koniecznie trzeba się zająć. Jest co najmniej kilka poważnych powodów zdrowotnych, które mogą odpowiadać za tak zmienioną kupę.
Żółtawe stolce - jakie choroby mogą się tak objawiać
Utrzymanie się żółtego barwnika karotenu podczas procesu trawienia wskazuje, że być może jedzenie ekspresowo przelatuje przez twój układ pokarmowy. Warto przy okazji omówić to z lekarzem pierwszego kontaktu. Po jednej marchewce czy po talerzu zupy dyniowej nie ma powodu do takich objawów.
Oczywiście, jednorazowy żółty stolec to nic takiego. Nawracający problem, nawet pozornie tylko dietetyczny, też lepiej przeanalizować.
Wiadomo, że są co najmniej cztery poważne problemy ze zdrowiem, które mogą objawiać się żółtymi stolcami:
- Choroby trzustki.
- Mukowiscydoza.
- Celiakia.
- Choroby wątroby i dróg żółciowych.
W tym ostatnim przypadku bardziej prawdopodobne są stolce szarawe, odbarwione, a chorobom trzustki towarzyszą kupy biegunkowe, tłuszczowe, ale bywa, że ostrzega nas przede wszystkim kolor.
Nagła, żółta biegunka, świadczy też często o infekcji bakteryjnej jelita.
Żółta kupa - co robić
Przede wszystkim nie panikuj. Wystarczy, jeśli zgłosisz się do lekarza pierwszego kontaktu i powiesz o swoim problemie. Nie zaszkodzi dziwnej kupy sfotografować - to lekarzowi więcej wyjaśni niż twoja opowieść.
Chorobami układu pokarmowego zajmuje się gastrolog, do którego zapewne skieruje cię lekarz rodzinny, chociaż bardzo prawdopodobne, ze wcześniej zleci podstawowe badania, które pozwolą wstępnie ocenić powagę sytuacji i zaplanować dalszy plan diagnostyczno-terapeutyczny.